Herpes vaginal sau nu? Am nevoie de un raspuns urgent!!

29-03-2015
anaaa50
Nu este medic/terapeut
anaaa50
Am 22 de ani si am o mare nelamurire. Dupa ultimul raport sexual neprotejat cu prietenul meu am inceput sa am febra foarte mare, dureri foarte mari de cap, care au durat cam 2 zile, plus zona intima era vizibil umflata.
La scurt timp am inceput sa observ mici punctulete albe ca si cum ar fi fost cosuri, secretie abundenta, durere foarte mare si usturime in momentul urinarii. Initial am crezut ca e o candidoza, pt ca luasem Augmentin pt mai bine de o saptamana, asa ca am fost la medicul de familie si mi-a administrat 2 pastile de Fluoconazolo ratiopharm si canesten gyn. Mentionez ca nu locuiesc momentan in Romania. Ceea ce m-a speriat e ca durerile erau puternice si incepusem sa am si scurgeri, asa ca am fost apoi la urgente, mi-au spus ca e posibil sa fie un herpes si mi-au dat Acciclovir. Il aplic de 2 zile si deja durerile s-au atenuat. O sa imi fac curand si o vizita ginecologica. Intrebarea mea era e posibil sa fie herpes? Din cate am inteles nu se trateaza si ramane pt totdeauna in corp:( Eu mi-am facut recent examenul de secretie in octombrie si analizele au iesit perfecte, si nici nu am schimbat partenerul si nu am avut niciodata o problema de genul.
2 comentarii
0
30-03-2015, ora 09:03
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
O fi avut prietenul o "escala" pe undeva?
0
31-03-2015, ora 19:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ anaaa50

Sunati la o policlinica de la ei de acolo si intrebati daca exista vreo analiza prin care se depisteaza virusul herpetic. Cat costa etc.

In Romania este:

profil-virus-herpes-simplex-hsv1-hsv2-anticorpi-igg

Dati Search Google.

La 22 ani trebuie sa fiti informata ca virusul HPV care are peste 100 de tulpini si herpesul genital se iau cu tot cu prezervativ. Chestionati prieten daca a calcat pe alaturi cu tot cu prezervativ, e important.

Sunt peste 30 de bts (boli cu transmitere sexuala), e greu sa puna cineva un diagnostic doar dintr-o descriere.

Vizionati film despre inceputul vietii sexuale si bts.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Cum recunoști herpesul genital la femei?
  • Cele mai importante sfaturi legate de herpesul genital
  • Un nou vaccin poate preveni herpesul genital
  • Simptome diferite în infecţia cu virusul herpetic ar avea legătură cu variaţii în expresia genelor virale
  • 10 informații importante despre herpes
  • Infecția virală cu herpes simplex dublează riscul de demență (studiu)
  •