hidrocefalia

07-09-2005
lela
Nu este medic/terapeut
lela
sant insarcinata in 33 de saptamini.in urma cu 2 saptamini la un ecograf de rutina s-a constat ca exista o dilatare a ventriculilor laterali de pina la 12mm.mi s-a recomandat mri a capului fatului, iar acolo au constatat o dilatare 16mm.dupa 4 zile un alt ecograf arata o dilatare de 25.am facut analize pt toxoplasma si cmv care au iesit negative si ulterior am facut amniocenteza pentru a vedea daca este vreun tip de sindrom.nu am obtinut decat raspunsul pt sindromul down-negativ.ieri am facut iarasi ecografie si dilatia ventriculilor era de 11, 6 si respectiv 13, 2.doctorii mi-au spus ca lichidul este clar si nu prezinta urme ale unei posibile hemoragii.mi-au spus ca daca valorile ramin constante(scazute)exista un risc de 5-10% ca baietelul sa sufere de hidrocefalie.as vrea sa stiu ce trebuie facut si ce trebuie sa astept de la o astfel de evolutie.va multumesc mult.
2 comentarii
0
15-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
La nivel de interventii posibile trebuie sa consultati un neurolog pediatru, dar va pot spune despre evolutie: hidrocefalia cu presiune normala poate determina tulburari de memorie (de obicei usoare), tulburari ale mersului si incontinenta urinara. Sper sa nu fie cazul la copilul dv.
0
07-04-2009, ora 16:06
dragoiescuco_DB
Nu este medic/terapeut
dragoiescuco_DB
CA COSTA O OPERATIE DE HIDROCEFALIE?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: