Hidrosadenita... ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei?

21-09-2012
madav02
Nu este medic/terapeut
madav02
In urma cu cateva zile, am constatat aparitia unui nodul dureros la axila, de marimea unui bob de mazare. Zona s-a edematiat si a devenit mult mai dureroasa, asa ca am cautat ce ar putea fi si pare o hidrosadenita. Mi-am luat Oxacilina si unguent Fucidin, insa nu stiu daca vor functiona. Care e tratamentul de electie pt Hidrosadenita? Nu vreau sa se agraveze si sa fiu nevoita sa ajung la drenaj chirugical, asa ca as vrea sa opresc infectia in stadiul incipient.
In cazul in care folosesc epilatorul electric pt zona axilei, ce masuri ar trebui sa iau ca sa previn o eventuala recidiva a infectiei? Dezinfectez inainte si dupa epilat zona cu alcool medicinal dar se pare ca nu a functionat.
Va multumesc!
1 comentarii
0
13-07-2013, ora 11:59
alinaalis
Nu este medic/terapeut
alinaalis
Sie eu am fost diagnosticata acum un an cu hidrosadenita. Mi s-a dat azitrimocina, kanaomica injectabil, gheata si comprese de rivaonl din 3 in 3 ore cate 3o minute la fiecare axila. la mine a revenit aceasta boala la interval de 2 saptamani. mentionez ca eu fumam pe vremea aceea. M-a distrus acel antibiotic de ajunsesem la 45 de kg din 53.

Cand am fost in concediu in italia am trecut la prietenii mei care lucreaza in spital( medici) nu au vrut sa ma opereze de hidrosadenita fiindca aceasta recidiveaza si nu este o opertaie sigura. Sfatul lor a fost sa imi iau pastile de imunitate fiindca problema este o imunitatea f. scazuta.

Am constatat singura ca aceasta hidrosadenita mi se declaseaza dc fumez, si din cauza deodorantelor din comert: nivea, dav, rexona, sau orice alt deodorant ce contine parfum. In momentul de fata folosesc numai de la vichy. cum il schimb si ma dau cu altul la 3 zile mi se inflameaza. Ptr inflamatiile cu duluri si dureri groaznice eu pun numai gheata si ma simt ok. Multa sanatate si sper sa va ajute si pe voi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Indepartarea pilozitatii faciale inestetice
  • Electroepilarea
  •