Hidrosandenita

01-05-2009
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
De vreo 2 luni mi-a iesit un cos fara cap exterior la subratu stang, am simtit ca o boaba de strugure sub piele, apoi inca 2.parca puse pe o ata, am strans 2 si le-am spart sub piele in speranta ca se vor retrage toate, din pacate la vreo luna jumate a inceput sa creasca si sa arda sub piele puse parca pe o sarma ce se intindea de pe brat in jos spre san, pe partea inima, am fost la dr si m-a trimis la fundeni, m-am speriat si am mers in urma consultari altei persoane ce a avut tangenta cu spitalele la un dermatolog, am fost diagnosticata cu hidrosandenita, mi s-a dat trat cu zinat500-7 zile, la control desi eu nu simt nici o ameliorare mi s-a spus ca am imunitatea scazuta in urma unei stres din fam ce il am de vreo 4 ani de zile si ca organismu nu mai are putere sa lupte cu infectia si interventia pe cale chirurgicala nu mi-o recomanda caci spune ca infectia se reface si se pune pe un organ slabit, acu am 10 zile trat cu isoprinosine, zinat500, voltaren, spirulina.O rigaminte, daca cineva sa confruntat cu asa ceva poate imi da un sfat.
Cu mii de multumiri, Mirela
14 comentarii
0
07-05-2009, ora 15:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sfatul meu este sa schimbati dermatologul si sa mergeti la unul care va incizeaza colectiile purulente si le evacueaza !!!
0
23-05-2009, ora 10:08
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Buna ziua din nou
Am facut trat cu rfampicina, fucidine unguent si fluocinlon, din pacate am avut dureri ingrozitoare si am renuntat la cele doua unguente dand cu ihtiol si ginseng ce mi-a luat durerile, in prezent e stabila starea insa mai doare cand si cand, e inca umflat, nu mai coace, s-a dus un rand de piele in capetele buboiului ca nu stiu cum sa zic cai ca un sfert de cerc, insa nimeni nu vrea sa-l deschida pe motiv ca de nu e curatat bine se reface, as putea sa scot eu puroiu daca o mai fi cu o seringa?acum am primit trat cu oxacilna de 500 1/6ore +metronidazol, betadina si rivanol si oxacilina unguent.este bine?este corect?va rog un raspuns sincer ca nu stiu ce sa mai fac sa fie bine.
multumesc din suflet
as veni la iasi dar din pacate sant din bucuresti, mi-ati deschide dvs rana?
0
24-05-2009, ora 22:37
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este imposibil sa nu gasiti in Bucuresti un medic care sa va incizeze colectiile !!!
0
25-05-2009, ora 17:46
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
As vrea sa va ascult, dar sincer nu stiu unde sa mai merg, la cabinet de dermatologie sau chirurgie?sa iau tratamentu cu oxacilina si metronidazol si unguentele date sau tyrosur ar fi bine?va rog din suflet un raspuns cat mai complet, as vrea din suflet sa termin odata cu buba asta, de o luna iau intr-un antibiotic, si inca ceva biobranu m-ar ajuta cu ceva?
mii de multumiri domnule dr si un raspuns cat mai urgent m-ar bucura mult.
0
25-05-2009, ora 22:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca nu gasiti un dermatolog, atunci puteti apela si la un chirurg. Daca nu se evacueaza puroiul, boala va recidiva.
Nu stiu ce este biobranu!
0
26-05-2009, ora 18:59
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
iata aici informati despre prospectu biobranului
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2844
am inteles, ce ati spus dvs, nu inteleg insa de ce nu toti medici nu spun ca dvs ca as fii foarte fericita, o sa caut si sper sa reusesc sa gasesc acel medic sa faca ce spune-ti dvs, dar curatat bine nu se va mai reface?cunoaste-ti vreum dermatolog in bucuresti care sa faca asta va rog?
multumesc o zi buna
0
28-05-2009, ora 08:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa-l gasiti pe domnul dr Toropoc Ionel la Scpitalul Militar Central, Clinica Dermatologica.
0
11-06-2009, ora 22:29
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
buna ziua domnule dr, exact cand imi facusem programare la dr Toropoc, s-a retas acea inflamatie si am renuntat sa il mai deranj ca sa nu rada de mine caci nu mai era de incizie, si acum este o boaba moale sub piele, din pacate asta seara am descoperit din cauza dureri ca incepe sa se formeze si la subratu drept, deci se reface, va rog din tot sufletul meu ce as putea face spre a nu se ajunge asa departe ca la subratu stang.
multumesc
0
14-06-2009, ora 10:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mergeeti la dr Toropoc.
0
04-12-2009, ora 15:27
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Multumesc midorin42, pentru recomandarile facute si raspunsurile dvs.
M-au ajutat enorm.Azi pot multumi domnului doctor Toropoc de la spitalu mlitar central bucuresti, un om de o calitate profesionala si om de nota 12, de tot respectu, rar medici ca el, de asemenea si domnului doctor Dan Orosan, chirurg la acelas spital militar bucuresti, un om extraordinar din toate punctele de vedere.De un real ajutor mi-a fost si dnu dr Dan Brasoveanu si dna dr Tararache Dorina de la clinica Euroclinic bucuresti.
Datorita domnului dr Dorin Mihalache azi pot spune ca sant bine dupa ce am trecut prin luni de zile de multa suferinta.
Stiu acest stafilococ auriu poate ataca oricand insa am invatat sa il tin sub control.
Dumnezeu sa va dea sanatate, pentru care eu o sa ma rog mereu si o sa va multumesc
0
26-07-2010, ora 19:01
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Buna ziua
Din pacate am ajuns din nou la operatie in urma formari unui nou nodul la capatu primei operati.De data asta o doamna dr zic eu exceptionala a taiat tot tesut afectat sau cel putin in proportie de 99%, si as vrea sa stiu tinand cont ca pe 14 iulie mi s-a scos firele in cat timp pot face si ceva sport cu mana, mai precis bicicleta si ce regim de viata ar trebui sa tin inclusiv igienic, ma refer la deodorante sapunuri etc, si dupa cat timp pot spala locu operatiei cu sapun.
Multumesc
0
27-07-2010, ora 20:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cred ca aceste sfaturi ar fi trebuit sa vi le dea medicul care v-a operat.
Oricum, daca rana este complet vindecata, puteti avea un regim de viata normal!
0
17-03-2011, ora 21:17
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Buna ziua
Revin cu o intrebare foarte importanta pentru mine:tratamentu cu polidin poate distruge acest stafilococ alb de coaguloza negativa?
Mentionez ca si in urma autovaccinului am facut si a doua operatie la mana stanga si la cea dreapta am unu cauterizat si langa el doi ganglioni care in functie de starea mea de stres stau linistiti o perioada apoi coc, sparg si iar se linistesc.
Se mai face undeva hematoterapia?Ma poate ajuta?
Multumesc
0
22-03-2011, ora 10:49
adi-braila
Nu este medic/terapeut
adi-braila
si eu am patit ceva de genul asta acum vreo 5-6 ani si am fost la chirurgie de m-a taiat, recunosc ca nu am luat nimic si nici antibiotic nu am luat.problema este ca acum mi-a aparut iar la subrat si nu cred ca scap fara o vizita la chirurg.cum se poate stopa aparitia hidrosadenitei?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: