himen elastic ajutor

03-01-2010
ana93
Nu este medic/terapeut
ana93
Daca am avut contact sexual de 10 ori in zile diferite iar peste o saptamana merg la ginecolog, acesta va gasi urme de sperma desi partenerul nu a ejaculat in mine si uneori a folosit si prezervativ ? Mentionez ca in aceste 10 contacte nu am avut sangerari care sa rezulte ruperea himenului si cred ca am himen elastic. Care este parerea dumneavoastra ? Multumesc
3 comentarii
0
03-01-2010, ora 06:03
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
1. spermatozoizii pot trai pana la 5 zile (7 zile dupa unii autori), media fiind de 3 zile, in interiorul aparatului reproducator feminin
2.Himenul este diferit de la fetita la fetita ! Poate avea forme si grosimi diferite, iar orificiile (pentru eliminarea menstrei) sunt de dimensiuni diferite, de la dimensiunea ce permite introducerea unuia sau chiar doua degete, la cele septate (orificiul este despartit de o membrana) sau cribriforme (mai multe gauri de dimensiuni mici) si pana la cazuri in care nu exista orificiu. Dar exista si cazuri(rare ) in care, la nastere, himenul este, aproape in totalitate, absent. Exista cazuri, tot rare, cu himene elastice.Uneori, himenul se poate rupe, accidental in copilarie, fara ca fata sa stie ( de exemplu datorita unor exercitii fizice, tampoanelor intravaginale ). Toate acestea pot explica lipsa sangerarii la prima penetrare
0
03-01-2010, ora 12:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ana93, daca ai o igiena intima riguroasa, nu va descoperi niciun medic din lumea asta urme de spermatozoizi!
0
11-10-2012, ora 08:59
loredana cristina
Nu este medic/terapeut
loredana cristina
buna :D. am si eu o problema si poate ma ajutati.mi-am inceput viata sexuala de putin timp si am avut pana acum 3 contacte sexuale.in urma primului contact nu a existat nici o sangerare, doar o scurgere, un lichid de culoare roz.Dupa al doilea contact nu am avut nici un fel de scurgere imediat dupa, dar dupa cateva ore am avut o sangerare, iar in ziua urmatoare fara niciun contact am sangarat. Dupa al treilea contact nu am mai sangerat deloc.Am dureri la inceputul contactului sexual mai ales, dar acestea trec pe parcurs si revin cand penetrarea are loc din anumite pozitii :(. Poate fi vorba de un himen elastic sau ca acesta sa se rupa fara nici o sangerare? :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: