himen elastic... daca nu s-a rupt pot ramane insarcinata?

18-02-2011
monasuzi
Nu este medic/terapeut
monasuzi
buna am 23 ani si mi-am inceput viata sexuala de 2 ani dar am o intrebare cand am avut primu contact sexual nu ma durut si nici nu am sangerat de aceea is un pic gandita ca poate nu mi s-a rupt himenu dupa atata timp, daca nu s-a rupt pot ramane insarcinata? am cum sa-mi dau seama daca mi s-a rupt sau nu himenul?
multumesc
4 comentarii
0
18-02-2011, ora 17:13
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Exista cazuri, e drept, foarte rare, in care femeia are himenul are aproape intact pana la prima nastere (naturala). E din cauza himenului foarte elastic. Dar asta nu inseamna ca nu poate ramane gravida, ca nu poate naste, este absolut la fel cu orice alta femeie care si-a inceput viata sexuala. E cam greu sa vizualizezi singura starea himenului, ginecologul insa pe loc. Mai exista si cazuri in care nu a existat sangerare la primele contacte sexuale, dar himenul sa nu mai fie intact, adica deflorarea sa fi fost completa. Deci, daca esti sanatoasa, nu-ti face probleme. Oricum, daca ti-ai inceput viata sexuala de doi ani, un control la gineco e foarte la timpul sau.
Sanatate!
0
19-02-2011, ora 09:22
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Himenul elastic sau complezent este o realitate, dar e foarte rar. MULT mai frecventa in zilele noastre este deflorarea mecanica produsa inainte de primul act sexual, datorita relei practici de a folosi tampoane intravaginale de tip o.b., care lezeaza himenul.
0
04-09-2012, ora 19:04
loredana cristina
Nu este medic/terapeut
loredana cristina
Buna :D. am si eu o problema si poate ma ajutati.mi-am inceput viata sexuala de putin timp si am avut pana acum 3 contacte sexuale.in urma primului contact nu a existat nici o sangerare, doar o scurgere, un lichid de culoare roz.Dupa al doilea contact nu am avut nici un fel de scurgere si nici dupa al treilea.Am dureri la inceputul contactului sexual mai ales, dar acestea trec pe parcurs si revin cand penetrarea are loc din anumite pozitii :(. Poate fi vorba de un himen elastic sau ca acesta sa se rupa fara nici o sangerare? :(
0
04-09-2012, ora 19:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil s-a rupt fara sangerare semnificativa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: