Hiperacuzie pe baza neurologica

05-03-2016
silvana323
Nu este medic/terapeut
silvana323
Buna ziua, am o intrebare. De cateva luni, mama mea sufera de un fel de hiperacuzie. Spuj un fel pt ca nu se manifesta normal la nivelul urechilor, ci la nivelul capului si nu la volum inalt ci la frecvente inalte. Problema e cam asa: mama mea, sin nastere are o gaura pe crestetul capului. Era convinsa ca are placa insa acum un an a fost cu niate migrene la spital sinu s-a gasit nicio placa, doar lipsa osului. A fost apoi si a facut un CT cu substanta de contrast, acolo s-a gasit un fel de malformatie venoasa (spun un fel fiindca dna de acolo nu era prea sigura ce e si a scris un semn de intrebare langa rezultat) apoi a fost la un neurochirurg care i-a spus ca nu se poate umbla acolo si ca trebuie aa astepte sa se sparga. Apoi, acum cateva luni au inceput problemele mai mari. Nu suporta tipetele copiilor, girofarele, muzica, uneori nici pe mine. Spune ca 'aude' in varful capului, adica in gaura, o 'zgarie' sunetul si are dureri puternice in crestet, sau ma rog in locul unde trebuia sa fie. Insa nu volumul o deranjeaza ci sunetele inalte, cu cat e mai ascutit cu atat e mai dureros pentru ea. E posibil sa fie de ordin neurologic? Nu stiu unde as putea merge cu dansa. Daca mi-ati putea spune ce ar putea avea (o parere doar) ar fi minunat. Orice sfat e binevenit. Multumesc.
2 comentarii
0
05-03-2016, ora 16:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Postati topicul pe Boli ORL sa va raspunda domnul dr Flueraru Valeriu.
0
05-03-2016, ora 23:17
silvana323
Nu este medic/terapeut
silvana323
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.