hiperandrogenism datorat unei hiperplazii adrenaliene

22-10-2008
ealina
Nu este medic/terapeut
ealina
Buna ziua,
Ma numesc Alina si am 29 ani.In urma cu aproximativ 9 luni am inceput sa ma ingrijorez foarte tare deoarece am sesizat o rarire evidenta a parului si o subtiere a acestuia.In consecinta am facut o programare la dermatolog care ma diagnosticat cu efluvium telegen si mi-a recomandar sa merg si la endocrinolog pt un consult mai amanuntit, lucru pe care l-am si facut.Domnul doctor mi-a dat de facut o serie de analize printre care o hemoleucograma completa, biochimie(calciu total, creatina serica, glicemie, MAGNEZIU, POTASIU, SIDEREMIE, SODIU, tgo.tgp), imunologie(17 alfa hidroxi progesteron, DHEA - S, FSH, FT4, LH, PROLACTINA, TESTOSTERON, TSH)
Dintre toate analizele enumerate mai sus testosteronul mi-a iesit de 0, 85(valori normale 0, 05 - 0, 73ng/ml), DHEA -S 288, 30(valori normale 80, 2 - 339, 5 ug/ml), cortisol 24, 9ug/dl., progesteron 18, 1 (valori normale faza luteala 5, 25 38, 63ng/ml), 17 alfa hidroxi progesteron 2, 67(valori normale faza luteala 0, 6 - 2, 3ng/ml) SHBC 58, 7 (valori normale 20 - 130nmol/l)
La toate aceste analize mi sa dat sa fac un test cu Synacten(injectie o jumatate de fiola)si repetare analiza 17 alfa hidroxi progesteron valoarea acesteia fiind de aceasta data de 3, 07 ng/ml.
In urma tuturor acestor analize am fost diagnosticata cu hiperandrogenism iar primul tratament care mi sa dat au fost anticonceptionale chloe pe o perioada de 3 luni, dupa care am repetat analizele de testosteron 0, 86(valori normale 0, 05 - 0, 73ng/ml) si 17 alfa hidroxi progesteron 0, 99(valori normale faza foliculara 0, 1 - 0, 8 ng/ml).
Dupa aceste analize mi sa adaugat in tratament pe langa chloe si 2mg Medrol/zi, timp de 3 luni...apoi iar analize.testosteron 0, 71(valori normale 0, 05 - 0, 73ng/ml) - observam aici o corectie a acestuia - 17 alfa hidroxi progesteron 0, 99 - nu a avut loc nici o modificare la tratament - si SHBC >200(VALORI NORMALE INTRE 20 - 130NMOL/L)- din cate am inteles de la domnul doctor este normala valoarea in conditiile in care iau anticonceptionale.
Dupa aceste analize am ramas cu tratamentul de anticonceptionale si 4 mg de medrol.
Insa de la inceputul tratamentului cu medrol de 4 mg pe zi a inceput sa imi cada parul si mai tare si sa mi se ingrase si mai repede.
Urmeaza acum sa imi repet analizele de testosteron- de aceasta data cel liber si 17 alfa hidroxi progesteron.

Am scris pe acest forum cu speranta ca voi primi si alte sfaturi alte indrumari.
Astept un raspuns oricare ar fi el...sper sa fie de bine insa..
Va multumesc
1 comentarii
0
28-11-2008, ora 20:58
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
In conditiile unui hiperandrogenism este normal sa aveti parul mai gras, eventual acnee sau chiar si pilozitate excesiva.

Medrol ar cam trebui sa nu mai luati pentru ca este alaturi de Roaccutane, unul dintre medicamentele cu celel mai multe reactii adverse posibile si imposibile, din cauza lui va cade parul.
Chloe este foarte bun pt ca are in compozitia sa ciproteron, un antiandrogen care va scade cantitatea de testosteron, insa ar fi trebuit de prima data sa va faceti testosteronul liber pentru ca cel total este mai putin semnificativ in conditiile in care SHBG este atat de mare.

Cred ca ar trebui asociat chloe cu spironolactona pentru efecte antiandrogenice mai mari.

Multa multa sanatate si aveti incredere in Dumnezeu, va veti face bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.