Hipercalcemie

16-10-2014
liliana2
Nu este medic/terapeut
liliana2
Din ianuarie 2014 am o infectie urat mirositoare (ca frunzele moarte, putrede), e vorba de gat (zona cervicala). Cred ca infectia a fost provocata de faptul ca am utilizat sprayuri nazale contra sinuzitei unilaterale care dura de 8 ani, aceste sprayuri mi-au ranit mucoasa sinusului. Apoi am folosit Sinus Rince si s-a declansat scurgerea puroiului (amestecat, probabil, cu hormon paratiroidian). Mentionez ca tot anul trecut am stat foarte mult in pat avand o ruptura musculara.

Am luat amoxicilina timp de 37 zile apoi am baut apa foarte multa dupa ce in luna iulie am simtit ca un abces se sparge si se scurge in gat, apoi am avut o sete nesecata. De atunci beau apa multa (3 - 5 l in 24 ore).

De cateva luni am dureri am dureri in zona claviculei acolo unde s-a scurs secretia purulenta, durerea se manifesta mai als pe timp de ploaie.

Am aflat de curand ca am hipercalcemie la limita superioara. Zona cervicala este putin umflata si ma doare mai ales partea laterala dreapta. De cateva luni simt ca au loc modificari si dureri la nivelul coastelor, mai ales sub clavicula dreapta.

Va rog sa-mi spune-ti ce credeti despre aceste simptome.

Va multumesc,
Elena.
4 comentarii
0
16-10-2014, ora 21:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunt amestecate la un loc simtomele a catorva boli
1 este foarte probabil ca acele secretii urat mirositoare sa fie din cauza unei sinuzite Odontogene neglijate.
este nevoie de un consult urgent la stomatolog, verificat toti dintii de sus, de sub sinusuri., facut radiogarfii la radaccina dintilor..
daca se gaseste o o infectie sau granulom o sa fie cazul de consult la maxilo=facial si tratament chirurgical
2 o halena urat mirositoare poate fi la persoane cu probelme gastrce
3 deasemenea este posibil si un digerticul pe esofag..si acolo stagneaza resturi alimentare care dau miros..asta ar explica si durerea cervicala
IN aceste cazuri se fac INvestigatiila radiologie
TRanzit baritat esofagian si cu rezultatul la gastrologie
4 un consult ORL..este obligatoriu indiferent de cele 3 puncte de sus
0
17-10-2014, ora 01:40
liliana2
Nu este medic/terapeut
liliana2
Da, am o sinuzita unilaterala dreapta de 8 ani, desi am luat medicamente nu s-a rezolvat. Stand mult la pat in 3013 acidul gastric a intrat in sinusuri si s-a declansat infectia cu puroi. Faptul ca mirosea a canal (gaz metan, ceapa si branza stricate) vine si din faptul ca infectia a atins paratiroidele din dreapta, am simtit o mare durere in zona cervicala dreapta, la mijlocul ei. M-am fortat sa pun capul pe perna astfel incat sa nu se intinda zona aceea, mi-era frica de ruptura unei vene sau artere. Am pe zona aceea niste pete maro, au aparut dupa ce infectia s-a uscat.

Am facut multe examene: esofagoscopie, bronhoscopie, cultura din gat in timpul bronhoscopiei, etc. Dar cultura venea dupa 37 zile de amoxicilina, deci era sterila.


Acum, am 5300 leucocite (fata de numarul MEU normal (am leucopenie din nastere) care este de 3000 leucocite.

Tot acum, am hipercalcemie, la limita superioara plus 0, 02.

Tot din nastere aveam carenta de calciu, nu am prea facut acesta analiza deci nu stiu ce valoare aveam acum un an.

Am toate simptomele de adenom de paratiroida: umflatura in zona cervicala dreapta, tesut granulos care a aparut in ultimile luni si care conoara dinspre gat spre torace, sete, durere abdominala, greata, etc.

Da, si la nivel digestiv am simptome, mult zgomot si gaze care ies pe gura imediat dupa ce beau apa.

Intr-o saptamana voi avea si alte rezultate la analize privind Ca ionic, Mg, etc.

Va multumesc,
Elena.
0
17-10-2014, ora 13:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am inteles daca sa investigat dantura..si daca sinuzita este de origine odontogena ???
0
17-10-2014, ora 20:10
liliana2
Nu este medic/terapeut
liliana2
Nu, sinuzita mea nu a fost cauzata de dinti. Am avut o infectie pe cornetul Superior, un fel de mic chist, care ma deranja insotit de rinoree continua pe care nu o puteam scuipa.

Am folosit Nasonex, Avamys, Azitromicina, Sinus Rince, etc. - timp de 8 ani nu s-a facut nici o analiza pentru a afla tipul de microbi. Pe tomografia sinus nu s-a vazut nimic. Numai dupa infectia cu puroi si tratarea cu Amoxicilina s-a prelevat secretie din palatul moale drept pentru cultura, bineinteles nu mai werau microbi. Insa o tomografie facuta dupa tratament arata ca pe cornetul inferior drept tesutul este granulos (ca pielea capsunilor).

In mod practic simt ca am un fel de tesut in forma ovala alungita in zona cervicala spre faringe, de fiecare data cand inghit in pozitie culcata aud Chrrrrr si simt cum saliva trece printr-un obstacol.

Acest obstacol exista inca din 2006 cand mi s-a spus ca sforaiam. Ei bine, acum nu mai sforai caci obstacolul (chistul sau adenomul de paratiroida dreapta) s-a redus ca volum, fiind «cauterizat» de puroi.

Numai bine,
Elena.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Hipercalcemia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: