hiperhidroza axiala...rog raspuns urgent !!!

07-02-2007
sandel
Nu este medic/terapeut
sandel
subrat, axila, hiperhidroza axiala.Desi am citit atatea despre aceasta boala care este extrem de stresanta, nu stiu in ce parte sa o iau deaceea apelez cu disperare la sfatul dvs.Aceasta boala mi-a aparut la 18 ani(acum am aproape 21) avand un debut destul de brusc.Prima data nu am realizat ce este, abia dupa ceva timp am aflat si am inceput sa ma informez.M-am gandit k o sa-mi treaca in timp dar se pare ca nici vorba.NU stiu din ce motiv mi-a aparut, poate genetic, poate din cauza unor momente de stres mai mare (unele probleme din dragoste, sau niste mici boli cu transmitere sexula care le-am avut, si care la vremea lor adica pe la 18 ani m-au consumat foarte tare) sau poate s-ar fi intamplat sa-mi apara oricum, nu stiu ce sa zic.Trebuie sa precizez ca din fire sunt oarecum timid (nu foarte) sunt foarte "inimos" k sa spun asa (ma consum foarte tare in interior) uneori din probleme marunte, ma enervez repede, ma aprind din orice.Deci este posibil ca si caracterul meu sa amplifice aceasta boala, dar eu consider ca asa cum a aparut poate sa si dispara, trebuie sa existe o solutie!!!Foarte important de observat ca aceasta boala cu tine cont de vreme adica nu este influentata foarte tare de caldura.Transpir atat vara cat si iarna la fel.Ceea ce determina cu adevarat intensitatea acestei boli este momentul in care ma aflu.Cu cat momentul este mai stresant cu atat este hiperhidroza mai puterinca.Cu cat ma concentrez mai tare cu atat curge mai multa apa.Aceasta senzatie apare cam in orice moment si la orice traire sufleteasca(bucurie, emotie, graba, depresie, etc).Atunci cxand fac efort transpi destul si mult in aceasta zona dar atunci sa zicem ca este de inteles.Deci atunci cand sunt in momente critice apa pur si simplu siruieste din subrat, este groaznic, si continua sa curga pana la disparitia oricarui stimul exterior de ordin inhibant.Cam asta este tot ce va pot spune despre ceea ce mi se intampla.Am auzit de o operatie, de dysport, solutii pe baza de saruri de AL, dar nu stiu ce sa fac, ce sa aleg, inca nu am fost la nici un doctor si mi-ar prinde tare bine un sfat de la DVs, deoarece aceasta problema ma "seaca" cu adevarat la suflet.Am avut multe momente de depresie groaznica, multe necazuri, am fost complexat, sa zic ca acum m-am mai impacat oarecum cu gandul si am trecut cat de cat peste aceste probleme, dar mi-as dori din toata inima sa fiu iar normal si sa trec peste aceasta problema.Am auzit ca ar putea fi vorba si despre niste dereglari hormonale, mi-am facut analiza la tiroida si a iesit totul normal, la plamani nu am probleme, nici la rinichi.Ma intreb daca ar fi necesare mai multe investigatii??? P.s:Va scriu deoarece am mare nevoie de ajutor, si va raman recunoscator pt totdeauna.Va multumesc anticipat!!!!
10 comentarii
0
08-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca examenul tiroidian este normal, atunci problema ta are legatura cu sistemul nervos, respectiv cu reactiile tale emotionale, dupa cum bine ai observat. Tratamentul este mai complex, necesitand si aportul unui psihoterapeut pentru a reusi sa-ti controlezi starile emotionale. Terapia cu Dysport nu este o operatie ci consta in infiltratii locale cu acest preparat, care este de fapt toxina botulinica si iti asigura pentru cateva luni o scadere a sudoratiei axilare.
0
25-03-2007, ora 00:00
monica2704
Nu este medic/terapeut
monica2704
incearca maxim -
0
29-03-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
monica este bun sprayul acesta, , , , la mine este grav,...curge o gramada de apa de la subrat.kiar are efect asa cum zice...k nu imi vine sa cred...u l-ai folosit sau stii pe careva ???as dori deasemenea sa stiu mai multe despte dysport...dak are efecte secundare...dak efectul este tocmai asa cum se spune sau dau 200 de euro...de asta mi-e teama f tare.imi este frica k nu se poate scapa in nici un fel de asta :((((((((((
0
02-05-2007, ora 00:00
monica2704
Nu este medic/terapeut
monica2704
scuze ca n-am raspuns mai devreme..produsul nu-mi venise inca.pot spune acum ca e bun, are efect surprinzator chiar. si eu credeam ca nu mai exista tratament pentru asta.
0
03-11-2007, ora 00:00
adrian123
Nu este medic/terapeut
adrian123
salut, si eu am exact aceeasi problema, as vrea sa vorbim p mess, adauga-ma, -(baga un brief k sa stiu cine esti), bafta
0
27-06-2010, ora 18:13
lore.dana
Nu este medic/terapeut
lore.dana
Salutari oamenilor in negru.. asta e lumea noastra din pacate si suntem surprizator de multi.Curios ca in jurul meu nu am vazut pe nimeni caruia sai curga apa din palme si miam imaginat ca sunt singura care sufera de asa ceva. Este inutil sa spun ca asta este obsesia mea, ca nu pot face nimic fara prosop langa mine, ca dulapul e plin de negruuu, ca ma jeneaza intrebarile celor din jur... dar nu tie cald cu sosete pe vremea asta ?. se pare ca ne putem intelege noi pe noi, cei care simtim in fiecare moment ca suntem in proportie de 100% apa. Sa trec si eu la ceva concret ca in rest le stiti si voi pe toate si mai ales le simtiti, am decis sa fac operatia in august pentru ambele parti. Sper sa fie totul bine pana atunci sa va impartasesc experienta de dupa. -

Va doresc zile racoroase si lipsite de stres
0
27-06-2010, ora 18:20
lore.dana
Nu este medic/terapeut
lore.dana
vad ca miau disparut toate -, -, -, - din text, imi cer scuze pentru cei care nu suporta astfel de greseli, se pare ca am ales gresit limba (italienii nu au cratima):(
0
17-07-2010, ora 23:12
nona.do
Nu este medic/terapeut
nona.do
Emisiune TV despre HIPERHIDROZA:

- in 19.07.2010 (Luni)
- de la ora 15, 00
- pe postul tv Antena 2
- in cadrul emisiunii "Traieste sanatos!" cu S. Balanescu
- http://www.antena2.tv/traiestesanatos (se va putea vedea on-line inregistrarea)
0
17-07-2010, ora 23:23
nona.do
Nu este medic/terapeut
nona.do
@lore.dana

Spuneai ca te-ai decis sa te operezi in august.
La operatia "simpatectomie toracoscopica" te refereai?
0
29-01-2014, ora 19:34
dana1980
Nu este medic/terapeut
dana1980
buna seara!am nevoie de ajutorul dvs, am o fetita de 10 ani care transpira foarte tare axial si nu stiu cum sa o ajut.va rog daca ma puteti lamuri si eventual ajuta cu un sfat sau medicament.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.