Hiperhidroza sau conditie genetica?

23-05-2009
Cristina90
Nu este medic/terapeut
Cristina90
Buna ziua
Ma numesc Cristina si am 18 ani. Ma confrunt cu o problema de aproximativ trei ani: transpiratie excesiva in zona axilara si uneori pe fata, desi tenul meu este uscat. De asemenea, simt nevoia sa beau multa apa, cam 3 litri zilnic, iar uneori urinez foarte mult, desi asta mai mult iarna - am numarat o data 15 ori de dimineata pana la ora 19. Vara urinez normal.
Am citit despre hiperhidroza, dar nu am vazut ca printre simptome sa fie nevoia de apa si urinarea atat de frecventa.

Analizele mele sunt toate in regula, ultima data glicemia a fost 79, in limitele laboratorului la care am fost. Si analiza urinei a fost foarte buna, nu au gasit nimic care sa nu fie in regula cu mine.
Am o greutate normala, dar sunt sedentara.

Problema mea este ca este inestetica transpiratia axilara si nu ma simt confortabil. Am citit ca exista tratamente medicale, insa nu doresc sa imi stric sanatatea cu efectele secundare ale unor medicamente doar pentru estetica.

Cunoasteti cumva tratamente naturiste, modificari in alimentatie pe care ar trebui sa le urmez si solutii speciale pentru o anumita data in care doresc sa am axila uscata?

Am citit despre aluminiu dar nu doresc sa folosesc pentru ca s-a dovedit a fi o cauza a cancerului de san.

Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat.!
6 comentarii
0
24-05-2009, ora 12:19
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga cristina, mergi la un medic endocrinolog. si eu beau multa apa, 5 l pe zi si urinez f des, dar la mine e efect secundar de la un neuroleptic ( am 33 de ani si ma tratez de nervi de multi ani)
Ideea era ca medicii m-au suspectat de diabet insipid ( acest diabet nu are legatura cu cel zaharat, este de la hipofiza) s-a dovedit ca nu am, am facut niste teste cateva zile la spital.
Intreaba totusi un medic endocrinolog daca nu cumva ai simptome de diabet insipid. Medicii la Parhon mi-au zis ca nu ar fi un diabet grav, ca se poate trata usor, in faza mai usoara trebuie sa nu iti lipseasca apa, in faza mai grava se administreaza desmopresina. sunt doua tipuri de diabet insipid, unul de la hipofiza care nu secreta hormonul ADH, aldosteron care raspunde de retentia de sare si apa, si alta forma de la rinichi, adica rinichiul nu sintetizeaza acelasi hormon si de aceea omul urineaza des si bea apa tot asa de des.
Merita sa intrebi medicul, n-am vrut sa te sperii, ti-am zis ce am aflat eu.
Esti cumva fumatoare? Pot fi si alte cauze ale transpiratiei, tot endocrine.
Numai bine si sanatate!
0
24-05-2009, ora 12:26
Cristina90
Nu este medic/terapeut
Cristina90
Multumesc mult pentru raspuns, nu sunt fumatoare.
Ceea ce e ciudat este ca vara se opreste urinarea frecventa, deci dupa 3 ani ar trebui sa am deja aceasta problema. Se poate sa fie firea mea, sa am reflexul conditionat de a bea apa. Mama este medic primar si mi-a zis ca nu vede nimic rau la mine, totusi, dupa ce termin cu BAC-ul ma voi duce sa fac analize la un endocrinolog.
Imi puteti spune va rog in ce constau aceste analize? Nu am mai facut decat la sange si la urina.
Multumesc, multa sanatate si dvs!
0
25-05-2009, ora 13:13
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
eu am fost internata la Parhon trei ziel pentru asta. In prima zi mi s-au recoltat probe de sange.
a doua zi am strans urina in borcan ca sa masor cata fac, am facut 7 litri. Si am tinut cont si cat lichid am baut.
a treia zi am facut un test de restrictie hidrica. Nu am baut nimic si nu am mancat nimic timp de 10 ore.
Am slabit un kg jumatate in acea zi.
La sfarsit mi s-a recoltat sange dupa care mi s-a administrat desmprpresina picaturi pe nas dupa care iar recoltare de sange.
S-a dovedit ca nu am diabet insipid.
Testele acestea se fac duar sub internare sub supraveghere medicala, nu m-am simtit rau dupa ele atat ca am slabit si eu sunt si asa subponderala.
Hormonii care mi s-au facut din sange au fost: cortizol, TSH, testosteron ( ca eu am si hirsutism adica pilozitati multe) si prolactina.
toate mi-au iesit bune. Nici la rinichi nu am nimic ca mi-a iesit cortizolul bun si zice co e dovada ca nu e diabet insipid de la rinichi.
La mine este problema ca ma tratez cu neuroleptic de multi ani si din cauza acestuia am sete si urinez ca atare dupa ce beau apa.
dar sa tii ca totusi exista cazuri de diabet insipid. daca nu faci vre-un tratament cu ceva, trebuie sa fie o cauza a setei tale. Merita sa intrebi endocrinologul despre diabetul insipid.
Iti repet, am auzit de la medicul care m-a internat ca nu este o boala grava, duar ca trebuie sa ai apa la discretie si in formele mai grave se administreaza desmpresina aceasta.
Sanatate! Si bafta la bac!
0
29-09-2009, ora 12:18
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
BUNA! Ma numesc Viorica am34 ani si ma confrunt de aprox. 3 ani cu sudoratia axilara abundenta. Nu mi se intampla doar vara cand este foarte cald ci si iarna, oricat ar fi de frig.Dupa ce transpir simt ca mi-e frig.Ma simt foarte stanjenita si nu pot sa imbrac o bluza colorata de teama ca nici in 5 min. voi fi uda la sub brat.Ma stiu cu microlitiaza renala bilaterala sunt aproape subponderala de cativa ani cu toate ca am pofta de mancare.Am trecut prin cateva socuri emotionale care m-au marcat intr-o oarecare masura.Am colon iritabil si colecist septat infundibular.Deseori ma confrunt cu insomnii, stari de neliniste.Inainte de menstruatie chiar si dupa am migrene si ameteli.Cu toate acestea incerc sa ma mentin pe linia de plutire insa foarte deranjanta pt.mine este aceasta transpiratie.MA AJUTA SI PE MINE CINEVA? MULTUMESC!
0
23-01-2010, ora 19:38
adela73
Nu este medic/terapeut
adela73
si eu am aceeasi problema si simt ca o iau razna. tratamentul homeopat? stii ceva despre el
0
13-01-2012, ora 22:49
sofy39
Nu este medic/terapeut
sofy39
Buna,
Un tratament foarte bun ptr. Hiperhidroza axiala, fata, palme si talpi este ionoforeza Si eu sufar de aceasta boala de cind m-am nascut hiperhidroza palmara si plantara vreau sa spun ca am incercat toate antiperspirantele cit si injectiile cu botox dar nu am fost multumita. De curand am descoperit ca mai exista inca o metoda si anume ionoforeza si (operatia ETS despre care stiam si nu aveam curajul sa o fac datorita riscurilor )am citit pe net tot ce se spunea de acest tratament si am hotarat sa-mi cumpar un aparat de ionoforeza. Am inceput tratamentul cu acest aparat iar dupa 10 zile consecutive de tratament palmele pentru ca numai la palme am facut momentan i-mi sunt uscate si nu mai transpir indiferent de situatii caldura, stres, emotii etc., acum sunt 10 zile de cind am palmele uscate, uscate fara sa mai fac nici un tratament de intretinere.Cred ca ionoforeza este cel mai bun tratament pt. hiperhidroza si fara riscuri se pote folosi si ptr axile si fata comandand accesorile necesare la el. Aparatul l-am comandat de pe un site german este destul de scump dar sincer merita toti bani se numeste Hidrex psp1000 si situl este iontophoresis-device.com Tratamentul este foarte usor de facut cite 15-20 min. in fiecare zi pina la uscare apoi tratament de intretinere o data la o anumita perioada si anume cind incepe sa revina transpiratia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să-ți îngrijești fața uscată (sfaturi pentru bărbați)
  • Mi se usucă pielea după ce mă spăl pe față - ce să fac?
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •