hiperhidroza (transpiratie excesiva in zona axilelor)!!!

11-11-2007
ioana...
Nu este medic/terapeut
ioana...
Sunt Ioana am 22 de ani si am o problema jenanta...transpir excesiv in zona axilelor. Am facut tratament cu Toxina Botulinica insa efectul a durat doar 3 luni. Este intradevar o salutie insa avand in vedere pretul mare, nu-mi permit sa fac aceste injectii la fiecare 3 luni. Am inteles ca exista o metoda DEFINITIVA printr-o interventie chirurgicala, insa as dori sa stiu, daca imi poate spune cineva, la ce pret se ridica aceasta si unde trebuie sa ma prezint pentru o astfel de interventie?
8 comentarii
0
19-11-2007, ora 00:00
olimpus2007
Identitate neconfirmată
olimpus2007
Aceasta interventie poate fi facuta de orice chirurg general si se efectueaza in orice spital din Romania.
0
30-04-2008, ora 00:00
carminaburana
Nu este medic/terapeut
carminaburana
nu stiu daca de cand ai postat anuntul ai rezolvat problema cu hiperhidroza. experienta neplacuta cu toxina botulinica a avt-o si fiul meu. inre timp noi am gasit o solutie foarte buna, fara operatie. fiul meu foloseste cu f mare succes un antiperspirant care se cheama MAXIM si care da rezultate uluitoare. te dai seara sub brat si a doua zi nu mai transpiri aproape deloc. daca doresti sa incerci si tu, posteaza un anunt pe acest forum si iti pot da detalii.
0
04-06-2008, ora 00:00
littlefairy
Nu este medic/terapeut
littlefairy
Si eu am aceeasi problema ca Ioana...As dori detalii in legatura cu antiperspirantul Maxim cat mai repede posibil. Multumesc anticipat.
0
05-06-2008, ora 00:00
cafeluta
Nu este medic/terapeut
cafeluta
Am si eu aceiasi problema cu transpiratia. Am comandat antiperspirantul MAXIM de pe 26 mai dar nu a sosit inca. Stie cineva cat dureaza pana iti ajunge comanda.
0
24-06-2008, ora 00:00
ioana...
Nu este medic/terapeut
ioana...
am rezolvat problema, din fericire si sunt, pot spune, suficient de multumita atat doar ca transpiratia sa mutat in alte zone ale corpului in care nu transpiram asa de tare, dar pot spune ca acestea le pot tine sub cotrol cat de cat... Am folosit MAXIM insa pentru mine a fost un chin.seara dupa dus ma faceam cu MAXIM si simteam ca ma arde pielea si aveam o senzatie de usturime si macarime de-mi venea sa mor!!!! Dimineata trecea aceasta senzatie si intradevar nu transpiram a fost chiar ok, mam obisnuit cu aceasta senzatie pana in momentul in care mi s-au facut niste iritatii (basicute rosii) care nu ma lasau sami pot tine mainile pe langa corp.fapt pentru care am inteles ca acesta nu-mi face bine si am incercat altceva... se numeste MITCHUM si e foarte OK !!! Il folosesc si acum, e drept ca acesta il folosesc in fiecare seara nu ca si Maxim odata la cateva zile, dar acesta nu ma irita si pot spune ca sunt multumita. Este mult mai ieftin ( pana in 20 lei) si se poate gasi chiar la magaziele de cosmetice, pe langa sampoane, creme de corp, vopsele etc.
0
29-06-2008, ora 00:00
crys654
Nu este medic/terapeut
crys654
Buna!

Am si eu aceiasi problema cu transpiratia.Mi-am facut tratamentul cu toxina botulinica dar cu efect de 2 luni.
Stie cineva unde anume si cat costa metoda chirurgicala ?
Multumesc
0
07-07-2010, ora 15:29
ali m
Nu este medic/terapeut
ali m
Buna, sunt Ali, am 30 de ani.Nu stiu exact de cata vreme, de cati ani, dar transpir exagerat de mult in zona axilelor, am palmele umede aproape in continuu si foarte jenant - picioarele imi transpira tot timpul chiar si in acest moment cand sunt inghetate de frig - desi nu e f frig in aceasta incapere.Datorita muncii mele stau incaltata 12-14 ore pe zi in pantofi business...trebuie sa imi cumpar in fiecare luna unii noi de frica sa nu miroasa...credeam ca numai unui barbat i se poate intampla asa ceva.Am folosit creme, spray-uri. Acum cateva zile in avion, mainile imi transpirau atat de tare ca picura apa de pe manerul scaunului, m-as fi ascuns sub scaun de rusine...Nici in timpul sedintelor nu sunt mai prejos, imi sterg mainile in continuu, iar hartiile se incretesc de la sudoare.Am auzit de un medicament, un lichid -se numeste Drysol -stie cineva cum este ? M-as duce la un doctor, sunt din BV, imi poate cineva recomanda pe cineva ?Va multumesc mult.Cu respect, Ali
0
07-07-2010, ora 15:32
ali m
Nu este medic/terapeut
ali m
Pe scurt, voiam sa va spun ca nu sunteti singurii care au problema asta jenanta...suntem mai multi )))Multa sanatate va doresc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  •