hiperprolactinomie! AJUTOR

21-11-2011
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
BUNA ZIUA.am o dereglare hormonala de10 ani, s-a declansat in momentul in care am parasit tara ilegal pe vremea aceea, spre Israel, cu emotii foarte mari deoarece platisem o suma considerabila si-mi era frica sa nu ma prinda.Dupa ce am ajuns acolo, am avut inca o luna menstruatie apoi 7 luni nu am mai avut deloc.Dupa ce am fost la medic am luat dostinex pt ca in urma analizelor prolactina avea valori de 10 ori mai mari decat normalul.Eram suspectata de adenom hipofizar dar neavand bani pt un C.T. (era f scump acolo)nu l-am mai facut..Am inceput la cateva luni sa am probleme de vedere(, diplopie, )oboseala, probleme care in timp au devenit foarte severe.In tara dupa ce am revenit, am continuat cu fel de fel de analize, toata lumea spunea ca sunt bine, nu am nimic, ca sunt doar stresata si totul era pus pe seama lipsei de calciu.In 2004 am stat la Iasi la endocrinologie internata 2 saptamani si mi s-a facut C.T unde mi s-a gasit un microadenom hipofizar prolactinic secretant.Mi s-a dat bromocriptina, mi-era cumplit de rau aveam tulburari psihice, l-am lasat ca nu mai puteam, am ramas insarcinata si cu tratament de mentinere si o sarcina f gra am nascut un baiat sanatos, la termen, prin cezariana.Toata lumea s-a mirat de sarcina mea, dat fiind ca 7 ani nu am avut copii(dar nici n-am incercat), si boala mea.De atunci mi-e din ce in ce mai rau, am ameteli, vederea e cumplita desi port ochelari cu prisme, odata la 3 luni faceam dozare prolactina, era uriasa si iar luam dostinex 3 luni cate o pastila pe saptamana.Acum nu am mai facut dozarea din decembrie anul trecut cand mi-a fost atat de rau dupa dostinex incat am ajuns la spital.Prin martie am facut untest cu biorezonanta si mi s-a spus ca nu mai am nici urma de adenom.Mi s-a dat noni lichid, garlic caps si rhodiolin., am avut menstruatie pana in august si s-a oprit de tot.Ma ameteste in cap si stau numai in pat.Mi-am pierdut concentrarea, nu mai pot citi, nu mai pot coase sau alta activitate de acest gen.Va rog din suflet sa-mi spuna cineva care cunoaste aceste probleme nu exista oare alt tratament eventual homeopat pentru asa ceva?Am devenit un om anxios, am facut si astm, de doi ani, nu am curaj sa ies singura nicaieri, si am un copil de crescut.Va rog sa ma ajutati.Oare aceste tulburari hormonale ma fac asa?Mi-e groaza sa fac din nou dozare prolactina si sa incep dostinexul.Ma va ucide sau v-oi ajunge la boli psihice.Recomandati-mi un medic bun va rog mult.
3 comentarii
0
06-12-2011, ora 23:18
DULHANIUC DUMITRITA
Nu este medic/terapeut
DULHANIUC DUMITRITA
Si eu am avut un microadenom hipofizar prolactinic depistat in martie 2006. Pina in noiembrie 2006 am luat cite 10mg de bromocriptina pe zi (adica 4 pastile) cind la examenul IRM nu a mai aparut iar valorile PRL erau la limita inferioara.In martie aveam si eu valori f.crescute ale PRL.In 2007 am nascut un baietel sanatos dar dupa a recidivat acel microadenom. Am reluat tratamentul dar doza mai mica pt. ca si eu m-am saturat de aceste pastile.. si pe data de 8 dec.2011 (vineri) sint programata din nou la rezonanta magnetica. Am mai facut in 2009 ex. RMN.Disparuse iar.dar acum am emotii foarte mari...pina vineri.Eu merg la Iasi la prof. Mogos.Nu stiu daca exista alt tratament in afara de dostinex sau bromocriptina..mi-ar placea si mie sa scap de ele. Eu le iau tot timpul seara la culcare iar cind ma trezesc sint ok.
0
09-12-2011, ora 11:46
amedeea
Nu este medic/terapeut
amedeea
tot la dr mogos am fost si eu, din pacate sunt claustrofoba si nu pot face RMN dar fac tomografii fara substanta pt ca am astm si iau seretide un medicament pt care nu i-mi face cu substanta.Ca sa nu mai fac Ct anul acesta, (l-am facut de 3 ori pana acum) am fost la o testare cu biorezonanta si nu mi-a gasit nimic dar totusi menstruatia a disparut din nou din august.La tine cum se manifesta, tot prin amenoree?Se pare ca suporti tratamentul mult mai bine decat mine
0
29-06-2012, ora 17:04
ramona-georgiana
Nu este medic/terapeut
ramona-georgiana
aceeasi problema am si eu cu microadenom care a scazut in urma tratamentului cu dostinex, am ramas insarcinata si as vrea sa stiu daca in timpul sarcinii ati mai luat tratamentul sau l-ati intrerupt, sunt in patru luni si nu vreau sa risc sarcina, ra rog raspuns si multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: