Hipertensiune, ipohondrie sau efecte adverse nebilet

04-07-2011
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Buna ziua. Incerc sa fiu cat mai scurt si clar posibil.
- In martie 2011 am avut epitaxis: luam antibiotice pentru o raceala si faceam pauza de la bere (beam 6 - 7 beri de 500ml pe zi). La spital tensiunea 19 cu 12.
- EKG normal
- am facut analize (nu le stiu pe toate din cap). Mari au iesit: trigliceridele si colesterolul
- medicul cardiolog mi-a prescris 1/2 nebilet / zi, in fiecare dim
- in mai am repetat analizele, toate au iesit normal, tensiunea luata la el: 13 / 9
- mi-am schimbat stilul de viata: fara bere, doar la ocazii(nunti, aniversari) beau vodca(am inteles ca nu creste tensiunea), fara grasimi, fara prajeli, cat mai putina sare, ultima masa in jurul orei 18, miscare cel putin 30 min / zi (plimbare pe jos sau cu bicicleta), fructe, ...
- in martie aveam 124 kg, acum am cam 106
- nu mai fumez (deloc)
- imi iau tensiunea acasa, cam in fiecare zi, cu un tensiometru pentru incheietura: (12 - 11.2) / (8.9 - 7.4)
- am 27 ani

Problema mea: Ma mai jeneaza inima din cand in cand(sau asa mi se pare), simt ca o mica durere cate-o data sub brat, alta data in partea din fata. Cate-o data ma mai doare capul(ba in fata, ba la tampla ba in spate - poate e de la calc - stau 8h/zi la calc). Astazi mi s-a parut ca imi amorteste putin mana stanga(doar putin, partea de deasupra cotului si o idee degetul mic). Poate era mai rece azi noapte sau poate nu am dormit cum trebuie, nu stiu). Mai tot timpul mi se pare ca as avea ceva(m-am speriat tare cand am avut epitaxis) si mi-e frica sa nu patesc ceva.

Tot ce am descris, sunt simptome ale hipertensiunii sau efectele adverse ale nebilet-ului sau sufar de ipohondrie?

P.S.: In speranta ca am descris lucrurile bine si ca intrebarile mele nu sunt prosteti, va multumesc si astept raspunsuri.
5 comentarii
0
04-07-2011, ora 12:03
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mie.mi.se.pare.ca.sunteti.prea.atent.la.toate.aceste.mici.simptome:cu.totii.avem.cate.o.durere.azi, una.maine, dar.daca.ne-ar.intreba.cineva.ce.dureri.am.avut.in.ultimele.3.zile.nu.toti.am.stii.sa.raspundem.
Scuze.pentru.lipsa.spatiilor.imi.face.probleme.tastatura.
0
04-07-2011, ora 12:06
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Multumesc pentru raspuns. Imi puteti sugera o metoda prin care as putea sa trec mai usor peste aceste simptome sau pur si simplu ar trebui sa le ignor?
0
04-07-2011, ora 12:13
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ideal.ar.fi.sa.le.inorati.pur.si.simplu.Dar.nu.oricine.poate.E.posibil.ca.personalitatea.dvs.sa.fie.inclinata.spre.a.le.observa.imediat.si.a.se.inrijora.de.aparitia.lor.Daca.aveti.o.ocupatie.zilnica.suficient.de.importanta.ca.sa.va.capteze.atentia.v-a.fi.mai.usor.sa.va.detasati.de.aceste.stari.In.plus.e.util.sa.va.impuneti.sinur.incet-incet, nu.mere.dintr-o.data.Un.sinur.consult.medical.efectuat.la.6.luni.si.numai.daca.medicul.dvs.considera.necesar.mai.repede(la.3.luni, de.ex), va.fi.suficient.
Inca.o.data.scuze.pt.tastatatura.defecta.
0
04-07-2011, ora 12:16
dpanait
Nu este medic/terapeut
dpanait
Am sa incerc. Sper sa reusesc.
0
04-07-2011, ora 20:14
stilnox
Nu este medic/terapeut
stilnox
Nu-ti fie teama, amorteala degetului mic si a mainii se datoreaza utilizarii intensive la calculator. Dar e necesar sa va plimbati mai mult in aer liber si sa consumati 6-8 pahare de apa /zi. Un terapeut iti poate rezolva si amorteala din mana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Muzica lui Mozart și Strauss pentru tratamentul hipertensiunii
  • Cofeina ar putea interacționa cu tratamentul hipertensiunii arteriale
  • Anxietatea față de starea de sănătate crește riscul de boli cardiovasculare
  • Cât trebuie să fie tensiunea arterială normală?
  • Cum se măsoară tensiunea arterială?
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Un nou contribuitor la bolile cardiovasculare
  • Câteva semne că ai putea fi ipohondru
  •