hipertiroida

30-06-2012
gynica
Nu este medic/terapeut
gynica
de citeva luni, ma tot inec continuu mai ales noaptea, imi bate inima f repede, si ma stringe ca o ghiara la emotii mai puternice, ris, plins, am greutati la inghitire, si o neliniste in tot corpul, am fost la medicul endocrinolog, in urma analizelor efectuate lob sting 24, 2/11, 5mm lob drept 19/12, 7mm, regiunea istmica:istnmul=3, 7 LS=13, 5mm LD=16, 6mm, gusa difuza, TSH- 1, 39uU/ml 0, 4-4, o, FT40, 91ng/dl 0, 8-1, 9, ce sa insemna toate astea, e cv grav, e cazul sa-mi fac griji?multumesc anticipat
3 comentarii
0
01-07-2012, ora 09:16
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU cred ca dr endocrinolog NU va zis, nimic.
Daca NU aveti tratament (de care NU scrieti)..e ok
daca ati primit trat., iata si un diagnostic.
sa inteleg ca mai doriti SI alta parere?
cele bune,
0
01-07-2012, ora 13:42
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Nu stiu ce inseamna rezultatul analizelor dvs.
Si eu am avut exact aceleasi stari foarte des si mai sunt perioade in care mai apar.
Am fost la vremea respectiva la endocrinolog, analizele mele la tiroida au fost si sunt normale.
Mi-a spus ca toate aceel manifestari vin de la o lipsa de calciu (spasmofilie sau tetanie aveam).
Din cate imi amintesc mi-a dat calciu (nu stiu exact tratamentul)
In acea vreme eram prin scoli si ma confruntam mereu cu emotii la examene, sau cand aveam discutii, sau la ras, era greu cu acele simptome care se declansau exact cand nu trebuia.
Endocrinologul mi-a spsu sa am in geanta tot timpul ceva dulce sau o ciocolata si apa.
Si asa am facut. Cuum simteam ca incep sa ma simt asa luam apa si ceva dulce si imi treceau.
Le controlezi usor asa.
In rest medicatia recomandata de medic si am scapat definitiv.
Sanatate
0
01-07-2012, ora 14:28
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA ceva dulce si apa va face bine,
aveti hipoglicemie.si asta o puteti controla mancand cate putin si des + apa.
cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.