Hipertiroidie?

25-06-2008
romel
Nu este medic/terapeut
romel
Buna. Am 36 de ani si de aproape 3 ani ma confrunt cu diferite probleme de sanatate. La inceput maniferstarile au fost digestive, varsaturi, greata dupa care tahicardie, insomnii, tremuraturi. Am urmat mai multe tratamente pt helicobacter pylori, si am ajuns pana la medicul psihiatru pentru ca manifestarile se accentua. Din fericire dupa 2 ani de chin s-a descoperit ca tiroida nu functioneaza normal adica un TSH inexistent (0.0001) si FT4 peste valoarea normala. Am urmat un tratament la inceput cu tyrozol de 10 mg timp de 3 luni dupa care mi s-a redus doza la 5mg de tyrozol si actualmente tratamentul este de 1 tableta tyrozol de 5 mg si 1 tb euthyrox de 100 mg zilnic. Functia tiroidiana a revenit la normal, insa manifestarile sunt de alta natura in prezent: dureri de cap, senzatia de nod in gat, ceea ce inainte nu existau. As vrea sa intreb daca euthyroxul poate sa dea aceste manifestari (intimplator acestea au aparut de la inceputul tratamentului cu euthyox), daca pot sa servesc cate o cafea pe zi. si daca pot sa servesc cate un pahar de vin, sau o bere. Va multumesc anticipat.
4 comentarii
0
05-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Dupa parerea mea ai hipotiroidie, daca nu si Basedow graves (nu stiu cat e Ft4). Imi pare rau ca s-a constatat si la tine destul de tarziu ca si la mine ca ai probleme cu tiroida, dar unul din motive este ca simptomele sunt destul de diferite si par sa nu aiba nimic de-a face cu tiroida. Pe mine ma mira ca ti-a fost dat doar Thyrozol ca tratament la un TSH atat de mic, pentru ca eu am avut TSH 0, 04 si Ft4 3, 28 si endocrinologul mi-a dat in afara de Thyrozol si Propranolol pentru palpitatii, Bromazepam pentru diferitele simptome si calmare, Medrol pentru picioarele umflate. Dupa o luna am inceput sa scad la fiecare medicament saptamanal din doza initiala, dar trebuie sa spun ca medicul imi da sfaturi, dar imi spune intotdeauna sa le iau dupa cum ma simt (deci daca ma simt rau iau ceva mai mult din tabletele care am nevoie). Cred ca acelasi lucru ar trebui sa faci si tu. Nu stiu ce fel de tablete sunt Euthyrox, dar daca nu-ti fac bine ar trebui sa-i spui endocrinologului si sa incepi macar sa scazi doza. Cafeaua cred ca n-are nici un efect asupra tratamentului, insa alcoolul ar trebui sa scrie la fiecare medicament in prospect, in caz contrar intreaba medicul. Multa sanatate!
0
05-07-2008, ora 00:00
jeanny
Nu este medic/terapeut
jeanny
Scuza-ma, am vrut sa scriu hipertiroidism, dar eram cu gandul la hipotiroidism pentru ca chiar inainte citisem ceva despre el.
0
07-08-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
buna seara am 20 de ani si am fost diagnosticata de hipotiroidie recent.mi s a dat un tratament numia ca nu stiu ce sa fac am apetitul foarte crescut mi e foame mereu nu sunt grasa eram chair foarte slaba in urma cu cateva luni si brusc in 2 luni am pus vreo 7 kg desi nu manac mult incerc sa ma abtin cat pot dar mi se face rau paraca s nu as manca nimic.MI e teama sa nu ma ingras foarte tare exista ceva pentru reducere apetitului?am inteles ca problema asta este cauzata tot de glanda tiroida.Daca manac acum sa ziceam, opeste maxim 2 ore ma arde stomacul ca si cum ar fi complet gol ce pot sa fac?plus ca mi se umfla gatul mia ales in partea drepata-lobul drept este marit la mien si decele mai multe ori inghit foarte greu si ma doare, imi cade parul rau, si am si pb destul de rau cu glicemia si daca manac dulce aprope ca lesin nu stiu dc
0
22-09-2008, ora 00:00
monia
Nu este medic/terapeut
monia
eu cred ca nu trebuia sa-ti dea eutyrox daca ai hipertiroida. eu am hipotiroida sui aiau eutyrox de multi ani. este un medicament care se da la cei cu hipotiroida, nu la hipertiroida. cel putin asa mi-a dat mie.dute la un alt medic endocrinologic si vezi ce iti spune si el.eu am hipotiroida, tsh-uleste 6, 9 si mi-a dat eutyrox de 50. cred ca tratamentul cu eutyrox este gresit.la val. tsh-ului pe care o aui tu sigur ai hipertiroida. eutyroxul se da pt. hipotiroida. sigur tiroida a revenit la normal?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.