Hipertrofie de cornet operata

18-10-2017
Alina Stef
Nu este medic/terapeut
Alina Stef
Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si o parere raportat la problema mea. Am fost diagnosticata cu hipertrofie de cornet dupa care m-am operat cu radiofrecventa si ablastie sau ceva de genu. Oricum pe nara stanga nu puteam respira aproape deloc. Acum desi m-am operat starea mea nu e diferita cu mult de cea dinainte. Mai mult, din cand in cand am niste stari foarte ciudate pe care mi-e greu sa le descriu. Se infunda nasul complet simt ca nu pot respira nicicum, inima imi bate foarte tare si intru in panica. Nu mai stiu incotro sa merg. Sa merg la cardiolog, stiu ca am tahicardie de sindrom anxios. Va rog sa imi dati o parere simt ca o iau razna din cauza neputintei. Multumesc din suflet.
5 comentarii
0
18-10-2017, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cornetele nazale se pot mari brusc in volum dora din 2 cauze
1 tine de un puseu de tensiune.. cand se dilata brusc vasele sangvine a cornetului, el se mareste in volum si blocheaza respiratia
2 tine de un reflux gastro-esofagian.. cand acidul gastric ajunge sus in rinofaringe si inflameaza coada de cornet

Varsta, inaltime, KG, tensiune arteriala?
0
18-10-2017, ora 21:32
Alina Stef
Nu este medic/terapeut
Alina Stef
Multumesc pt raspuns. Am 37 de ani; 76 kg la 165 cm inaltime, tensiunea chiar azi am masurat-o era 13 cu 8. Am facut analize pt glanda si au fost ok. M-am operat in aprilie si nu simt ca s-ar ameliora ceva. Zinic imi pun puf cu quixx extra. Nu stiu daca e bine dar nu stiu unde sa mai merg. E frustrant ca am incercat aproape tot si rezultate nu vad.
0
19-10-2017, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 initial la gastrologie
rezolvati problema cu digestia sa nu faceti reflux gastro-esofagian in somn, sa aveti intestinele si ficatul detoxifiate
76 kg la 37 de ani este foarte mult !
2 cautati un nutritionist sa Va invete ce aveti voie si cel mai imporrtant.. ce NU aveti voie sa mancati
3 cititi pe googel despre alimentele care intretin Inflamatia si le evitati
4 pe forum cititi despre tratamentul cu Colargol pentru cornetele nazale
0
08-01-2019, ora 00:23
dragoscocan
Nu este medic/terapeut
dragoscocan
Buna ziua doamna Stef. Ati rezolvat problema? Sufar de aceeasi conditie si as dori sa discutam putin, am devenit putin disperat. Ma puteti suna la 0723695329
0
02-03-2019, ora 09:30
Andre1234
Nu este medic/terapeut
Andre1234
Buna ziua! Si eu am aceiași problema ca si doamns Ștef. Problema este ca eu ma sufoc fiindca abia reușesc sa expir aerul. Am facut o radiografie SAF si am o rinita cronica hipertrofică si sinuzita acută maxilara bilaterala. Am fost la Pneumologie si cardiologie, iar problemele cu expirațis nu provin de la plămâni sau inima. Am sa fac o cauterizare de cornete. Momentan iau tratament cu sinupret acute 3/zi, zinnat
1/12 ore si Bixtonim xylo, dar fără rezultat. Cum va simțiți?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.