hipertrofie tonsilara palatina, microadenopatie cervicala

08-10-2014
adrian m
Nu este medic/terapeut
adrian m
De aproximativ 6 saptamani ma confrunt cu urmatoarea situatie: totul a inceput, brusc, cu o senzatie de umflatura/inflamatie in zona gusei care venea la pachet cu stare de slabiciune, ameteala. Starea aceassta dura cateva ore si de obicei disparea spre seara. Dupa 2-3 zile am ajuns la un medic ORL care mi-a spus ca sunt glandele salivare submandibulare inflamate si mi-a dat un tratament(flamexim, aerius, nistatina, decasept) pe care l-am urmat 3-4 zile, starea s-a ameliorat. Dupa 2 zile fara tratament starea respectiva a revenit si mai intensa(fata amortita, ameteala puternica) moment in care am reluat tratamentul initial pt inca 5 zile. In aest timp am ajuns si la medicul stomatolog, am facut o radiografie panoramica, iar acesta mi-a spus ca din punctul lui de vedere sunt ok.Dupa cele 5 zile de tratament am facut urmatoarele investigatii: hemoleucograma cu parametrii foarte buni, cu exceptia transaminazelor usor marite(am facut si analizele pt hepatita care au iesit negative si doctorii au pus cresterea transaminazelor pe seama medicamentelor), ecografie la gat unde au aparut 3 ganglioni cu caracter inflamator, cel mai mare 1, 08cm, in zona jugulara stanga si unul, 1, 07cm, in zona jugulara dreapta, exsudate faringian si nazal care au iesit bine. Dupa efectuarea acestor investigatii am ajuns la alt medic ORL care mi-a spus ca ganglonii "sunt de doi lei" si ca am o inflamatie a tesutului submandibular si o alergie si mi-a prescris un tratament cu antiinflamator, antibiotic si antialergic. Doua zile cu acest tratament m-am simtit bine, dupa care a reaparut problema si astfel am ajuns si la medicul de familie care mi-a spus ca e posibil sa fie o problema vasculara si mi-a recomandat un RMN pt zona cervicala si consult/analize endocrinologice. Anaizele endocrine au iesit bine, cu exceptia cortizolului seric putin marit, medicul spunandu-mi ca si din punct de vedere endocrinologic sunt bine. In urma RMN-ului au iesit urmatoarele:hipertrofie tonsilara palatina, microadenopatie cervicala de nivel 1 si 2 bilateral(formatiuni limfoganglionare cu dimensiuni axiale cuprinse intre 7/5 si 11/8 mm), polip sinusal maxilar drept.Cu aceste rezultate am ajuns si la un chirurg OMF, care mi-a spus deasemenea ca sunt din punctul lui de vedere sunt ok. Mentionez ca distanta in timp intre ecografia la gat, unde au aparut prima data ganglionii si RMN este de 3 saptamani. Mentionez deasemenea ca dupa cele 2 zile de tratament prescis de al 2-lea medic ORL, nu am mai luat niciun fel de tratament si in tot acest timp( aproximativ 3-4 saptamani) senzatiile respective au aparut si disparut periodic. Au fost chiar 5-6 zile in care m-am simtit foarte bine, iar de 3-4 zile au reaparut cam ca la inceput. Nu mai stiu incotro sa o iau...nu am niciun diagnostic.
Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
08-10-2014, ora 18:31
adrian m
Nu este medic/terapeut
adrian m
Alte simptome intalnite: Urechi infundate si care trosnesc la deschiderea si inchiderea gurii, fasciculatii musculare in zona gatului.
0
09-10-2014, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. NU a i zis nimic de problemele gastrice si posibilul reflux gastro esofagian. Personal cred ca acele stari de bine sau mai putin bine care le ai simtit in zilele fara tratament au legatura cu regimulalimentar si alimentekle care le tolereaza sau NU le tolereaza tractul digestiv
deasemenea cred ca numai problemele gastro- intestinale.. pot duce la inflamarea mucosei faringiene, glandelor salivare, amigdalelor
2 Ce a zis medicul ORL..de hiprtrofia amigdalelor? (hipertrofie tonsilara palatina) si de polipul din sinusul maxilar?
0
09-10-2014, ora 12:55
adrian m
Nu este medic/terapeut
adrian m
Va multumesc pentru raspuns!
Legat de refluxul gastro esofagian: nu am niciun simptom in acest sens( greata dupa masa, arsuri), singurul lucru pe care il pot asocia cu acest lucru este o senzatie de "muci in gat" pe care o am de mult timp si despre care medicul ORL a spus ca este vorba de reziduri ramase de la o raceala mai veche, prost tratata.
Cu rezultatele de la RMN nu am ajuns inca la un medic ORL.
Mai am cateva intrebari:
1.Poate fi vorba de o alergie? Ganglionii si/sau amigdalele pot creste in volum in urma unei alergii, fie ea si alimentara?
2.Ganglionii si/sau amigdalele pot creste in volum pt o perioada relativ scurta de timp( cateva ore, zile) ca apoi sa scada? Ma gandesc ca respectivele senzatii de gat umflat care dispar relativ repede pot si din aceasta cauza
3.Doctorul endocrinolog mi-a sugerat sa am vedere si o posibila mononucleoza pentru ca, zicea el, exista o forma a acestei boli care nu are manifestari normale(cu amigdale foarte inflamate) si care poate afecta ficatul(legatura cu ficatul o am prin transaminazele marite). Credeti ca exista aceasta posibilitate?
0
09-10-2014, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. DA
2. poate creste in volum. glanda salivara..cand are o hipersecretiesi canalul de drenaj ese semiblocat cu calculi.. in acesc caz.. creste in volum sa zicem inainte de mancare si se desumfla treptat dupa
3poate fi..dar este o infecte banala cu un virus din grupa herpes si multi trec prn asat odata cu primile sarutari
ati avut recent noi partenere la sarutat????
0
13-08-2016, ora 19:39
Simona.I
Nu este medic/terapeut
Simona.I
Spune-mi te rog ce ai mai facut.Stiu ca a trecut mult timp dar, te rog sa-mi raspunzi pentru ca si eu ma aflu exact in aceeasi situatie.
0
27-05-2017, ora 14:03
Stelianas
Nu este medic/terapeut
Stelianas
Buna Simona cum ai rezolvat problema ganglionilor?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.