hipo sau hipertiroidie?

29-06-2011
anda paun
Nu este medic/terapeut
anda paun
Va rog mult sa-mi spuneti daca valorile urmatoare denota hipo sau hipertiroidie:TSH= 0.83, FT4=1.04, Anti TPO=3.9, T3=1, 66. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
29-06-2011, ora 13:27
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ORI una..daca e..ori alta..
TOT la endocrinolog trebuie sa mergi,
nu de alta,
DAR iti trebuie si tratament

Cu ce te-ar ajuta DACA ti-ar scrie un medic ca, ai..hipo de ex..?
acel medic nu-ti va da tratament pe forum..

O zi buna.l
0
01-07-2011, ora 19:42
anda paun
Nu este medic/terapeut
anda paun
Nu am intrebat numai ca sa ma aflu in treaba. Simptomele pe care le am denota hipotiroidie, dar in urma analizelor prezentate celor 4 medici diferiti la care am ajuns (unul dintre ei fiind medic naturist), mi s-au pus diagnostice diferite: unii spun hipo, altii hiper, iar cel de al 5-lea a zis ca nu sunt decat noduli (care au iesit si la ecografie), dar care nu incomodeaza cu nimic, desi eu simt uneori un nod in gat. Toti au spus ca nu mi se poate doza corect tratament hormonal de reglare intrucat m-ar arunca dincolo de limita superioara. Cu exceptia medicului homeopat, care mi-a prescris tratament pentru cresterea imunitatii organismului, 3 dintre cei 4 medici mi-au recomandat direct operatia. Al 5-lea a zis ca nu se poate ca respectivii noduli sa apese pe alte organe si sa produca senzatie de sufocare, asta se intampla persoanelor care stau prost cu sistemul nervos, iar pe mine ma vede o persoana echilibrata.
Ce sa inteleg? Daca as fi avut dereglari hormonale mai mari as fi putut fi tratata medicamentos, iar pentru ca analizele arata ca inca ma aflu in plaja de valori normale, desi tind spre limita inferioara, ar trebui sa mi se extirpe tiroida?
0
01-07-2011, ora 19:46
anda paun
Nu este medic/terapeut
anda paun
specific faptul ca toti cei 4 medici despre care am spus mai sus sunt endocrinologi si sunt din Bucuresti, unul chiar renumit la Parhon.
Dar chiar nu se poate trata fara cutit?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Terapia cu levotiroxină și calitatea vieții la pacienții cu hipotiroidism
  • Viața cu hipotiroidism
  • Viața cu hipertiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •