hipoacuzie dar NU definitiva

14-02-2014
domniamea
Nu este medic/terapeut
domniamea
As dori o solutie-idee legat de pierderea spontana [ peste noapte ] a auzului la urechea dreapta; nu complet dar in mare masura. Am consultat 7 medici si am urmat tot atatea variante de tratament; fara rezultat insa. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca pot sa FAC sa aud [ deci nu poate fi ceva definitiv pierdut ] doar ca nu pot mentine procedeul ;
Practic in doua situatii auzul revine aproape la 100%, si anume:
1. Daca ma tin de nas si creez presiune, aud un fel de clic si urechea se deschide si aud :
din pacate nu pot sa-mi tin respiratia prea mult timp
2. Daca merg la munte [ am fost la Balea Lac ] iarasi, pe masura ce urc incep sa aud
In plus cand scade presiunea atmosferica [ nu la munte ci acasa la Oradea ] se petrece acelasi lucru, aud mai bine si viceversa, cand presiunea atmosferica e mare sau in crestere simt cum aud din ce in ce mai putin.

Imi cer scuze daca am scris prea mult si va multumesc pentru amabilitate.
5 comentarii
0
15-02-2014, ora 18:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cred ca este vorba despre un CATAR TUBAR sau OTITA SEROASA
gasesti multe sfaturi pe forum
2 cauza acestor probleme este nasul si problemele din rinofarnge, faringe.. care se pot extinde pana la trompa lui Eustache
clarifica la ORL.. ce e de facut in nas..si pentru faringe evita tot ce tine de acidulat, citric, acru...
0
16-02-2014, ora 09:27
domniamea
Nu este medic/terapeut
domniamea
In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile si amabilitatea dumneavoastra.
Cred de asemenea ca ar fi trebuit sa precizez [ si imi cer scuze ca n-am facut-o ] si tratamentele pe care le-am urmat si anume:
- magnetoterapie + medicatie : fara efect
- incizie in timpan cu redeschidere repetata [ suspect de otita seroasa ] : nu s-a confirmat diagnosticul DAR dupa cam 2 zile
timp de vreo 5 minute, in mod spontan urechea "s-a deschis"si am auzit la un nivel al frecventelor inalte fantastic.
- 3 ani mai tarziu tot incizie in timpan de data aceasta cu montare tub de dren timp de o luna : [ aceeasi suspiciune de
otita seroasa, tot neconfirmata ] : de data asta, la 48 de ore de la montarea tubului, din nou am inceput sa aud spontan
practic de la ora 13:04 pana seara tarziu la culcare. Chiar am crezut ca totul a revenit la normal, dar dimineata n-a mai
vrut sa functioneze
Precizez ca nu au existat [ nu mi s-au solicitat ] nici un fel de analize gen CT, RMN sau alte investigatii.
0
16-02-2014, ora 11:34
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
in tot acest timp nu ati facut nici o audiograma [se vede cat de scazut e auzul] si nici timpanograma [sa se confirme daca este lichid dupa timpan].??.nu ati scris nimic despre ele...
0
16-02-2014, ora 12:17
domniamea
Nu este medic/terapeut
domniamea
Am si uitat sa mentionez de cate audiograme am facut si parca si o impedantmetrie.
Ultima data in 2011 am facut testul de audiometrie in 2 moduri ;
- odata normal, cum il face toata lumea
- si a doua oara dupa ce m-am tinut de nas si am creat presiune si am ramas intentionat cu capul in jos.

Rezultatele au fost semnificativ diferite in sensul ca la procedura clasica rezulta o diferenta mare de tot intre urechi
pe cand in modul al doilea [ mai ciudat dar evident mai practic ] diferentele intre urechi nu erau majore, desi a rezultat
evident ca dreapta nu lucreaza corespunzator.
Abia dupa ce medicul a vazut aceste rezultate a parut convins ca "nu vorbesc prostii" si mi-a propus internare in spital:
doar ca mi s-a parut ca intr-un fel ii fortasem mana, ca sa spun asa si am refuzat; poate ca am gresit dar mi s-a parut
atunci si mi se pare si acum ca e greu acceptabil sa ai incredere in cineva care nu pare sa aiba el insusi incredere in el ;
Spunand asta nu incerc sa-i aduc acuze ci doar sa-mi explic propria mea reactie;
De fapt a mai existat o situatie [ anterioara, alt medic ] care extrem de expeditiv mi-a spus camb asa: Iei pastilele aste, probabil n-o sa-ti foloseasca, si vii si te tai ! Evident ca dus am fost...
0
16-02-2014, ora 12:57
lorena fulvius
Nu este medic/terapeut
lorena fulvius
si eu am fost pe la 6 medici orl intr-un singur an [asa ca inteleg perfect prin ce treceti]...daca sunt sanse sa se mai remedieze ceva..sunt totusi si medici buni care se ocupa de pacienti...domnul doctor FVALERIU mi-a raspuns mereu indiferent de cat de ciudata mi-a fost intrebarea... eu nu mai am sanse sa aud [sunt operata de 2 ori la diferenta de 11 ani ]..dar poate la dumneavoastra nu e prea tarziu..pe forum sunt multe sfaturi date de acest doctor care sunt utile [legate in special de otita seroasa]..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: