Hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie

25-08-2013
carmen91
Nu este medic/terapeut
carmen91
Am 22 de ani si in urma unei audiograme am fost diagnosticata cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie.Am urmat un tratament de 6 zile cu medrol, 7 zile cu xyzal si 4 zile cu nootropil de 1200 mg si nu am imbunatatiri ale auzului.Solutia recomandata de medic a fost aparatul auditiv despre care am auzit ca nu ar stimula nervul, ci l-ar face sa fie mai lenes cu trecerea timpului, mai ales daca nu este reglat bine..Medicul mi-a spus ca audiograma e comparabila cu cea a unui batran de 70 de ani. Ce tratamente sa mai incerc? sau sa-i propun medicului ca poate poate o sa aud mai bine si fara aparat.
9 comentarii
0
26-08-2013, ora 09:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nervul auditiv.. odata Mort.. nu se mai reface cu nici un tratament
2 tratamentele cu vazodilatatoare administrate.. au rolul sa mentina auzul asa cum este.. sa nu avanseze surditatea
3 purtarea aparatului auditiv este obligatoriu
in caz contrar..se instaleaza o liniste in centrii auzului, cerebral, acolo in lipsa activitatii mor celulele care raspund de intelegerea cuvintelor
cand o sa te hotarasti peste 5-10 ani sa porti aprat auditiv.. o sa auzi doar zgomote, galajie.. dar N.o sa intelegi cuvintele...
0
26-08-2013, ora 22:45
carmen91
Nu este medic/terapeut
carmen91
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am o intrebare: pot opta pt aparat intraauricular modern? Daca hipoacuzia este bilaterala imi trebuie 2 aparate, pentru ambele urechi?
0
27-08-2013, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti la un centru de protezare auditiva
dupa ce o sa testai cateva aparate o sa vedeti daca se poate sau NU
0
24-08-2015, ora 20:51
ciuncanu
Nu este medic/terapeut
ciuncanu
am 41 ani.sunt asistenta medicala si in urma unei audiograme mi sa pus diagnosticul de hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala medie cu recomandare de protezare auditiva.ce imi recomandati va rog
0
25-08-2015, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa excludeti din alimentatie toate lactatele si alte grasimi de origine animala./. care duc la probleme de circulatie cerebrala si implicit scadere auz, vedere, memorie
2 consum adecvat de lichide pentru a fluidifica corect sangele
3 tratament cu vazodilatatoare
4 testarea a mai multor aparate auditive pentru a gasiti cel mai placut urechii
0
25-08-2015, ora 16:46
ciuncanu
Nu este medic/terapeut
ciuncanu
am uitat sa va spun despre sinuzita mea care ma siciie de la 10 ani pentru care acum 7-8ani am facut o punctie ceea ce nu ar fii trebuit iar acum de la ORL mi sa recomandat si un CT la sinusuri.Ce ma mai puteti indrumava rog
0
25-08-2015, ora 21:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
punctiile sinusale sunt o manevra terapeutica si nu afecteaza sanatatea si duc decat la vindecarea sinuzitei
cauze de ce nu sa vindecat sinuzita sunt altele, deviatia de sept, rinita, infectiile dentare
sinuzita NU afecteaza nervul auditiv
nervul auditiv este afectat de grasimile din alimentatie care blocheaza circulatia cerebrala
0
25-08-2015, ora 23:01
ciuncanu
Nu este medic/terapeut
ciuncanu
multumesc foarte mult pentru sfaturile dumneavoastra.
0
25-08-2015, ora 23:06
ciuncanu
Nu este medic/terapeut
ciuncanu
multumesc foarte mult pentru sfaturile dumneavoastra.am uitat sa va spun ca la orice semn de curent de aer, aer conditionat mai ales sunt foarte sensibila
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: