Hipoacuzie neurosenzoriala severa

133 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
09-10-2009, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
4. da este posibila o dereglare a circulatiei cerebrale.
2. anume acest tratament este bun pentru o circulatie cerebrala buna.
NU.. NU poti sari peste vitamine..
3 o sa afli acest raspuns peste 1 an de tratament.
daca sunt imbunatatiri.. inseamna ca ai avut o sansa.. dar in 90% de cazuri.. daca tratamentul nu este incepun in primele saptamani de la pierderea auzului.. sanse sunt putine derevenire
0
24-10-2009, ora 00:16
Florin_marisu
Nu este medic/terapeut
Florin_marisu
Domnule doctor as vrea sa stiu daca am hipoacuzie neurosenzoriala as putea sa mai intru in armata sa la academia de politie.Mentionez ac sufar de hipoacuzie de la varsta de 4 ani am urmat atata tratament cu vitamine cat si cu medicamente pentru ciculatie si in aces moment nu port aparat auditiv deoarece medicul considera ca nu exista riscu sa mi poerd capacitatea de a intelege sunetele.Dar in cazul in care port aparat auditiv o sa ma respinga la examenul medical ?
0
25-10-2009, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate DA.. o sa fii respins!
dar trebue sa mergi la ei.. si sa te interesezi.. care este limita de auz permisa !
0
30-01-2010, ora 16:01
M.E.Vali
Nu este medic/terapeut
M.E.Vali
Pt. domnul DR.Flueraru Valeriu- Am o nelamurire in cazul boli mele.Am 38 de ani si am hipoacuzie tip perceptie bilaterala forma profunda, am avut otita in copilarie care a fost netratata corespunzator (dupa spusele unui Dr.de la Bucuresti)pe la varsta de 10 ani.M-ai tarziu am observat ca nu prea mai aud si mi sa recomandat injecti Sansurdal.La 19 ani nu mai auzeam bine cu urechea dreapta.La 28 ani (am racit si nu am fost la dr.) am pierdut auzul la urechea dreapta si am inceput sa port aparat auditiv la urechea stanga iar tratament am avut Sermion timp de 3 luni(tot la Bucuresti am fost), dar fara nici un raspuns.Acum 6 ani m-ai mi-a scazut din auz am fost internata in Constanta si la Bucuresti (mi s-au facut perfuzi cu;pentoxifilin, redergin, hidrocortizon, memotal, B1, B6, vitamina C, heparine; pastile betaserc si stugeron)dar fara nici un rezultat si a trebuit sa schimb aparatul auditiv cu unul mai bun pt auzul de atunci.De 2 ani de zile iau in fiecare zi Bilobil -3 pastile si Betaserc-2 pastile fara intrerupere.Anul trecut in vara mi-a murit tatal si am fost foarte afectata din aceasta cauza (dupa spusele DR-ORL )am mai pierdut putin din auz asta intamplandu-se in decembrie, Am facut o serie de 10 perfuzi cu aceleasi medicamente mentinonate m-ai sus si am luat si Milgamma(pastile).Auzul mi-a revenit foarte putin din ce am pierdut acum(aud de la 80 db urechea stanga si 95 db urechea dreapta) si i-au in continuare Bilobil, Betaserc si 10 pastile timp de 10 zile pe luna Milgamma.Problema mea mare, mai bine zis nelamurirea mea e ca din decembrie am mereu ameteli, imi pierd echilibru( stiu ca e de la auz), din cauza ametelilor am si stari de voma ( desi nu am vomat decat o data si asta acum de curand fara sa fi mancat ceva gras sau gretos) deci intrun cuvant mie rau de mor, azi sunt bine dar maine nu stiu cum are sa-mi fie, uneori mi-e bine dimineata dupa ce ma trezesc ca pe la 12 sa-mi fie rau fara sa fac nici un efort, ma ia cu raul si cand ies sa cumpar o paine ma trezesc ca mi se face rau afara la jumatatae drumului pana la paine, ma ia cu ameteala si mi sa face rau.Precizez ca mi-am facut si alte analize sa descopar de la ce mie rau, dar toate au iesit foarte bune(chiar si acum in decembrie am facut analize)am fost si la tomograf in Bucuresti si mi s-a spus ca sunt bine.Demulte ori dau vina pe presiunea atmosferica fiinca am inteles ca si asta afecteaza stari mele dar in toata luna decembrie mie mi-a fost rau mereu chiar si dupa ce faceam perfuzi si stateam in pat (se invartea patul cu mine )DECI lamuriti-ma si pe mine de la ce imi este rau sisau ce as putea sa mai fac, ce tratament sau la ce dr.orl sa ma duc sau daca m-ai exista vreo speranta pt mine sa mai pot auzi(asta daca imi pierd auzul definitiv).Toti doctori.(6 la numar)mi-au pus acelasi diagnostic si mi-au recomandat acelas tratament.Va multumesc pt. rabdarea cu care ati citi tot ce am scris si astept un raspuns daca se poate.
0
30-01-2010, ora 17:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate auzul nu se mai poate restabili !
dar de stopat la acelas nivel ca sa puteti folosi aparatele auditive cred ca se poate.
trimite.ti pe mail
mai multa in formatie despre Dvs. ( inaltime, Kg. Tensiune arteriala.)s.a.
ce boli cronice avetio si ce tratamente mai luati.
0
24-02-2010, ora 19:16
yoana_calitu
Nu este medic/terapeut
yoana_calitu
buna seara domnule doctor..mama mea a suferit un accident rutier si a avut o comotie cerebrala.in urma accidentului a ramas cu o hipoacuzie neurosenzoriala severa la urechea stanga..face tratament pentru tensiunea craniana si niste injectii pentru ureche..intrebarea mea este daca isi va recapata vreodata auzul la urechea stanga macar partial.
0
25-02-2010, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu cred ! Doar foarte putin...
dar audiogramele facute la distanta de 3 saptamani sau 1 luna.. o sa arate cum evolueaza nervul auditiv..
oarecum o sa fie nevoie de o protezare auditiva
0
06-03-2010, ora 21:39
Florin_marisu
Nu este medic/terapeut
Florin_marisu
Buna ziua.In urma unui oreion la varsta de 4 ani am ramas cu hipoacuzie neurosenzoriala.Medicul nu mi-a facut decat audiograme in toti acesti ani si tratament numai cu vitamine si oxibral.Asi vrea sa stiu daca mai trebuia sa imi faca un control sau tratament cu altceva.
0
07-03-2010, ora 13:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nervul auditiv afectat de toxicitatea virusului.. NU se reface niciodata!
ratamentul care il faci este pentru a proteja resturile auditive care le mai ai !
in functie de severitatea hipoacuziei.. TREBUE sau NU trebue sa porti un aparta auditiv
0
10-05-2010, ora 21:11
Florin_marisu
Nu este medic/terapeut
Florin_marisu
In primul rand imi cer scuze pentru ca nu am postat aceasta intrebare imediat dupa raspunsul dumneavoastra am fost ocupat cu scoala.
Vreau sa va intreb daca in punera diagnosticului (hipoacuzie neurosenzorialaeste) suficient doar audiograma si nu mai trebuie alte analize?
Mie mi-a fost pus diagnosticul la 3 luni dupa ce am facut oreion ddoar pe baza audiogramei nu am facut alte analze.
Pot exista si alte cauze sa este sigur din cauza oreion ?
0
11-05-2010, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
repeti audiograma Completa.. (aer+os) si o trimiti pe mail
0
15-05-2010, ora 20:32
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna seara ! Sunt hipoacuzic (tratament medicamentos cu streptomicina provocat de o nastere prematura), am 31 de ani, tipul meu de hipoacuzie a fost descoperit la varsta de 4 ani, lipsa mea auditiva nu se opereaza, sunt la al 4-lea aparat auditiv digital la urechea stanga (70 db), urechea dreapta 80 db, aud 3 bipuri cand se consuma bateria, aud si fara aparat mai greu, anul trecut am scapat de certificatul de handicap revizuibil, mi-a placut foarte mult cum ma ajutat o doctorita ORL, UN OM ADEVARAT CU INIMA DE AUR ! Sunt in evidenta Asociatiei Surzilor-Filiala Slatina ptr. ca am nevoie de protectie sociala, nu am fost niciodata la scoala speciala.Acum ma framanta o intrebare, avand in vedere ca am pierdere bilaterala severa : pot sa fac scoala de soferi ? Nu am lucrat niciodata cu "acte in regula", asta este practica patronilor, munca "la negru"...
0
15-05-2010, ora 21:30
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Am uitat, in ultima audiograma efectuata la un audiometru performant(in 2007) am fost diagnosticat cu "hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala de perceptie", in 2012 vreau 2 aparate auditive, insa depinde si de buzunar, Doctorita ORL care mi-a recomandat actualul aparat auditiv a scris pe audiograma in cauza "castig patetic 20 db".
0
15-05-2010, ora 21:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca auzi cu aparatele auditive soapta la 3 metri.. ar fi o sansa ca la comisie sa.ti accepte acest handicap.
exista comisii specializate la policlinicile CFR.. care tin de transport.. acolo o sa.ti ofere toata informatia posibila.
0
15-05-2010, ora 22:29
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va multumesc frumos pentru raspuns ! Am uitat sa mentionez ca m-am nascut sanatos, din vara trecuta am certificat de handicap, gradul 2, am probleme serioase numai cu incadrarea in munca, de la aproximativ 3 metri aud cu aparatul auditiv cand tinerii rad in hohote, aud pasaricile si fara aparat, cred eu ca este un mic progres, va multumesc frumos inca o data !
0
05-06-2010, ora 09:30
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua, am facut punctiile necesare pentru sinuzita maxilara stanga dar din pacate mi-au descoperit o hipoacuzie neurosenzoriala la urechea stanga.Mi s-a recomandat sa pun proteza pentru a nu se mai degrada auzul in timp.
Intrebarea mea este nu se poate face nici o interventie chirurgicala in acest sens?un implant ceva?asta pt ca ma obsedeaza gandul de a purta aparat.
Se pare ca aceasta deficienta am capatat-o in urma unei otite ce am facut-o cand eram mica, acum am 25 ani, se poate sa ma fi nascut cu ea in conditiile in care am si o deficienta de vorbire?
Multumesc
0
05-06-2010, ora 11:52
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna ziua, domnule Doctor ! Va rog frumos sa ma scuzati ptr. deranj, insa am o intrebare : numai hipoacuzia de transmisie se opereaza ? M-am documentat despre implantul cohlear, stiam ca este foarte scump, am aflat ca implantul cohlear se defecteaza in timp, pe mine nu ma deranjeaza sa port aparatul auditiv, am observat ca pe altii...da ! Eu daca ma imbrac intr-un costum negru barbatesc si-mi pun ochelari de soare arat ca un agent federal, o doctorita ORL a spus despre aparatul auditiv ca "este ca si cum ai purta ochelari de vedere".As vrea sa observe si alti hipoacuzici ca eu am un dram de optimism, cu toate ca este o criza extraordinar de puternica.Ma scuzati ptr. deranj si va multumesc frumos !
0
05-06-2010, ora 14:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
strumfy
parte interesanta aproblemei este ca acel Implant care crezi ca este mai reusit.. TOT are un aparat dupa ureche.. care transmite semnalul la nervul auditiv !!!
asta asa.. ca informatie !
citeste maui mult despre IMPLANT COHLEAR.. daca te intereseaza.
Poti sa.ni trimiti pe mail. Audiograma si timpanograma sa vedem ce pierdere de auz ai.

masor.
DA.. ai dreptate..
se operreaza Numai hipoacuziea de transimisie.
si implant coihlear se pune la cei surzi total. ( care NU mai pot auzi cu aparat auditiv). la ambele urechi.. este o sansa pentru ei.. NUmia ca trebuie sa inveti din nou sa auzi si sa vorbesti.. fiindca sunetele de la implant.. sunt metalice, robotizate.. si creerul trebuie sa se reeduce sa inteleaga semnalele.
Silviu.. felicitarile mele pentru optimizm si abordare corecta a situatiei!!!!
0
05-06-2010, ora 17:22
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Multumesc pentru rasp, ca sa clarific un pic problema, da, intradevar are dreptate masor silviu in legatura cu purtarea aparatului auditiv ca este ca si cum ai purta ochelari, dar in cazul meu care pana la aceasta varsta nu am purtat deloc si m-am descurcat normal in toate activitatiile intreprinse pana acum bine presupun ca si de acum inainte nu voi avea probleme doar ca iau aceasta masura petru a nu se agrava.Precizez faptul ca am o viata normala am terminat studiile universitare, am un job, am carnet de soferi...etc.A fost un pic dificila situatia in care mi s-a spus de proteza, poate din aceasta cauza m-am gandit si la alta solutie.
Oricum multumesc Domn Doctor pentru sfat si o sa va trimit audiograma la adresa de email mentionata.
O zi buna
0
06-06-2010, ora 20:56
Florin_marisu
Nu este medic/terapeut
Florin_marisu
Buna ziua vreau sa stiu daca trompa lui eustachio poate fi o cauza pentru care nu aud.Mentionez ca daca respir mai des atunci cand alerg urechea stanga (ce cu nu aud ) se infunda.La orl mi-sa spus ca este din cauza racelii si ca v-a trece iar pierderea auzului se datoreaza orionului.Si asi mai vrea sa va intreb cu si stabileste daca hipocuzia se datoreaza circulatiei.
0
06-06-2010, ora 21:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o audiograma completa ( aer + os) si o timpanograma.. si o sa stii raspunsul la intrebare.
sau trimiti rezultatele pe mail.. si vad despre ce pierdere de auz este vorba.
0
08-06-2010, ora 18:24
nistor_constantin
Nu este medic/terapeut
nistor_constantin
buna seara ma numesc nistor constantin de sase ani in urma tratamentului mi-am pierdut auzul in
urma investicatiilor miau pus hipoacuzie mixta profunda bilaterala ce tratament se pot face pentru ami
mai imbunatatii auzul va pot spune ca cu urechea dreapta pot auzi la tv. prin casti pot vorbi la telefon cu
volumul la maxim aud si inteleg mai greu cu urechea stinga. as dori un sfat


Cu multumiri
Costel.
0
08-06-2010, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimiteti audiograma pe mail
0
29-08-2010, ora 23:28
banu alin
Nu este medic/terapeut
banu alin
domnul doctor am si eu o mare dilema...sa incepem cu inceputul
pe la varsta de 14 ani, dupa ce am facut o baie intr-un lac mi s-a infundat urechea dreapta si a stat asa cam 3-4 zile, ulterior cand faceam baie mi se mai infunda odata la 3-4 luni, avand o senzatie de disconfort.parca aveam un dop...o senzatie...urata.asta cam pana la 18-19 ani.
intr-o dimineata a sunat telefonul, dormeam , am dus receptorul la urechea dreapta si...nimic., am constatat cu stupoare ca nu mai aud.am fost la doctor, mi-a facut in cateva randuri audiograma si.nimic.niciun raspuns concret, cu urechea dreapta nu aud nimic.mi-a spus doar ca parca as fi un batran de 80 de ani...asta insemnand ca aud cu urechea dreapta ca un octogenar.
problema este urmatoarea.daca bag castile in urechi si dau volumul mare(in urechea dreapta) am o senzatie.parca imi vibraza cutia craniana.ce se intampal care ar putea fi diagnosticul?
mentionez ca am 29 de ani, in prezent, nu am stat intr-un mediu zgomotos, nu ascult muzica la castii, nu am facut nimic in afara de baia aceea care sa-mi afecteze auzul.
va rog daca va puteti spune o parere.va multumesc anticipat
0
30-08-2010, ora 05:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci investigatii complete, audiograma ( os+ aer )( cu casti si cu un vibrator dupa ureche)
o TIMPANOGRAMA.
trimite ambele rezultate pe mail (scanate)
0
30-08-2010, ora 10:57
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
buna ziua,

fvaleriu domnule doctor va multumesc mult de tot.am o fetita de 4 lunite sanatoasa tunnnn, suntem cei mai fericit parinti, multumesc lui dumnezeu ca o pot auzi plangand chiar asa cu o ureche.

asa cum mi-ati spus aici in scris nu au fost probleme de la acele pastile SERMION...acum nu mai alaptez si continui tratamentul cu sermion.

o zi buna
mult succes in cariera...
0
30-08-2010, ora 11:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma bucur pentru Tine..
sanatate multa !!!!
0
02-09-2010, ora 23:39
banu alin
Nu este medic/terapeut
banu alin
va multumesc.cred ca saptamana viitoare le voi face si am sa le trimit.
0
07-10-2010, ora 15:11
mihaela33
Nu este medic/terapeut
mihaela33
buna ziua domnule doctor. am citit cu interes raspunsurile dvs, ca drept urmare as dori sa va adresez si eu o intrebare. Am fost diagnosticata acum 4 ani cu hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala, la spitalul Dr. Hociota Bucuresti. Mentionez ca am 33 ani, si dl doctor, in momentul in care m-a auzit vorbind, imediat si-a dat seama ca am acest diagnostic, nepronuntand corect anumite sunete precum S, TZ, sau Z, semn ca am aceasta afectiune inca din copilarie. Am urmat tratament perfuzabil, apoi cu Secatoxin si B1, B6. Intrebarea mea este: am citit pe internet informatii despre medicina hiperbara: in ce masura m-ar putea ajuta aceasta terapie, avand in vedere ca hipoacuzia mea este cronica. Nu port aparat auditiv, dl doctor spunandu-mi ca urechea mea inca mai poate lupta. Va multumesc
0
07-10-2010, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicina hiperbara ajuta muylt la afectiunile recente.. unde se mai poate salva ceva.
UN nerv auditiv afectat din copilarie NU poate sa se mai refaca.
dar poate sa ajute.. la fel ca si tratamentul cu vazodilatatoare..sa mentina auzul la acelas nivel.. sa nu progreseze hipoacuzia
Adaugă un comentariu / răspuns
133 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.