Hipoacuzie neurosenzoriala severa

133 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›
0
07-10-2010, ora 21:52
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna seara, domnule doctor ! Cu ceva timp in urma, am primit GRATUIT 8 aparate auditive analogice de la Filiala Slatina a Asociatiei Surzilor prin sponsorizare de la Filiala Oradea, fara oliva, m-am interesat la Audionova Slatina de pretul aparatelor si am auzit ca costa intre 3.200 lei cel mai ieftin, si cel mai scump 7.800 lei, sunt rezistente la ploaie, bugetul nu-mi permite sa-mi cumpar macar unul, imi este mult mai bine cu 2 aparate, simt in sufletul meu putina fericire, un aparat i l-am trimis unui prieten-tot hipoacuzic-, tehnician dentar, nici un aparat nu avea oliva, am folosit olivele mele, cele mai bune aparate auditive le pastrez in speranta ca pot sa urmez scoala de soferi, cand memorez numerele de telefon-prin vorbire inceata-ma ajuta si aparatele, sunt aproape noi.Este bine ca am primit aparatele second-hand ?
0
08-10-2010, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. sunt la fel ca cele noi.. nu este o problema !
cu o singura conditie.. tot medicul ORL.. sau audioprotezistul.. trebuie sa le regleze.. dupa audiograma Dvs.
mergeti cu aparatul care il purtati la audioprotezist.. sa.l regleze dupa necesitatea urechii Dvs.
0
08-10-2010, ora 09:32
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va multumesc ptr. raspuns, am un potentiometru de volum si o periuta, stiu sa le curat s intretin, am la urechea stanga un aparat retroauricular Linq, o fata audioprotezista de la Audionova Slatina a spus ca daca il reglez, cu ajutorul unui program de calculator, mai mult decat vreau eu face microfonie, la nivelul actual este suficient incat sa nu piuie, dupa cum mi-a spus.Am o ultima intrebare : este indicat sa curat aparatele analogice pe care le am (4 mici si 3 mai mari) cu alcool sanitar ? In situatia in care as avea un amplificator de sunete Ear Zoom-asa cum am vazut la televizor in cadrul unei reclame- ar fi bine daca l-as purta ? La prima vedere, seamana cu un handsfree, merge cu 2 baterii AG13, se aude de la 27 m...
Ma scuzati ptr. deranj si ptr. sfaturi ! O zi superba !
0
08-10-2010, ora 09:34
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va multumesc frumos ptr. sfaturi !
0
08-10-2010, ora 14:47
mihaela33
Nu este medic/terapeut
mihaela33
Va multumesc frumos pentru raspuns
0
08-10-2010, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
silviu..
atent cu alcoolul.. daca nimereste in interiorul aparatului auditiv.. face scurt.. si strici aparatul.
0
10-10-2010, ora 13:18
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va multumesc frumos pentru sfat, am curatat aparatele analogice cu un betisor igienic umezit in alcool sanitar, dupa care am stors vata de spirt, aparatele merg perfect ! Va doresc mult succes in cariera...
0
22-11-2010, ora 21:24
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna seara, domnule doctor ! Am o intrebare : este bine sa folosesc baterii AG 13 la 3 aparate auditive(mari) analogice ? Audioprotezistul de la Audionova Slatina mi-a spus ca nu este bine, in februarie 2011 vreau sa depun dosarul la CAS Olt ptr. un nou aparat auditiv, ca in 2012 sa nu mai pierd timp pretios.Ma scuzati pentru deranj, buna seara !
0
22-11-2010, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La bateriile AG 13... difera puterea fata de cele speciale pentru aparatul auditiv.
din acest motiv pot sa apara dereglari a semnalului..si durata scurta de functionare a bateriilor
0
22-11-2010, ora 21:49
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Domnule doctor, eu cumpar baterii tip 13 de la Audionova pentru singurul aparat digital retroauricular, in nici un caz nu folosesc baterii de la comercianti sa-mi stric aparatul, eu v-am inteles perfect, de multe ori buzunarul nu-mi permite sa-mi cumpar si baterii speciale (de zinc) ptr. celelalte 7 aparate analogice, am mai folosit baterii AG 13, mama mea afirma ca interesul audioprotezistei de la Audionova este sa se vanda aparatele si bateriile pentru a obtine profit, un comision, are dreptate ?
0
22-11-2010, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. NU are.
daca vrei sa vezi diferenta de pret.. cauta pe internet baterii pentru aparate si comanda.
0
22-11-2010, ora 23:06
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Stiam ca nu are dreptate, parerile intre oameni sunt impartite, va multumesc frumos ptr. raspunsuri, va doresc Sarbatori fericite ! Buna seara !
0
05-12-2010, ora 01:45
andreiyutu
Nu este medic/terapeut
andreiyutu
Imi spuneti va rog frumos daca pot sa intru la academie(facultatea de pompieri bucuresti) daca am o usoara scadere de auz, dar port aparate intrauriculare la amandoua urechile, pentru ca auzul sa nu scada. Oare o sa trec de examinarea medicala?.Aud bine si fara ele, decat ca trebuie sa fiu mai atent.
0
05-12-2010, ora 08:45
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna ziua, domnule doctor ! Am o intrebare care ma preseaza : este normal ca mama ( ex-profesoara de limba romana, pensionara vaduva ) sa ridice vocea la mine din moment ce port 2 aparate auditive retroauriculare ? E suparata si necajita ca are rate la banci, eu nu am un loc de munca stabil, sora mea (o fata cu auz fin) este in Spania... Am apelat la sprijinul fundatiei Motivation, am primit raspunsuri pozitive : o sa fac un curs gratuit si apoi urmeaza sa fiu plasat pe piata fortei de munca.Mama mi-a spus :"Descurca-te singur, ai 2 maini si 2 picioare !!!!".Ma intristez de multe ori ptr. mama, este inutil sa urle la mine in gura mare...
0
05-12-2010, ora 08:53
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Am uitat, sunt asistent medico-social cu curs de masaj la Craiova, in timpul scolii de asistente am purtat un aparat intra-auricular, am gasit pe internet informatii interesante care au legatura cu cazul meu, am listat la imprimanta ceea ce nu stiam, pot sa mai fac o ultima scoala postliceala sanitara, mi-as alege tehnician orto-protezist, astept raspuns... Va multumesc ptr. intelegere si va doresc Sarbatori fericite !
0
05-12-2010, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
masor silviu
cred ca poti sa faci scoala posliciala sanitara.

andreiyutu
la acedemie sunt anumite reguli si cereri de admitere
numia dupa o audiograma si consult la comisia de specialitate a academiei o sa afli raspunsul
0
05-12-2010, ora 22:45
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Da, domnule doctor ! Cu gandul la viitor, pot sa mai urmez o ultima scoala postliceala sanitara, stiu sa sustin o lucrare de diploma, o sa mai obtin o ultima nota de 10, o sa ma amuz si rade distrat de colegii care nu vor stii sa sustina o lucrare de diploma, eu am experienta ! : )))))) Mi-a placut sa socializez cu dumneavoastra ! Sarbatori fericite, domnule doctor si sa aveti multe reusite in cariera !
0
15-02-2011, ora 21:04
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna seara, domnule doctor ! Am o intrebare : ce meserii/calificari sunt recomandate pentru adultii cu hipoacuzii neurosenzoriale sever bilaterale ?
0
15-02-2011, ora 21:11
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Am uitat sa va intreb : sedintele de acupunctura pot recupera macar 20 decibeli ? Astept raspuns.
0
16-02-2011, ora 12:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca diagnosticul este cert si bine stabilit..
nu.. nu poate nimic recupera decibelii !
cat priveste meseria.. totul tine de Dvs. ( mai putin sofer..)
0
16-02-2011, ora 14:24
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Saptamana trecuta, am facut o audiograma la Audionova si a reiesit ca am pierdut 5 decibeli la urechea stanga, la urechea dreapta se situeaza sub 80 decibeli, am respirat usurat ca nu am depasit 80 decibeli la ambele urechi, am facut o audiograma online si s-a confirmat ca am hipoacuzie severa, imi place sa socializez cu fetele hipoacuzice, dar ma tem ca nu ma inteleg cu ele, din mai multe motive : eu nu stiu sa comunic prin limbajul semnelor, ele poate au hipoacuzie profunda ori aparatele auditive nu le mai ajuta...Am un amic, s-a nascut normal, la 14 ani i s-a atrofiat auzul la o ureche, dupa cum mi-a spus, eu banuiesc ca de fapt centrul auditiv de la urechea respectiva este atrofiat, este corect ?
0
16-02-2011, ora 15:29
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va rog sa ma scuzati ! La urechea dreapta auzul se situeaza la 85 decibeli pe audiograma.Exista riscul, ca pe parcurs, sa raman fara auz la urechea dreapta, unde pierderea auditiva este mai severa ? Din fericire, aparatul auditiv pe care-l port la urechea dreapta ma ajuta.Am citit printre articolele cu caracter medical de pe internet ca "avantajul purtarii a 2 aparate auditive retroauriculare este sa stopeze evolutia spre surditate".Astept raspuns, va rog sa ma scuzati ptr. deranj, buna ziua !
0
16-02-2011, ora 16:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai pierdere de 80..si 85 la ambele urech..
da e bine sa porti 2 aparate auditive
0
16-02-2011, ora 17:53
camy37
Nu este medic/terapeut
camy37
buna ziua domnul doctor[ fvaleriu,

am scris anul trecut despre problema mea hipoacuzie neurozenzorila urechea dreapta, ( nu mai aud deloc) am fost insarcinata, am nascut o fetita superba, am terminat cu alaptatul.
acum vreau sa va intreb sa mai continui cu nootropil si sermion?? pana cand?
ce efecte au asupra mea daca eu nu ma mai vindec???

puteti sa imi spuneti daca acea surditate a fost din cauza circulatiei sangelui?
eu am patit acest accindent la servici, am fost plimbata din spital in spital, nu stiau ce am, si intr-un final am ajuns la panduri unde au spus ca este pra tarziu...

va multumesc frumos pentru raspuns...
0
16-02-2011, ora 19:34
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
P.S. : Va multumesc ptr. raspunsuri.Va rog sa ma scuzati ptr. ca va mai deranjez, uneori, sunt foarte uituc de felul meu, am scapat, cu greu, de unele probleme, mai am cateva si nu stiu cum sa ies din impas... Buna seara !
0
16-02-2011, ora 20:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
odata ce sa instalat surditate la ace aureche.. nu mai este cazul de tratament
dar tre sa mergeti 1 pe an sa faceti audiograme la ambele urechi
0
16-02-2011, ora 22:40
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Am inteles perfect, domnule Doctor ! A, sa va spun 1 lucru sa va faceti o idee : nu exista cabina izolata fonic ptr. a face o audiograma buna la Spitalul Judetean Slatina, audiograma arata o pierdere acustica mult mai "grava" decat cea facuta la un audiometru modern.Ati mai pomenit asa ceva in secolul 21 ? Buna seara !
0
25-03-2011, ora 15:17
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Buna ziua, Domnule Doctor ! Am o intrebare legata de oliva aparatului meu retroauricular de la urechea dreapta, trec la subiect sa ma intelegeti : o oliva veche pe care o aveam de la Institutul ORL "Dr. Dorin Hociota" din 1992 s-a rupt la capatul care face legatura cu cotul protezei, am pus-din neatentie-oliva la fereastra camerei unde dorm eu, am comandat alta oliva, astazi-25 martie- am ridicat oliva noua, am gasit vechea oliva plina de praf, am curatat-o cu apa calduta, apoi am "sterilizat-o" cu alcool sanitar.Pot sa mai folosesc vechea oliva ? La posibilitatile mele financiare, olivele sunt cam scumpe, eu n-as lasa nervul acustic de la urechea dreapta inactiv...
0
25-03-2011, ora 18:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puteti folosi si oliva veche
0
25-03-2011, ora 20:39
masor silviu
Nu este medic/terapeut
masor silviu
Va multumesc pentru raspuns ! Chiar eu m-am ocupat cu montarea noii olive, cu toate ca era treaba asistentei audioproteziste, comandarea unei olive noi pentru alt aparat auditiv retroauricular "de rezerva" ma scuteste si pe mine de bani mai multi din buzunar.Buna seara ! Va multumesc inca odata pentru raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns
133 comentarii 1 2 34 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.