Hipoacuzie urechea stanga

22-09-2012
bogdan95
Nu este medic/terapeut
bogdan95
Buna ziua,
Am 17 ani si am o hipoacuzie la urechea stanga, prima data am observat asta acum o luna. Pe la inceputul acestei veri au inceput sa mi se infunde urechiile cand margeam la sala de fitness sau cand faceam efort fizic( mers pe munte, alergat, etc). Am fost la medicul ORL care mi-a zis ca am o rinita alergica si mi-a prescris un tratament cu Nasonex, am urmat acest tratament vreo 10 zile si am observat ca simptomele de urechi infundate se amplificau in timpul tratamentului.
La vreo saptamana dupa acest tratament, in timp ce alergam pe banda la sala am auzit ca o pocnitura(la urechea stanga) in timp ce am inghitit(ca atunci cand urci un deal cu masina si cand casti auzi o pocnitura si se egaleaza presiunea), dupa care cand respiram imi auzeam respiratia in ureche si cand vorbeam auzeam ca si cand as fi vorbit in borcan( la cateva zile de la aceasta intamplare am observat ca aud mai incet in urechea stanga, deoarece in timp ce ascultam muzica la ipod nu se auzea lafel de tare in ambele casti). Am mers a doua oara la ORL si i-am zis domnului doctor simptomele iar acesta mi-a prescis alte doua medicamente Avamys si Aerinaze, si mi-a facut o audiograma(la care a iesit 'auz normal'). Dupa administrarea acestor medicamente nu s-au ameliorat deloc situatia, chiar s-a inrautatit. Nu numai ca auzeam in ureche aproate tot timpul(inainte mi se intampla numai la sala in timpul antrenamentului cardio) cum respiram si cum vorbeam ca in borcan, dar si simteam o senzatie de ameteala si oboseala de la medicamente -- le-am luat si pe acestea tot 10 zile, iar dupa ce am oprit tratamentul a inceput sa fie ca inainte, dar hipoacuzia nu a disparut. Zilele astea m-am dus la medicul de familie iar acesta s-a gandit sa nu fie cumva vreo infectie si o inflamatie asa ca mi-a dat doxiciclina si nurofen, la care am observat ca dupa 3 zile de tratament nu am mai auzit cum respir in ureche la efort si nici nu mi se mai infunda, dar hipoacuzia a ramas( nu e chiar asa mare diferenta de auz intre dreapta si stanga, ca sa aud aprox egal la calculator am setat 88% volum in casca dreapta, in stanga fiind tot 100%). Mi se pare foarte deranjant cand ascult muzica la ipod(deoarece nu pot modifica volumul doar intr-o casca) si mie si frica sa nu se agraveze hipoacuzia.
Va rog frumos sa ma ajutati si va multumesc ca a-ti avut rabdare sa cititi tot.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: