hipotiroidele pot fi vindecate?

12-12-2006
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Hipotiroidia poate fi polinodulara? Care este tratamentul? Poate fi vindecata fara operatie?
21 comentarii
0
15-12-2006, ora 00:00
ramonah
Nu este medic/terapeut
ramonah
si eu am aceasata boala fac tratamaent medicamentos de 1 an si solutia finala la mine va fii operatia in primavara, problema mare este ca daca nu faci un tratament bun boala va distruge sist. nervos, inima, vederea, caderi de calciu si magneziu etc in fond este o dereglare hormonala
0
15-12-2006, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Eu fac tratament de hipotiroidie cu Jodtyrox si cu Tyroxina-L
alternativ cate 5 zile pe saptamana Este corect?
0
31-12-2006, ora 00:00
stela_nour
Nu este medic/terapeut
stela_nour
si eu am aceasta boala de la 18 ani, acum am 43 de ani, urmez tratament cu eutyrox 100 micrograme, in ianuarie am repetat analizele pentru hormonii tiroidieni.dar vineri 29.12.06 am facut o criza (un vertij puternic cu ameteli tiut de ureche dreapta si voma.)am fost diagnosticata cu sindrom vertiginos mi s-a recomandat Betaserc.Va rog din suflet sa-mi spuneti daca aceasta criza are legatura cu boala mea hipotiroidia?
0
06-01-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Si eu aqm vertij in urechea stanga.De cand am intrat la menopauza. cred ca mai degraba are legatura cu spondiloza cervicala. Am luat si eu betaserc si multe alte medicamente pentru circulatie dar nu a trecut. Se pare ca odata cu varsta intervine si o scleroza a timpanului si nu se mai vindeca decat pe cale chirurgicala, metoda pe care eu nu o agreez...deocamdata.
Am mai folosit si Ginkobiloba de la Medica si am simtit o usoara ameliorare.Nu este insa ceva grav si cu timpul va obisnuiti cu aceste vajaieturi in ureche. Totul e sa nu avanseze. Tineti sub control circulatia si...sa auzim de bine!
0
19-03-2007, ora 00:00
c.d
Nu este medic/terapeut
c.d
pt stela_nour
te rog spune-mi de cati ani iei euthyrox de 100 si cum te simti. am auzit ca afecteaza inima dupa un timp. eu am fost diagnosticata cu tiroidita cronica si iau euthyrox100 de 7 luni. inainte luam 25
multumesc
0
19-03-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Daca am hipotiroidie mai pot sa beau cafea o data pe zi? Va rog sa-mi raspunda cineva care se pricepe.
0
22-03-2007, ora 00:00
stela_nour
Nu este medic/terapeut
stela_nour
pt c.d
iau euthyrox cam de 12 ani si ma simt bine, de curand am facut o ecografie a glandei tiroide iar medicul mi-a spus ca nu prezinta noduli.ca marime este in limite normale si nu este cazul s-o operez.Eu eram foarte hotarata sa fac operatia dar endocrinologul m-a linistit ca nu este cazul.Iti doresc multa sanatate
0
22-03-2007, ora 00:00
stela_nour
Nu este medic/terapeut
stela_nour
ramonah
iti tin pumnii pt operatie, o sa fii bine ai sa vezi si eu faceam operatia daca era nevoie, chiar mi-am facut curaj sa stii, am inteles ca nu este operatie grea.sa auzim de bine
0
22-03-2007, ora 00:00
stela_nour
Nu este medic/terapeut
stela_nour
mona_2007
In acest moment iau betaserc, ginko biloba, simvastatin(colesterol mare)si euthyrox.Am facut investigatii si analize:radiografie cervicala, encefalograma au zis ca sunt bune, trebuia sa fac si ecografia Doppler pt vasele de sange dar medicul a spus ca nu este concludenta ca o tomografie de ex.Ecografia tiroidiana a iesit bine, glanda nu prezinta noduli si este in limite normale ca dimensiuni.La analizele de sange s-a vazut colesterolul f ridicat(LDL) si a fixat acest tratament insotit de dieta stricta fara grasimi.Exact ce ati spus si dvs., grija la circulatie.Acum multumesc lui D-zeu ca sunt bine si sper sa nu se repeta acele vertijuri.Va doresc sanatate si multumesc pt raspuns.
0
22-03-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
pentru d-na stela
Va multumesc pentru incurajare.
Deci jodtyrox luati si dumneavoastra.
Eu nu am mai ajuns la analize, dar ma simt bine.
0
22-03-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
Multa sanatate si sa auzim numai de bine!!!
0
22-03-2007, ora 00:00
ramonah
Nu este medic/terapeut
ramonah
pentru mona_2007si stela_nour eu iau tyrozol de 5 mg pt. tiroida, metroprorol pt. tensiune si xanax pt. sist. nervos, la hipertiroidie am iod in exces nu lipsa, ma simt rau doar la schimbarile de vreme cand e innorat si cand ma stresez tare la servici si am caderi de calciu si glicemie; eu am tiroida plina de noduli si mai am facut si boala bazedof (gusa)
0
23-03-2007, ora 00:00
mona_2007
Nu este medic/terapeut
mona_2007
pt ramonahhttp://www.forum.romedic.ro/arataprod.php?id_cat=29&id_sub_cat=113&id_prod=2593#adaugajos
ADAUGA COMENTARIU
Eu am cu totul altceva si nu stiu ce sa va spun
Va doresc sanatate !!
0
27-03-2007, ora 00:00
c.d
Nu este medic/terapeut
c.d
pt. stela_nour
multumesc pentru raspuns, m-am mai linistit acum. voiam sa te mai intreb daca ai incercat ceva homeopat sau ceva naturist in timpul asta.
multa sanatate!
0
27-03-2007, ora 00:00
stela_nour
Nu este medic/terapeut
stela_nour
pt c.d
Nu am folosit produse naturiste in tot acest timp.Acum de o luna iau gingko biloba pt circulatie, medicul mi l-a recomandat.Cred ca noi care avem probleme cu glanda trebuie sa ne ferim f.mult de stres dar este cam greu acest lucru in vremurile astea!De obicei sunt optimista si incerc sa vad partea plina a paharului! Iti doresc sa te ocoleasca necazurile si supararile si sa auzim de bine.Multa sanatate!
0
13-04-2007, ora 00:00
andutza}{
Nu este medic/terapeut
andutza}{
Si eu as avea nevoie de ajutor !! Este chiar urgent!!
Sufar de hipotiroidism si m-am ingrasat tare mult si tare repede, aprox 20 kg in mai putin de un an. Am facut aproape tot ce mi-a stat in putinta pt a slabi darnu vad nici un rezultat. Iau pastile pt a controla glanda dar nu prea ma ajuta cu nimic pt ca eu cresc continuu nemancand mai nimic. Ma poate ajuta cineva cu un sfat???
0
16-04-2007, ora 00:00
miryam
Nu este medic/terapeut
miryam
Buna, si eu am hipotiroidism si iau euthirox 50 micrograme desi ar trebui sa iau mai mult(daca maresc doza am palpitatii) si nu stiu ce sa fac.
ramonah am vazut ca iei xanax, ce parere ai despre acest medicament, cum te simti?
0
16-04-2007, ora 00:00
ramonah
Nu este medic/terapeut
ramonah
draga miryam nu stiu ce sa spun eu personal ma simt mai bine eram uneori colerica si super sensibila, xanaxul m-a linistit apoi o perioada nu mai simteam nimic, eram iarasi nervoasa iar in ultima vreme am niste insomnii groaznice se prea poate sa de dependenta ??de fapt cred ca toate calmantele dau aceasta mai mult sau mai putin, eu luam dozele in fct. de recomandarea medicului, doze descrescatoare, apoi doar in caz de necesitate
0
17-04-2007, ora 00:00
andutza}{
Nu este medic/terapeut
andutza}{
eu iau tot eutyrox 100 dar continui sa ma ingras pe zi ce trece si nu stiu ce sa mai fac!!arecineva vreo solutie???
0
14-05-2007, ora 00:00
ancu
Nu este medic/terapeut
ancu
buna!v-am descoperit de pitina vreme.si eu am hipotiroidie diagnosticata de aprox.1luna.Am citit foatre mult despre asta si pe alte forumuri...M-a mirat foarte mult felul cum reactioneaza fiecare cu aceeasi doza din acelasi medicament...Eu iau euthyrox 50...asta de exact 1luna.nu am simtit nici un efect advers al medicamentului, dar in schimb si cu regim am slabit cam 5kg.Pana la 18kg, mai am.imi era si mie frica sa nu ma ingras...desi in preimele zile am luat 1kg, dupa care am inceput sa slabesc...daca mai aveti variante cu regimuri de slabit, va rog sa le trimiteti ca sunt foarte interesata.La mine a functionat foarte bine schimbarea stilului de a manca.am renuntat total la paine, mai multe lactate degresate, fructe si legume, carne de pui s.a.m.d.
0
14-05-2007, ora 00:00
ancu
Nu este medic/terapeut
ancu
buna!v-am descoperit de pitina vreme.si eu am hipotiroidie diagnosticata de aprox.1luna.Am citit foatre mult despre asta si pe alte forumuri...M-a mirat foarte mult felul cum reactioneaza fiecare cu aceeasi doza din acelasi medicament...Eu iau euthyrox 50...asta de exact 1luna.nu am simtit nici un efect advers al medicamentului, dar in schimb si cu regim am slabit cam 5kg.Pana la 18kg, mai am.imi era si mie frica sa nu ma ingras...desi in preimele zile am luat 1kg, dupa care am inceput sa slabesc...daca mai aveti variante cu regimuri de slabit, va rog sa le trimiteti ca sunt foarte interesata.La mine a functionat foarte bine schimbarea stilului de a manca.am renuntat total la paine, mai multe lactate degresate, fructe si legume, carne de pui s.a.m.d.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.