hipotiroidie

17-01-2012
monicamarina
Nu este medic/terapeut
monicamarina
Am si eu 2 intrebari:
1. Dupa ce simtindu-ma rau am facut analize pt tiroida mi-a iesit TSH 90, ANTITPO 2500, rezultand hipotiroidie cauzata de boala antiimuna, am luat eutirox 50mg pe zi, dupa 2 luni ma simteam tot rau, am refacut analizele, mi-a iesit TSH 0, 05, am intrerupt orice tratament si de atunci au trecut 3 luni, se mentine la 0, 05. Ce s-a putut intampla?
2. Am doua cunostinte care au hipotiroidie sau au glanda extirpata si au indicatie de a lua eutirox toata viata, dar nu il iau. M-am mirat foarte tare cand am auzit pentru ca eu intelesesem ca e obligatoriu, iar persoanele respective par a se simti bine. Care e explicatia?
5 comentarii
0
17-01-2012, ora 15:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ABIA astept SI eu un raspuns de la un medic.
Multumesc anticipat!

O zi buna!
0
17-01-2012, ora 21:02
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere.
Glanda tiroida functioneaza fiziologic [normal] dupa principiul feed-back. Cu cuvinte simple, daca organismul are nevoie sa mareasca activitatea metabolica, , atunci tiroida mareste secretia de hormoni tiroidieni deci, secretia hormonilor tiroidieni este dependenta de necesitatiile metabolice ale organismului si de activitatea hipofizei.
In cazul in care tiroida este afectata, secretia hormonilor tiroidieni nu mai este reglata de necesitatiile organismului.
Tratamentul cu eutirox trebuie efectuat cind necesitatile metabolice ale organismului nu sunt acoperite de secretia tiroidei. Cu cuvinte simple, persoanele cu hipotiroidie dar cu metabolism bazal scazut, teoretic nu are nevoie de eutirox.
0
17-01-2012, ora 21:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
pt.Andidarie:
DACA rezultatele si ekotiroidian (urmare tratamentului ) sunt ok..mai trebuie sa continui TRATAMENTUL.?
CE s-ar PUTEA intampla DACA il intrerup?

Diagnostic: Eutiroidie (2 ani tratament cu euthyrox de 25 cate 1/2 pe zi).
Multumesc anticipat pt.raspuns!
O seara faina!
0
18-01-2012, ora 08:56
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct personal de vedere.
Daca rezultatele in urma tratamentului sunt OK [te-ai vindecat], in principiu nu mai este nevoie sa continui tratamentul.
Ai putea intrerupe tratamentul pe doua luni si dupa aceea sa faci un nou control.
Problema in bolile autoimune este prezenta unui focar de infectie [de obicei la nivelul faringelui], deci pentru a vindeca o afectiune autoimuna la nivelul tiroidei trebuie sa vindeci infectia faringiana.
0
18-01-2012, ora 19:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Multumesc pentru raspunsul prompt.
O seara faina!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viața cu hipotiroidism
  • Hipotiroidismul și autoimunitatea tiroidiană pot crește riscul de infertilitate feminină
  • Probleme tiroidiene au fost asociate riscului crescut de demență
  • Insuficiența tiroidiană
  • Cercetările indică o relație de cauzalitate între microbiomul intestinal și hipotiroidism
  •