Hipotiroidie - disfunctii neurologice

03-08-2017
Ana Iuliana
Nu este medic/terapeut
Ana Iuliana
Am 47 ani, sunt diagnosticata cu hipoiroidie si ma aflu sub tratament euthyrox 100, 1/ zi. De 1an - 2, am inceput sa am probleme de concentrare, dificultati de atentie, de exprimare, exprimare greoaie, cu balbaieli si imposibilitatea gasirii cuvintelor potrivite intr-o discutie banala, nesiguranta privind utilizarea lor corecta. Simptomele sunt foarte asemanatoare celor de acum 11 ani, cand am descoperit boala (foarte tarziu, TSH ajunsese la 25, iar tiroida se atrofiase). Ultimul TSH (ca doar asta mi s-a spus sa verific periodic) l-am facut de vreun an si jumatate si era in limite normale. Am ajuns si la neurolog, care a spus ca nu hipotiroidia ar fi cauza. Eu ma gandesc insa, tot citind, ca tot la un endocrinolog ar trebui sa ajung. Daca sunt sub tratament, fizic ma simt foarte bine, ce s-ar fi putut întâmpla in evolutia bolii, asa incat sa reapara aceste simptome? Ce investigatii ar trebui sa fac? Multumesc!
4 comentarii
1
06-08-2017, ora 06:00
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Consider ca ar fi necesara o reevaluare endocrinologica si un RMN cerebral.
dr Petre Muresan
1
07-08-2017, ora 18:04
Dr. Adrian Barna
Medicina generala, Sibiu
Dr. Adrian Barna
Tot de la tiroidă aș începe și eu să caut...
0
08-08-2017, ora 00:06
Ana Iuliana
Nu este medic/terapeut
Ana Iuliana
Mulțumesc pentru indicații! Voi consulta un endocrinolog. M-am programat deja si pentru un RMN cerebral.
1
08-08-2017, ora 23:30
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere.

dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: