hipotiroidismul la bebelusi

20-07-2011
adriana_29
Nu este medic/terapeut
adriana_29
buna ziua. sunt mamica unei fetite de sapte luni care de o saptamana e suspecta de hipotiroidism. cu regret spun ca am duso la medicul ei de familie si mia dat tratament de bronsita cu amoxiklav.dupa sapte zile de tratament i-am zis " doamna dr iam terminat tratamentul insa nu ia trecut " - nu se poate fetita nare nimic, dupa ce a consultato aproape in fiecare luna. pana la sase luni a avut simtome cam de la doua luni a inceput sa scoata limba foarte des sa aibe manutele si piciorusele foarte reci, si recurgita f des neam dat seama ca ceva nui in regula deabia pe la petru luni si ceva cand a inceput sa nu tina capusoru drept, sa nu stea dreapta, tinea capul cu barbia in piept, acu are sapte luni si e tot la fel de moale, am duso la un cabinet de pediatrie particular si deabia acum ma trimis la endocrinolkogie. luni asteptam rezultatele de la analize. din cate mam informat de pe internet fetita mea are toate simptomele acestei boli.. din nefericire nu stim daca ea asa sa nascut dar cred ca tot cei posibil pt ca soacra mea sufera de hipertiroidis si am inteles ca e o boala genetica.daca sa intarziat atat de mult mai are sanse sa mai am un copil normal??e posibil sa se vindece? e posibil in patru luni sa ai fi afectat creerul? nu mie teama de boala cum mie atat de frica de bolile care le aduce pe langa ea. va rog ajutatima cu un saft
3 comentarii
0
20-07-2011, ora 22:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
mamica ar trebui sa te linistesti, constat ca te-ai informat despre hipotiroidismul sugarului.este o boala rara la copil, dar sa speram ca se va rezolva cu tratament sau poate se infirma diagnosticul.este greu de pus diagnosticul de catre medicul de familie, fiind o boala rara se intalnesc sau nu cu astfel de cazuri.multa putere si trebuie sa ganditi numai pozitiv, este greu de dat sfaturi unor parinti in astfel de situatii.eu ti-am scris cateva randuri fiindca stiu ce greu este sa astepti un raspuns de incurajare.multa sanatate.
0
21-07-2011, ora 12:08
adriana_29
Nu este medic/terapeut
adriana_29
multumesc de incurajare
0
21-07-2011, ora 21:51
adriana_29
Nu este medic/terapeut
adriana_29
poate totusi mai e vreo mamika in cazul meu care ar putea da o parere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.