hirsutism

02-08-2009
crissh
Nu este medic/terapeut
crissh
am o fetita de 13 ani cu pilozitate excesiva pe fata(mustata deja formata si fire de par pe zona obrajilor si barbie), abdomen si pe picioare.are menstratie (normala) de 1 an si tot de atunci au inceput sa apara si problemele mentionate.in urma analizelor efectuate (recomandate de endrocrinolog) i s-a pus diagnosticul de hirsutism-deficit de 21 hidroxilaza si ni s-a spus ca nu se poate trata.cum as putea sa imi ajut copilul ? mentionez ca eu ca mama nu am folosit anticonceptionale niciodata si nu am urmat, nici eu, nici ea tratament hormonal
4 comentarii
0
02-08-2009, ora 22:48
ANDRA2909
Nu este medic/terapeut
ANDRA2909
Buna Cris. Eu am 28 ani si am avut probleme cu pilozitatea de cand ma stiu: asa m-am nascut, f paroasa. La mine se num altfel diagnosticul, dar ca o mica indrumare, va pot spune medicii care m-au tratat pe mine cu rezultate miraculoase (dar si cu tratam f indelungat - vreo 10 ani). E vorba de d-l doctor Emil Ranetti pe care il gasiti la Spitalul Militar, sau d-na doctor Corina Neamtu pe care o gasiti la Parhon si la clinica Sanador (din Victoriei). In ultimii 2 ani am apelat pt parul de pe fata (care, oricum s-a redus considerabil datorita tratamentului) la o clinica de epilare definitiva (cu lumina pulsanta). Aici insa este destul de scump. Dau 70 euro pt zona fetei (sedinte cam la 2 luni). Insa rezultatele se vad: creste mult mai greu si creste deschis la culoare. Acesta e site-ul clinicii de epilare: http://www.coquette.ro/pagini/index.php
Pt restul corpului: epilatul cu ceara e sfant ! La inceput ma epilam si pe fata tot cu ceara.
Atat ca toate acestea (inclusiv tratamentele medicamentoase) cam costa ceva. Nu vreau sa va sperii, dar mai bine sa fiti pregatita !
Sper sa va foloseasca ceva din povestea mea. Mult succes cu fetita !
Toate cele bune,
Andra
0
03-08-2009, ora 13:33
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
draga anda, nu sunt periculoase aceste sedinte, adica cancerigene? Ca stiu ca de exemplu statul la solar nu e bun. E ceva asemanator?
1
04-08-2009, ora 16:53
crissh
Nu este medic/terapeut
crissh
multumesc mult, ANDRA, ptr. comentariu.nu m-ai speriat, ba chiar m-ai incurajat un pic. auzisem de costuri mult mai mari ptr epilarea definitiva.iar faptul ca mai exista persoane cu o asa problema ii va ridica oarecum moralul si ei.multumesc si ptr. indrumari.sper sa gasim solutii si, mai ales, sper ca problemele sa nu se agraveze in timp
0
14-11-2021, ora 00:20
dana2222
Nu este medic/terapeut
dana2222
Buna seara.eu din 2008 ma chinui cu problema asta.am.37 de ani și am această problemă.am incercat tot ce este posibil.IPL laser creme analize peste analize si x endocrinologi.toate analizele bune dar am probleme cu firele de par inclusiv pe fata.nimic nu le a ameliorat macar.absolut nimic.si am scorul ferriman pt hirsutim 20!uriaș.din nefericire pt multi dintre noi, nu este tratabil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.