Hirsutism

12-09-2015
Galuscutza
Nu este medic/terapeut
Galuscutza
Buna ziua ma confrunt cu o problema destul de jenanta din cauza parului abundent.as vrea mai multe detalii despre hirsutim.e o boala grava, o pot remedia ? Plus ca mea intrerupt si cresterea si dezvoltarea foarte mult, la 21 de ani arat ca o copila de 14-15... va rog sa ma ajutati
4 comentarii
0
12-09-2015, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti o ecografie transvaginala sau o ecografie pelvina daca sunteti virgina si verificati daca aveti ovare polichistice. Astea dau hirsutism. Apoi mergeti la medicul endocrinolog pentru consult si investigatii.
0
12-09-2015, ora 21:50
Galuscutza
Nu este medic/terapeut
Galuscutza
Multumesc frumos pt raspuns.Dar daca este hirsutism aceasta este o boala grava sau urmand un tratament pot scapa?
0
13-09-2015, ora 01:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intai trebuie facute niste investigatii sa fie depistata cauza. Apoi constatati cum va adaptati la tratamentul recomandat de medici. Va mai puteti informa sa va faceti o idee dand cautare pe Google de exemplu hirsutism cauze. Dupa cate imi aduc eu aminte de pe forumuri au fost tinere care au facut tratament si au scapat.
0
13-09-2015, ora 01:49
Galuscutza
Nu este medic/terapeut
Galuscutza
Multumesc frumos pentru raspuns.asa voi face voi merge la un doctor endocrinolog.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Creştere şi dezvoltare întârziată
  • Diferența dintre hirsutism și hiperpilozitate (și recomandări în ambele cazuri)
  •