Hirsutism sau ?

15-07-2013
kaya93
Nu este medic/terapeut
kaya93
Buna ziua, am 20 de ani si de mica am fost supra ponderala - ai mei nu au avut timp sa mearga cu mine la doctor.
De curand am fost la un endocrinolog mi-am facut tot felul de analize si la cap.
Simptomele sunt:
ameteli, lipsa de pofta de mancare dar daca nu mananc imi vine rau si ma simt fara vlaga.Tremur si transpir cand nu fac nici un efort, ba chiar stau pe scaun aproape toata ziua.
am si par peste tot..ba chiar si barba si ma barbieresc ca barbatii in fiecare zi..
Am glicemia de 4 ori mai mare decat normal (457) si nu sunt deloc predispusa la diabet ba chiar am foarte multa insulina in sange.
Ma ingras si de la un pahar de apa. Nu am fundul sau picioarele mari ca la obezi normali ci doar burta..
Am 120 kg, am avut 160 dar am slabit cu ajutorul unui tratament dat de doctor cu methformina si vitamina D,
Nu mai stiu ce sa fac.Ma puteti ajuta macar cu un sfat?
5 comentarii
0
16-07-2013, ora 01:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Endocrinologul nu v-a dat nici un fel de tratament ?

2. Luati vreun alt medicament zilnic ?
0
16-07-2013, ora 08:18
kaya93
Nu este medic/terapeut
kaya93
1. Am precizat ca am facut tratament cu metformina si vitamina d - am reusit sa slabesc doar ca am avut probleme de somn +lipsa de mancare si am lasat balta tratamentul.
2.Acum nu mai iau nimic.
0
16-07-2013, ora 10:53
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ai facut analize si pt tiroida?
0
16-07-2013, ora 10:54
kaya93
Nu este medic/terapeut
kaya93
Am facut analize si pentru tiroida, nu am nimic.
0
16-07-2013, ora 17:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Cresterea parului in mod excesiv se chiama hirsutism, acesta avand diverse cauze.
O consultatie la ginecolog ai facut??pot fi ovare polichistice.
Investigheaza si glandele suprarenale.
PETRU A SLABI TREBUIE SA MERGI LA UN MEDIC NUTRITIONIT.
Nu stiu cum de nu ti a zis medicul...ai tulburari grave hormonale, daca poti cere internare la medicul de familie la institutul Parhon, Bucuresti.
Esti tanara si parca n-ar trebui sa duci o asemenea viata, multa bafta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.