Hirsutism tratament naturist

31-03-2016
Serena22
Nu este medic/terapeut
Serena22
Buna ziua as dori sa primesc niste pareri in legatura cu un tratament realizat de mine in urma mai multor cautari pe internet pentru hirsutism.
de pe la varsta de 15-16 ani mi-au aparut primele semne puf pe fata(barbie, obraji si gat) intre si pe sani, nu am avut posibilitatea si nici nu stiam ce se intampla ca sa ma tratez asa ca am inceput sa il smulg, rezultatul par negru care s-a extins mai mult.

De cateva saptamani am inceput sa iau urmatorul tratament:

-Amestec de pulberi de plante de napraznic, zmeur, cretisoara, anason iau 4 linguri de 3 ori pe zi din amestec
-20 picaturi de 3/zi de tinctura:
-marar
-branca-ursului
-lemn-dulce
-muguri de plop
-1 ling de 3/zi propolis 30%
-2 capsule vitex agnus-castus de 3/zi

O perioada luam si 20 pic de traista ciobanului dar am zis ca deja sunt prea multe.
De curand am facut niste analize pentru tiroida sa vad ce se intampla cu mine nu stiu poate am o dereglare hormonala pentru ca sunt foarte sensibila, ma enervez foarte tare din orice, trec de la o stare la alta si ma stresez din orice, daca ma deranjeaza cineva, ceva, ma consum foarte mult, de aici si starile de panica, nesiguranta in fortele proprii si frica de socializare cu alte persoane, frica de a fi judecata.Maine ma duc la medic cu analizele sa vad rezultatele.
Va rog sa ma sfatuiti in ceea ce priveste tratamentul cu tincturi si plante daca este prea mult pt ca acum cateva luni l-am luat apoi l-am intrerupt si acum l-am reinceput de cateva saptamani iar in primele zile am avut niste stari de nervi mai accentuate din orice parca stateam sa explodez de nervi si suparare, ma gandesc sa nu fie un bum de hormoni prea mare in urma tratamentului sau sa nu ma dereglez mai rau.
Am citit pe internet ca nici prea multi hormoni estrogeni nu fac bine, acum nu stiu cum stau eu la capitolu asta, acum 5 ani am fost la endocrinolog am facut analize si mi-a iesit ceva de genu dezechilibru hormonal androgenic mai multi hormoni masculini daca nu ma insel, numai tin minte exact!

Sper sa fie bun tratamentul mai ales ca din ce am citit pe net are efecte bune si asupra sistemului nervos, sper sa ma mai calmeze sa scap de starile depresive si sa numai fiu emotiva in societate sau in preajma altor persoane.
Va multumesc si sa aveti multa sanatate.
1 comentarii
0
31-03-2016, ora 13:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti ecografie pelvina sa verificati daca nu aveti ovare polichistice. Hirsutismul poate fi o consecinta a ovarelor polichistice.
Anumite naturiste sunt contraindicate in contextul unor afectiuni emotionale. Nu tot ce e naturist e bun si se potriveste oricui. Daca va dau insomnie sau agitatie, e mai bine sa le intrerupeti. Pot duce la psihoze grave aceste naturiste aparent inofensive si apoi veti fi nevoita sa va tratati la psihiatru.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.