histerectomie laparoscopica

21-05-2011
lucky pixie
Nu este medic/terapeut
lucky pixie
Buna ziua!
Am 48 de ani si sunt diagnosticata cu fibromatoza uterina multinoduloasa.
Dimensiunea globala a uterului este de 13/12cm.
cavitatea uterina ascensionata
endometru 13 mm
Col 40mm asp. normal
Ovar dr. 30/20mm cu foliculi dominant 16 mm
Ovar stg. 33/25 mm co mici foliuli..

Mi s-a recomandat histerectomie totala avand in vedere ciclurile extrem de abundente si varsta mea.
Histerectomia vaginala asistata laparoscopic ar putea fi o optiune cazul meu?
A fost vreuna dintre voi operata prin aceasta procedura? Am citit pe net despre ea cum ca ar avea diverse avantaje dar si riscuri.
Stiti cine face aceasta interventie la Cluj? (sunt din zona) Orice opinie m-ar ajuta, va multumesc
2 comentarii
0
06-02-2012, ora 19:36
buligalenus
Nu este medic/terapeut
buligalenus
Buna Lucky, indraznesc sa pun o intrebare In urma unui control medical ginecologic mi s-a recomandat operatia de histerectomie. Am 51 de ani si sufer de asemenea de fibromatoza uterina multinoduloasa. Cautand pe net am desoperit faptul ca se poate intervenii si laparoscopic dar nu am inca idee unde se poate face aceasta operatie, care sunt riscurile...am citit despre beneficii dar nimeni nu vb despre riscuri.
Din cate vad intrebarile tale la vremea respectiva..cand te-ai confruntat cu aceasta problema..sunt aceleasi cu intrebarile mele. Ce doresc sa te intreb:Avand in vedere ca au trecut mai bine de 8-9 luni de cand te-ai confruntat cu aceasta problema..ma gandesc ca deja ai suferit interventia laparoscopica si as vrea sa te rog daca poti sa ne impartasesti experienta ta..cat mai pe scurt pt ca nici nu vreau sa te retinem prea mult dar am vrea sa stim cum a decurs totul si care sunt efectele..pozitive si negative..cum or fi ele. Iti multumesc din suflet si multa sanatate
Lena
0
27-04-2013, ora 09:50
lucky pixie
Nu este medic/terapeut
lucky pixie
Buna Lena, In final am ramas la varianta chirurgicala, care s-a dovedit a fi OK.
Mai ales pt ca sufar si de o afectiune autoimuna care s-a agravat in 2012 si m-ar fi expus la riscuri suplimentare daca mai trageam de timp. In concluzie laparoscopic sau clasic, trebuie actionat la timp.
Multa sanatate si ai grija de tine! Pixie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.