histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 100101102 ..... 196 197 Înainte ›
0
27-07-2012, ora 17:50
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
@Alix, nu cred ca este prea curand pentru ca ma simt foarte bine si am vorbit cu dr sa ii cer concediu oricand daca ma voi simti rau. Oricum, boala asta sa faca bine sa se adapteze ea la mine daca vrea sa convietuim, eu nu ma adaptez la ea! Daca nu ii place poate sa plece linistita, eu nu ma supar!

Deocamdata nu incep radio, s-a stricat aparatul. Mai este unul, dar cred ca asta era mai bun si cum la mine nu e graba mai asteptam putin. Normal la 6 saptamani se incepe, eu am abia 3 si ceva. In 2 saptamani ma gandesc ca se rezolva ceva. Sper! Luni fac tomograf si sper sa iasa bine, sa nu fie probleme cu ganglionii ca mi-a ajuns! Sigur ca trebuie sa cumpar substanta de contrast, ca asa e la noi!

@Coti, am citit si eu rugaciunea aceea. Nu trebuie sa fii neaparat credincios sa iti dai seama cat de mic si pacatos esti. Cat de slab si nerecunoscator! Pana acum aveam planuri, acum nu mai am nimic. Planul meu e sa trec este o analiza, sa trec peste un nou soc... E adevarat ca viata se intampla in timp ce noi suntem ocupati sa ne facem planuri. Planul meu e sa traiesc, sa traim, sa fim cat putem de fericite chiar daca e greu! Poate ni s-a intamplat asta pentru ca nu stiam sa apreciem, poate e o lectie, poate acum suntem mai vii decat inainte, nu stiu. Nu caut explicatii. Am invatat doar sa fiu mai toleranta pentru ca nu stii ce e in sufletul fiecaruia.

Sa fiti frumoase si fericite, sa fiti sanatoase si sa nu uitam sa privim in jur - si altii sufera, sa ii ajutam cum putem!
0
28-07-2012, ora 13:09
samikim
Nu este medic/terapeut
samikim
Buna ziua,
ma bucur foarte mult ca v-am gasit pe acest forum, ma bucur ca sunteti deschise catre orice subiect de conversatie legat de problemele medicale ce le ridica o histerectomie, si va multumesc ca in timpul vostru liber, ati ales sa ne lamuriti si pe noi, "incepatoarele".
Sunt Sami (numele meu adevarat este Aiza, Sami e o porecla din adolescenta cand fumam si tigari Kim), am aproape 43 ani si ma aflu in a 11-a zi dupa operatia de: histerectomie totala interanexiala si drilling bilaterala. Am o gramada de necunoscute legate de recuperarea dupa operatie si de aceea va cer ajutorul in limita posibilitatilor de a ma lamuri.
1. Acuma, prima parte am inteles-o si stiu ce inseamna dar partea cu "drilling bilaterala" va rog sa ma credeti ca m-a incetosat de tot, pt. ca pe net eu am gasit explicatii care nu tin de problema mea medicala. Stiam ca am pe ovarul drept un chist si stangul era ok. Dupa operatie, mie doctorul nu mi-a zis ce mi-a scos, ci doar ca a mai ramas ceva acolo (probabil ovarele), si asteap[ta rezultatul biopsiei dupa care vorbim. Acum doctorul a plecat in concediu, iar eu am anumite nelamuriri si nu am cui sa i le cer. De aceea am rugamintea aici pe forum, poate mai e cineva cu acest diagnostic si ma poate lamuri, caci ar mai fi vreo 3 saptamani pana aflu rezultatul biopsiei.
2. in a 8-a zi dupa operatie mi-a scos firele si de atunci, adica de 3 zile, pe gaurile de la drena tot curge un lichid rozaliu, e adevarat ca din ce in ce mai putin, oare e din cauza ca a scos firele prea devreme, sau oare ce se intampla, ca exact sub ele am si avut intr-o noapte dureri foarte mari ?! Operatia este orizontala si foarte jos, am avut 9 fire (sunt o femeie inalta si robusta, acum am 80 kg, de aceea am bazinul lat)
3. Alimentatia mea actuala e simpla si mananc din 3 in 3 ore (asa m-am obisnuit de anul trecut): supa de legume/salata/pui, iaurt cu branza de vaci, ardei copti asezonati cu putin ulei si lamaie, gratar de pui/peste insotit de dovlecei sau fasole verde la tigaia aia minune Draycookeram, rar un piure de cartofi foarte moale. Nu mananc inca fructe si legume crude, pt. a evita balonarea si totusi, am probleme cu constipatia, in sensul ca ies o data la doua zile si stiu ca nu e bine, ca asta forteaza pe interior si doare rau. Am incercat cu iaurt Activia - degeaba, mai beau ceai de chimen, dar nu pot elimina gazele; colonul meu e lenes si stiam asta dar acuma ma incurca rau. Ce as mai putea face???
4. Cam cat trebuie sa ma plimb intr-o zi??, toaoa lumea imi spune sa nu exagerez. Dimineata ma plimb 20 de minute in jurul blocului, apoi incep caldurile si ma plimb pana seara de 4-5 ori in casa cam 10 minute si seara daca ma simt ok mai ies 20 minute in jurul blocului. E mult? E fortat muschiul prea mult?
5. Am o centura pe care o port de cateva zile pe mine, mi-e bine cu ea si sunt invatata, pentru ca in iarna aveam 95 kg si am tinut o dieta mai mult pentru a proteja ficatul (steatoza hepatica) si am purtat un corset foarte bun pe intreg corpul si pana in iunie am scapat de 10 kg dar am avut si o modelare frumoasa a corpului, mai ales a burtii. Incepusem sa fac si Taebo acasa si in fiecare zi mergeam pe jos o ora, incaltata in adidasi din aia barcuta cu talpa groasa si ma simteam foarte bine. Apoi a venit peste mine o criza de rinichi, 3 pietre plecate din cel stang si in acelasi timp si problema genitala. In 40 de zile pana la operatie, am slabit fara sa-mi dau seama 5 kg si hemoglobina a scazut de la 10.8 la 9.2, eram epuizata, eu care eram energica, am intrat in operatie ca o epava. Dar acuma intrebarea mea este: centura sau chilotelul elastic se poarta si noaptea sau doar ziua?
Acum ma simt foarte bine, cateva dureri suportabile, e prima oara cand stau acum asa de mult pe scaun, dar am facut si o pauza de plimbare prin casa.
Unele dintre voi ati trecut deja prin aceste probleme si va felicit pentru dirzenia pe care ati avut-o, nu e deloc o operatie usoara ce am suferit noi, (mai ales cele care ati avut si alte complicatii), multa lume nu intelege prin ce trecem si daca povestim, unii au impresia ca ne plangem. Eu una nu ma plang, la cap stau foarte bine, nu cred ca o sa ma intalnesc cu acea depresie care apare la alte persoane, sunt vesela, activa, imi doresc sa imi revin cat mai bine cu sanatatea ca sa pot avea grija de alti membri ai familiei care au nevoie de mine.
De aceea va rog daca se poate sa ma lamuriti asupra semnelor mele de intrebare, deoarece nu as vrea sa fac vre-o prostie care sa ma coste mai tarziu.
Va multumesc pentru bunavointa voastra de a-mi citi coment-ul si va doresc sanatate imbelsugata, rabdare si intelepciune.
0
28-07-2012, ora 14:41
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
@Sami! Cum adica a mai ramas ceva? Ce raspuns este acesta de la un medic? Si mie tot in a opta zi mi-au scos firele, dar tuburile le scosesera deja in ziua a cincea. Oricum nu cred ca are legatura scoaterea firelor cu lichidul. Adica firele sunt la suprafata, inauntru sunt alte cusaturi, astea tin doar pielea, sa se cicatrizeze, cred ca oricum ei dau cu un fel de lipici cand ne cos la loc si apoi cusaturile decat tin lipitura, la mine asa a fost.

Cu alimentatia cred ca e ok, daca ai probleme incearca cu supozitoare cu glicerina sau ceaiuri care au astfel de efecte pentru ca altfel te balonezi si doare tare. :(

De plimbat eu m-am plimbat in fiecare zi din ce in ce mai mult. La o saptamana de la operatie deja puteam parcurge distante destul de mari, dar nu uita sa iei o sticluta de apa cu tine. Aici parerile sunt impartite. Eu zic sa te plimbi cat poti, mie mi-a facut bine, numai tu stii cat poti, dar daca nu mai poti sa nu insisti.

Despre centura nu stiu ce sa iti spun, eu nu am purtat pentru ca sunt fffoarte slaba, dar cred ca ar trebui sa o mai dai si jos din cand in cand. Mie imi era greu sa ma intorc in pat in sensul ca daca stateam pe stanga simteam cum imi cad organele catre partea respectiva. Nu durea rau, dar era ciudat. Am perseverat si usor usor a disparut disconfortul. Daca ai burtica cred ca e buna centura pentru ca nu este presiune asupra taieturii, adica sa se traga in parti, dar la tine nu prea e cazul daca e pe orizontala.

Nu stiu ce inseamana exact operatia ta, mai rau este ca nici tu nu stii. Cum sa nu iti spuna ce ti-a facut? Insista, e important! Mai ales este important daca mai ai sau nu ovare, foarte important! Nu vreau sa te sacai, dar mi se pare evaziv, meriti un raspuns concret!

Spune-ne mai multe despre tine, de unde esti, unde te-ai operat...

As vrea sa iti spun bun venit, dar nu este cazul. Sanatate multa! Noi suntem aici, in weekend mai putine, dar sa te tii de luni cate raspunsuri ai sa primesti de la fetele astea minunate!

A! Interanexiala inseamna intre anexe, adica mai ai ovarele, dar ziceai ca la ovare era problema nu?
0
28-07-2012, ora 15:22
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
BUNA, AIZA! Nu gasesc o alta formula de bun venit! Ce sa facem.asta este viata, cu bunele si mai putin bunele episoade, ale sale! Nu inteleg diagnosticul tau ! E ceva care se contrazice ! Daca histerectomia a fost totala, atunci nu mai este nimic! Este foarte importanta concluzia biopsiei- oricum cred ca te-ai orerat intr-un centru mai mic pentru ca dureaza cam mult pana vei primi rezultatul biopsiei! Apoi, chiar nu este normal sa nu-ti spuna domnul chirurg ce a scos si ce a mai ramas! Pe mine chiar m-a intrebat daca sunt de acord sa-mi scoata tot, explicandu-mi ca asa ar fi bine, desi eu sunt cu 10 ani mai in varsta ca tine! Asteapta sa revina din concediu si intreaba cum stau lucrurile, mai mult.. tu cred ca nu esti la menopauza! Regimul pe care-l ai, este perfect, ai putea adauga 1-2 lingurite de miere dimineata cu apa rece, ceai de musetel, sau chiar in cafeluta- mierea grabeste tranzitul intestinal. Centura eu o port in permanenta de la operatie, nu mai pot fara ea! Nimeni nu mi-a spus sa n-o mai port! Eu iti doresc multa sanatate, sa te ajute BUNUL DUMNEZEU sa nu ai diagnosticul cumplit! Apreciez starea ta de spirit si puterea de a depasi acest hop al vietii! VIO -iti doresc sanatate si sa se repare cat mai repede aparatul, sa scapi si de acest prag! COTI- a venit ieri tirul? Pentru toate doamnele, un sfarsit de saptamana bun, cu sanatate! DUMNEZEU sa ne dea maine gandul cel BUN!!... va pup-LUCICA
0
28-07-2012, ora 16:39
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Buna Sami!si pe mine m-au primit destul decurand fetele minunate de aici, acum voi avea 8 saptamani de la operatie si voi incepe serviciul luni.da si eu sunt de parere ca un medic trebuie sa explice clar unui pacient exact ce a facut, ce va face probabil ca nu poate spune lucrurile se mai schimba in timpul operatiei dar DUPA ar trebui sa explice clar ce s-a intamplat cu corpul tau.dar se intampla si asa ceva din pacate la noi in Romania.eu constipata din fire am incercat sa combat asta cu orice mijloace, eu mananc un mar crud seara nu ma baloneaza, niciodata nu m-a balonat, am mai mancat si nectarine pana am facut o urticarie de toata frumusetea de la ele, m-au ajutat mult dar sunt si ceaiuri laxative, sfatul lui Lucica e foarte bun dar eu sunt alergica la multe inclusiv la polen deci nu pot manca miere, semintele de in sunt bune pentru constipatie.eu aveam dureri cumplite cand trebuia sa ies afara cateva minute pana..dar cu timpul cam in 3 saptamani s-au ameliorat, mancaruri care imi plac mult cum ar fi varza calita de exemplu si cruda nu o mananc nici azi ca ma doare totusi burta si acum daca ma balonez.eu nu am nici ovare deci am bufeuri gramada si e si cumplit de cald afara.vei vedea ca in fiecare zi va fi mai bine.putin cate putin dar tot mai bine.burtiera sau corset se spune adica unii medici sustin ca nu e foarte bine de purtat musculatura trebuie sa se intareasca singura fara sa fie sustinuta, acum eu nu stiu ce ti-a recomandat tie medicul el stie cel mai bine.eu nu aveam burta deloc inainte de operatie, dupa am avut o burta care statea sa plesneasca s-a dezumflat si aia pana la urma dar nici azi nu a revenit la forma initiala.dupa ce vor trece 3 luni si caldura asta similara cuptorului voi incerca sa fac abdomene putine, fara sa exagerez atea cate voi simti ca pot.si cu plimbarea la fel m-am plimbat atat cat am simtit ca pot adica pana cand incepea sa doara operatia, apoi ma intindeam in pat.mie mi s-a spus sa ma plimb cat de mult posibil si cu cat mai mult mai bine, dar fara sa car greutate.nici nu cred ca as fi putut la 11 zile.Violeta sper sa se repare aparatul, este timp pana la 6 saptamani, nu cred ca isi pot permite sa ramana atat de mult timp stricat, sunt alaturi de tine la CT sa fie totul bine.da ai mare dreptate trebuie sa traim si mai ales sa avem vointa sa traim!.va puuuup!
0
28-07-2012, ora 16:39
samikim
Nu este medic/terapeut
samikim
Dragele mele,
va multumesc mult pentru primele raspunsuri. Mai stau 5 minute pe scaun si mai povestesc cu voi... adica sa va lamuresc cateva lucruri.

Sunt din Bucuresti si operatia am fcut-o la Spitalul Militar. Doctor chirurg: Stefan Marian.
Am ajuns acolo cu una dintre colegele mele de la serviciu si am mai multe colege din sediu care au fost operate de catre acest medic. Ca fire, medicul este tot timpul pus pe glume, e adevarat ca unele mai piperate, dar asta nu e un dezavantaj al carierei domniei-sale. Singurul lucru care mi s-a parut incomod in legatura doctor-pacient, a fost faptul ca nu mi-a zis dupa operatie ce s-a scos. Dansul a procedat cum a crezut de cuviinta cand m-a deschis, DAR, am si fost avertizata ca va extrage doar ceea ce este cu probleme. Am colega care a facut histerectomie totala (in decembrie) si a ramas cu ovarele, are 45 de ani si acum se simte ff bine. Atitudinea si motivatia medicului a fost ca e prea tanara si functiile ovarelor au insemnatate si legatura importanta cu functiile sanilor. Poate asta s-a intamplat si la mine. Pe mine ma deranjeaza ca nu gasesc pe net ceva concret despre aceasta procedura numita : drilling bilaterala.

Histerectomia totala inseamna de fapt inlaturarea uterului impreuna cu colul uterin, dar nu are legatura - ca termen medical - cu anexele= ovarele. Eu aveam un polip mare pe col si de aceea a fost extirpat. Aveam uterfibromatos dar si 2 formatiuni tumorale, una de 7 si cealalta de 3 cm. Aveam ciclu regulat la 27de zile si ma tinea 7 zile ce-i drept mult si cu cheaguri. Am 2 nasteri si nici un avort. De aceea ma intrebam de unde acel polip caraghios in colul meu.Ultimile 2 menstruatii m-au tinut 11 zile, de aceea mi-a scazut atat de mult hemoglobina si ajunsesem pe strada ca un zombi - nu glumesc- multa lume ma fixa si pe strada si in tramvai si imi dadeau impresia ca am ceva pe mine. Medicul chirurg cand m-a vazut mi-a si zis ca nu-i place deloc cum arat si dupa ce a auzit povestea mea a si hotarat a doua zi sa ma internez si sa fac toate analizele sa vada si cu rinichiul stang daca e ceva in neregula. Asa am ajuns la operatie si pede o parte e bine, ca ream in a 11 zi de ciclu si tot nu se oprea.

Cam asta este, va multumesc mult pentru incurajari. Mai citesc din urma ce s-a mai scris si cand mai pot sta pe scaun va mai scriu.

Pana atunci va doresc sanatate, voie buna si iubire.
0
28-07-2012, ora 18:48
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
sa sami ovarele au legatura cu functiile sanului eu am optat pentru extirparea lor din cauza ca mama a murit de cancer de san, dar e greu cu instalarea menopauzei chirurgicale, e foarte brusca si nu vreau tratament hormonal de substitutie, mi-a frica sa iau hormoni avand in vedere boala mamei mele.eu am colul uterin pastrat era PAP II la ultimul examen, da si eu am avut probleme mari cuciclul de aceea am si fost operata penultima data a durat vreo 20 si ceva de zile, cu pauza de 6 zile apoi in a 19 zi m-am operat sangeram cand am intrat in sala, nu se oprise nici atunci dar era sange rosu curat nu era ca ciclul, un fibrom de 2.6 cm a facut toate astea, am incercat tratament hormonal dar nu a mers, urma chiuretaj hemostatic dar am refuzat pentru ca nu era deloc sigur ca se va opri hemoragia si daca da pentru cat timp, asa ca eu de buna voie si nesilita de nimeni m-am histerctomizat.nu am mai rezistat nici psihic nici fizic.
0
28-07-2012, ora 21:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Samikim bine ai venit, dar era mai bine sa ne fi cunoscut in momente mai frumoase, asta este viata, urci si cobori...
Din cate inteleg ti-au scos uterul.






































Driling inseamna o procedura laparoscopica efectuata pe ovare, probabil au fost acolo ceva chisturi, se elibereaza foliculii maturide la nivelul ovarelor, dec
i ovarele cu siguranta au ramas, nu sunt lamurita de trompe...ar fi trebuit sa scrie pe bilet anexectomie bilaterala
0
28-07-2012, ora 22:06
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Scuze, nu stiu ce s-a intamplat, pe ce am apasat pe aici...
@Sami iti voi da cateva detalii despre noua noastra viata.
Tie ti s-a scos uterul, ovarele au ramas si s-a practicat driling, probabil aveai ceva chisturi pe acolo.DRILINGUL DIN CATE STIU NU PREA SE MAI PRACTICA)
Alimentatia este ok, pentru a preveni constipatia eu mananc musli cu lapte sau iaurt cu grasimi mai putine.
Uni medici recomanda burtiere, altii nu, eu o port si chiar m-a ajutat.
Plimbari in functie de rezistenta ta, fara efort fizic...
Tamponeaza-te cu betadina de 2 ori pe zi acolo unde a fost drenul.
Cand ai nevoie de sfaturi cere-le, suntem aici o adevarata familie..
Sunt convinsa ca biopsia va fi una buna, asa sa -ti ajute Dumnezeu..
Iti doresc toate cele bune.
@IUBITELE MELE...nu m-am amestecat in discutiile voastre, in preocuparile voastre, stiti eu am urcat sculele in pod, asa ca.dar ma bucur ca ati deschis asemenea discutii, nu aveti de unde sa le aflati, medici sunt scumpi la asa informatii.
Ma bucur ca sunteti ok toate, nu lasati depresia sa va cuprinda, faceti ceva...plimbati-va,.
BRAVO, FELICITARI petru baiatul Doinitel, pentru al Claudiei de la Ploiesti...acesti copii incep o noua etapa a vietii, le doresc multa bafta...tu Mihai te-ai angajat la o profesie care te va solicita f. mult, dar iti place, asa ca vei avea succes.
@Nico pune poze de la nunta pe FB, sa vedem cat de frumoasa ai fost..
Va pup pe toate si va imbratisez.
0
29-07-2012, ora 00:17
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Draga Sami, mă bucur ca te cunosc chiar si virtual.Eu nu îţi spun un bun venit. Era foarte bine dacă eram pe un alt forum, despre cu totul altceva.Dar acum eşti binevenite, vei primi sfaturi si toate vom fi alături de tine.Rezultatul biopsiei sper credea va fi unul bun. Dragele mele eu sunt internata in Italia, luni sau marţi îmi va face o intervenţie asupra unui nerv central in spatele urechi,
Intervenţia este pentru a nu mai simţit durerile care sunt groaznice.Am putina frica, nu ştiu cum va fi, ştiu doar de la doctorita ca o săptămâna nu îmi voi simtii picioarele.Avenit si fica mea cea mare, pentru ajutor, cea mica fiind cu dragul meu de Jaco(nepotelul). Va pup toate si multă sănătate.Legat de întrebarea voastra(mi se pare pertinenta), ca si Vasi nu prea am ce zice!!!!, ! Dacă mai apar greşeli de scris-scuze-, am cu mine o tabela setata in italiana. ANA
0
29-07-2012, ora 12:41
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
pe forum nu e voie sa scriem adresele de facebook?ca mail-urile vad ca le sterg administratorii?da nici eu nu stiam ce este drilling ovarian.eu nu am nici azi la aproape 8 saptamani de la operatie bilet de iesire din spital si copia de la biopsie, adica de la anatomopatologie.totul este verbal la telefon si anume:e ok a fost leiomiom submucos cu mucoasa uterina atrofica deci absolut totul bening, nu sunt nici un fel de probleme poti duce o viata normala, poti face ce vrei in limita efortului fizic si a puterii de care esti in stare.asta a fost tot, la controlul de o luna nici nu mi-au pomenit de bilet si de rezultat, cand am intrebat raspuns :ah, avem foarte mult de lucru nu am avut timp sa facem biletul de iesire, si sa caut acum rezultatul anatmo...e greu ca-s multe, mai treci tu pe aici.mi-a fost si rusine sa insist, stiam ca anatomopatologic e bine ca am sunat la Alba la laborator, si au fost foarte cumsecade si mi-au spus exact ce am auzit si la telefon ca altfel nu-i credeam, dar sper sa nu fie nebuni cu totii si sa nu-mi fi spus rezultatul corect.SPER!va puup pe toate si credeti-ma ca nici nu va dati seama cat de mult ma gandesc la voi si cat de bine imi pare ca am gasit acest forum!
0
29-07-2012, ora 12:43
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
Violeta draga te rog sa ne spui cum au iesit rezultatele la tomograf, desi SUNT SIGURA ca va fi mai bine decat speram toate.
0
29-07-2012, ora 12:48
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
astazi mi aduc aminte tot pe rand cate ceva scuze dar nu mai retin cine a folosit Colpotrophine la cat timp pot fi folosite si pentru cat timp?inteleg ca sunt trofice ale mucoasei vaginale si ajuta ca uscaciunea cauzata de lipsa hormonilor sa nu mai fie asa puternica, adica o atenueaza, va multumesc, stiti eu care nu transpiram mai deloc oricat de cald era afara acum transpir din belsug si am ajuns sa transpir si unde se umezeste chilotul, intelegeti voi si astfel incepe sa usture desi toaleta este de 2 ori pe zi pe canicula asta.multumesc pentru rabdare!ah, toaleta nu o fac cu sapun ci cu gl intim si ph neutru, cica nu irita dar la mine..asta e ce sa fac.
0
29-07-2012, ora 13:41
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
@Alix, ma bucur ca rezultatele tale au fost bune! Stai linistita ca ti-au spus corect, nu sunt nebuni! Sper sa fie bine la CT, multumesc pentru incurajari. La ora 14 il am, va spun dupa. Ma bucu pentru tine ca ai scapat de cea mai mare grija!

Va pup!
0
29-07-2012, ora 16:52
samikim
Nu este medic/terapeut
samikim
Buna ziua dragele mele,

E foarte cald afara astazi, dar deja ma simt mai bine. Dimineata, era doar o picatura mica pe pansament acolo unde a fost drena, iar durerile sunt suportabile... mai mult stanjenitoare, asa ca, chiar inainte de ora 10 am facut plimbarea de dimineata si... (stiu ca-s dusa cu căpuţu"™) am ajuns in fata sectiei de votare, relativ aproape de casa mea, asa ca am intrat si mi-am exercitat si datoria de cetatean al tarii asteia in care traiesc, si asta in a 12-a zi de la operatie. Eeeeeee?? Ce ziceti?! Am avut curaj, nu gluma!! :-))

@alix, imi pare rau ca ai avut o experienta atat de dureroasa, dar apropo"™ de tratamentul hormonal: soacra mea a suportat operatia de histerectomie acum vreo 24 de ani, stiu ca e multa vreme de atunci si medicina a evoluat, dar medicul ei de atunci i-a smuls punga cu medicamente prescrisa de ginecolog pt. Instalarea fortata a menopauzei si i-a prescris doar vitamina E. Cumnata mea a luat si ea aceasta vitamina E, acum 3 ani cand s-a operat de aceeasi problema. Vreau sa-ti spun ca sunt ok amandoua (mama si fiica), au suportat bufeurile relativ usor, iar acuma sunt ca doua floricele. Poti sa-ti intrebi medicul de familie daca te ajuta cumva aceasta vitamina. Si eu trebuie sa-l intreb pe al meu saptamana viitoare cand ma duc dupa medical. Rezultatul biopsiei trebuie sa fie corect chiar daca ti l-au dat telefonic, pentru ca e inregistrat intr-o baza de date, asa ar trebui sa fie.

@vasi-viorica - asta intelesesem si eu din informatiile gasite pe net, ca prin drilling se actioneaza asupra ovarelor cistice (de trompe, nici ca m-am gandit la ele, dar ce rol sa mai aibe acestea daca nu mai am uterul si nici ca mai vreau copii??). Nu, pe bilet nu scrie deloc anexectomie, si asta mi-a raspuns si doctorul cand l-am intrebat daca a mai ramas ceva acolo, el a zis ca DA. Dar nu mi-a zis ce. Asta e! Mai am rabdare pana iau biopsia.

@ana - nu intelegeam la inceput de ce nu imi urezi bun venit pe forum, :-)) Da, nu e chiar un forum happy, DAR, desi ma intristeaza durerile pe care le infruntati, si imi pare nespus de rau ca trebuie sa luptati impotriva unui dusman atat de agresiv numit boala, ma bucur ca mai aveti puterea de a impartasi experientele voastre cu alte femei care intra pe acest fagas fara vointa lor. Draga mea Ana, te rog sa intri in operatie cu cea mai mare incredere ca va fi un succes, sa lasi afara toate temerile si sa-ti aduni toata forta pentru a depasi starea de teama. Esti pe maini bune si fiica ta este langa tine sa te ajute, conteaza enorm, e ca si cand am avea un inger pazitor langa noi. Esti puternica, mai puternica decat boala care te incolteste. Iti doresc succes si insanatosire grabnica.

@violeta- CT-ul este tomografie, nu? Nu stiu ce urgenta te-a fortat sa-l faci, dar iti doresc sa iasa foarte bine, in favoarea sanatatii tale. Eu am facut o tomografie anul trecut si am aflat ca am un ficat nastrusnic, crescut ca o limba peste stomac si se uneste cu splina, mai era si gras pe deasupra, dar l-am disciplinat (un pic) intre timp.

Va multumesc mult tuturora pentru sfaturi si incurajari.
Va pup si va trimit din gandurile mele cele bune, sanatate si curaj!
0
30-07-2012, ora 07:25
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Sami, îmi cer scuze dacă te-am supărat.Nu vroiam -întâlnirea noastră aici, nu vroiam pe încă cineva bolnav !!!Vroiam un alt forum, oricare, unde putem vorbi despre mâncare, moda, sex, dar nu aici.Acesta era motivul"!!! Intervenţia mea se numeşte cordotomie.Mi-e frica de ea ca intervenţie si ca ce se va întâmpla după intervenţie. Va pup pe toate cu drag.Ana
0
30-07-2012, ora 09:02
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Neata, fetelor!

O idee buna ar fi daca in dreptul numelor noastre ar fi trecut si diagnosticul, pentru a nu mai intreba de 100 de ori acelasi lucru. Data si tipul interventiei, ceva de genul asta.

@Ana, spune-mi te rog ce stadiu ai avut, stiu ca a fost mai sever dar nu imi amintesc exact. Toata partea buna este ca te tratezi in Italia, ca la noi... Sper sa iti fie bine si sa te ajute aceasta inteventie. Iti tinem pumnii!

@Fetelor, spuneti-mi si mie care ati avut ganglioni invadati si ce stadiu ati avut, va rog! Sau cine nu a a vut dar i-au fost scosi, ce grad ati avut, pentru a ma ajuta sa iau o decizie in ce priveste tratamentul ce urmeaza! Astazi merg la tomograf, maine imi face externarea!!! Eeee Ce bine! Sper sa fie bine si la tomograf. Hai ca ma duc sa ma motez sa caut solutia aia de contrast si mai vorbim.

I pup u!
0
30-07-2012, ora 11:24
samikim
Nu este medic/terapeut
samikim
vai, Ana! - nici gand de suparare, nu te gandi la asta. Tu acuma trebuie sa fi convinsa ca toata operatia ta va decurge foarte bine si problema ta de sanatate va fi rezolvata. Am citit ce inseamna si imi dau seama ca e o operatie grea, dar trebuie sa ai incredere si in tine ca vei suporta foarte bine interventia, si si in medici, ca stiu ce au de facut ca sa te trateze. Sa fi curajoasa!


Violeta draga, iti doresc ca aceasta zi sa-ti aduca bucurie, in sensul ca rezultatele tomografiei sa fie foarte bune pentru tine. Imi pare rau ca nu stiu nimic despre ganglionii invadati si nu te pot lamuri.

Pentru toata lumea - va doresc multa sanatate si bucurie in viata.
0
30-07-2012, ora 11:36
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Draga Violeta, in FIGO am avut II A, iar in TNM am avut III B, adică T2N1M0.Adevaru este ca sunt norocoasa din acest
punct de vedere, cu tratamentul in Italia.NU cumperi nimic, toţi sunt foarte draguti, comunicativi, de camere nu mai vorbesc si restul.Oncologul din România îmi zice ca la aşa o operaţie grea care a durat 12 ore, după ce a citit protocolul, el cunoaşte doar un chirurg la Cluj care ar fi făcut-o.La radio am fost programată la ora 8 si la 8, 15 eram plecata.Dar, vezi ca tot mai apare câte un linfonod, care trebuie distrus.Corpul e plin de toxicitate, nu mai răspunde, apar dureri...Cred ca va fi bine, măcar pentru ceva timp -mai mult, dacă se poate!, ,
0
30-07-2012, ora 12:16
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
da, Ana esti foarte norocoasa ca te poti trata in Italia, nici acolo nu e deloc gratuit sistemul sanitar, ba e chiar scump, diferenta este ca acolo cine munceste este platit in asa fel ca isi poate permite fara nici o problema sa plateasca asigurari de sanatate si coplata care exista si acolo dar nu exista mita.iti doresc din tot sufletul sa treci cu bine peste asa o operatie, nu stiu in ce consta dar inteleg de la voi ca e foarte comlicata si cu durata lunga.dar daca psihicul tau e bun si asta te ajuta TREBUIE suportata pentru ca nu avem incotro, stadiul IIIB e unul destul de neplacut, dar TREBUIE SA TRECI si peste asta neaparat sunt altaturi de tine cu energie pozitiva pentru ca oricata am avea putin in plus nu strica, zic eu.Violeta astept vesti bune de la tomograf, nu te pot ajuta ca la mine a fost fibrom-leiomiom cum se spune corect deci nu s-a pus problema ganglionilor, sper ca asta a si fost, dar neaprat-cand mai trec pe acolo-ca sa citez asistenta, voi cere atat biletul de iesire cat si copie dupa rezultatul anatomopatologic, ca originalul trebuie sa ramana la foaie, sa ramana nu am nimic contra dar sa am si eu o copie, mai ales ca stea trebuie puse la fisa de la medicul de familie.va pup!
0
30-07-2012, ora 12:23
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
am citit mai atent scuze, deci e lezarea voluntara a unui nerv pentru a inlatura durerile da, se practica asa ceva, dar atat de mari dureri ai Ana draga?imi pare foarte rau dar daca se poate remedia situatia e superbine, probabil ca afara se practica chestia asta decat sa te indoape ca la noi cu calmante care in foarte scurt timp nu isi mai fac efectul, se tot mareste doza pana la inutil, si se intoxica ficatul cu siguranta si ajungi sa le inghiti degeaba, asta e o solutie definitiva e o mare incercare dar e o singura data si cu efecte foarte bune.
0
30-07-2012, ora 15:43
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Va pup fetelor ! Dupa atatea calduri, a inceput sa ploua putin, la noi! Viorica ma bucur ca ai reaparut printre noi! Credeam ca ai scos fierea! Ma deranjeaza foarte des si pe mine! Violeta, eu am fost in stadiul 2a, ganglionii nu au fost invadati, dar mi-au spus ca preventiv au scos 8 dintre ei, cu efecte destul de neplacuta pentru drenajul limfatic! Dar. a trecut! VIO- astept vesti despre tomograf! ANA-iti doresc mult, multa putere si tarie de a depasi acest nou prag peste care trebuie sa treci! ALIX - cred ca trebuie sa insisti sa-ti iei rezultatele, nu se stie cand ai nevoie de toate aceste diagnostice! AIZA- asa este, vitamina E, este foarte buna in situatia unei operatii ginecologige. Din pacate, noi cele care am facut tratamentul oncologic, pentru diagnosticul urat nu avem voie sa luam vitamine...asa ca lasam organismul sa lucreze! Referitor la Colpotrfine, nu am folosit, pentru ca are in componenta extrogeni si la mine nu e voie, ; sunt ale produse care nu contin extrogeni. Cine nu are probleme cred ca este bine sa-l foloseasca- cu recomandarea ginecologului care te-a operat! Atrofia vaginala este intradevar o problema! Eu inca nu am folosit nimic... nu am curajul, si nu cred ca fac bine, dar astept sa ma duc din nou la control! Sabia este deasupra capului! DOMNUL sa fie cu noi toate, cu dragostea si grija LUI! Va pup si astept vesti de la voi-LUCICA
0
30-07-2012, ora 16:28
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
aha, multumesc de raspuns Lucica deci Colpotrophine contine estrogeni, dar vitamina E ce face mai atenueaza ca de disparut probabil dupa citiva ani, bufeurile si migrenele, adica simptomele menopauzei?imi pare rau ca pun atatea intrebari dar chiar nu stiu ce actiune are vitamina E pentru noi, stiu ca este vitamina tineretii cu actiune puternic regeneratoare dar mie nu o sa-mi regenereze ce s-a scos si nici nu vreau deloc! ca am tras-o destul.ceaiul de salvie nu prea are efect iau pastile adica capsule cu extract de salvie dar nu prea le simt efectul transpir din belsug, eu care cu 2 luni in urma trebuia sa stau mult in caldura ca sa transpir acum transpir stand pur si simplu.poate e si cadura enorma de afara, si spun la tv ca vine cel putin o luna de foc.
0
30-07-2012, ora 20:31
covaci.petrica@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
covaci.petrica@yahoo.com
Draga ALIX- nu stiu prea bine ce face vitamina E, ceva cu intarzierea imbatranirii regenerarea celulelor/ rol in diminuarea colesterolului rau, antioxidant...oricum cred ca are un efect benefic pentru organism, dar n-am citit nicaieri despre rolul sau in a diminua bufeurile!! Eu cred ca ele mai slabesc in intensitate o data cu trecerea timpului sau poate, ne obisnuim noi cu ele!! VIO - nu ne spui ceva si noua despre CT?- va pup-LUCICA
0
30-07-2012, ora 21:08
violeta70000
Nu este medic/terapeut
violeta70000
Salut!

@Lucica, nu am ce sa va spun deocamdata. Am facut CT si rezultatul venea in 2 ore iar medicul meu pleca asa ca vedem maine ce a iesit. Nu am zis nimic pentru ca am asa o stare mai proasta astazi. Adica m-am saturat de spital, intepaturi, dureri... Offff... Uneori imi vine sa renunt la tot, asa m-am saturat!

Mai vorbim maine ca astazi...
0
30-07-2012, ora 22:19
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Alix, este intradevar lezarea uni nerv, pentru a nu simtii durerea, pentru a nu mai aglomera ficatul cu medicamente.Probabil se practica si in România, sau te încărca cu medicamente
0
30-07-2012, ora 22:24
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Alix, este intradevar lezarea uni nerv, pentru a nu simtii durerea, pentru a nu mai aglomera ficatul cu medicamente.Probabil se practica si in România, sau te îndoială cu medicamente.
Tare greu este cu scrisul, tableta este setata in Italiana, dar sper ca se înţelege.
0
30-07-2012, ora 22:26
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Te indoapa
0
31-07-2012, ora 08:13
clau_dia77
Nu este medic/terapeut
clau_dia77
Am revenit acasa dragele mele, doua saptamani la mami au fost minunate, am povestit multe dar nu atat de multe pe cat am fii avut de povestit, nu ne vazusem din decembrie anul trecut si pt ea a fost cumplit sa nu poata ajunge la mine in timpul si dupa operatie.inainte sa plec am facut un Pap, ieri a venit rez, a iesit foarte bine.mi-ati lipsit foarte mult dar mi-am amintit zilnic de fiecare dintre voi si chiar am vb cu mami despre problemele voastre, asta in incercarea de a o convinge ca nu sunt singura si ca va am aproape orice ar fii.ma duc sa trag un ochii in urma sa vad ce ati mai facut si cu putin curaj ma apuc sa scot lucurile din valize.cat de tare ma bucur ca sunt aici cu voi..

Felicitari Mihai!numele acesta il va purta si finutul meu care trebuie sa se nasca pe 22 sept.
Sami..bine ai venit si bine ca ne-ai gasit, citeste in urma toate postarile si ai sa simti cum sa creeat aceasta legatura frumoasa intre noi

fug la citit si revin..uraaaaa ce bine e acasa intre prieteni dragi
0
31-07-2012, ora 08:16
alix71
Nu este medic/terapeut
alix71
da Ana se practica si in Romania nu stiam eu cum se numeste procedura, era sa ajung cu mama la asa ceva dar ea saraca nu a mai rezistat nici nu avea cum cred caera o aiureala spusa de medic dac nu a rezistat nici la operatia pentru tumora de la san din cauza rinchilor distrofici nu se putea face anestezie totala decat cu 90 % risc atunci cum sa reziste la asta, si da aici te indoapa cu calmante care in foarte scurt timp, am vazut la ea nu prea isi mai faceau efectul desi foarte des maream dozele si mai adaugam cate unul, degeaba cu aproximatie.Violeta te rog sa nu faci depresie, nu te caracterizeaza, nici pe mine dar ai dreptate starile de saturare de tot si de toate apar chiar daca noi nu vrem, cred ca la aproape fiecare dintre noi, si ai dreptate e deprimant sa mergi atat de des intr-un spital dar trebuie sa speram ca scapam de ele cu bine, ce sa facem nici fara ele nu putem.va puuuuup!de maine merg la servici si am emotii ca nu voi face fata adica ca ma va durea din nou burtica, curios pe mine nu ma doare deloc operatia in sine efoarte jos ci madoare la efort toata partea de sub buric cu o palma mai sus de operatie, foarte ciudat, nu stiu de ce ma doare atat de sus, si da ma doare locul unde au fost ovarele mai bine zis durerea este mai degraba o usturime si arsura destul de puternica.hmmm...mai scriu maine cum a fost.ah, si o veste buna galma sau ganglion din spatele gatului s-a evaporat, ce e cu limfocitele alea cam multe nu mai vreau sa cercetez ce ste, le repet peste vreo luna ca acum nu am energie sa ma mai gandesc la o noua boala.o sa-mi cumpar vitamina E ca oricum inultimul timp am dat milioane-de lei vechi- pe medicamente.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 100101102 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •