histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 196 197 Înainte ›
0
26-06-2009, ora 14:01
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Super veste
0
26-06-2009, ora 19:52
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna Ce face-ti
0
29-06-2009, ora 18:10
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Hei fetelor ce mai faceti nimai stiu nimic de voi...
0
29-06-2009, ora 20:26
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor Ce face-ti pe unde umblati sunte-ti in
0
30-06-2009, ora 08:31
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Ne gasesti pe mess tragem niste barfe hai si tu
0
30-06-2009, ora 13:14
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Azi am facut 5 luni de la operatie
0
30-06-2009, ora 14:46
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Iar eu azi am 18 ani de la nunta...ce vremuri...
0
30-06-2009, ora 23:25
Tess49
Nu este medic/terapeut
Tess49
Multi inainte, doina_70, cu multa sanatate ...
0
05-07-2009, ora 22:55
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
buna fetelor!!!
Nu am mai intrat de ceva timp pe forum.Sunt bine, am inceput serviciul, nu ridic mai mult de 2-3 kg.
Mai am citeva zile si fac 4 luni de la operatie.
va doresc numai bine si va astept sa scrieti
MULTA SANATATE!!!!
0
06-07-2009, ora 11:33
FLORI B
Nu este medic/terapeut
FLORI B
doina_70 multi ani inainte presarati cu fericire si intelegere!!!Eu luna asta fac 5 ani de casnicie, mai am putin si te ajung...ha ha ha!!!
Minerva42 ma bucur ca esti bine si ca ai inceput serviciul, eu am 4 ani de la operatie si ma simt foarte bine, uneori chiar uit ca sunt operata!!!Multa sanatate!!!
0
19-07-2009, ora 15:12
Minerva42
Nu este medic/terapeut
Minerva42
buna fetelor!!!!!
ce faceti.toate sunteti la mare, la soare???
0
22-07-2009, ora 16:05
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna, fetelor!Am venit de la Cluj cu vesti bune, totul e ok.Pot sa fac substitutie hormonala, sub atenta supraveghere a medicului si cu o mamografie care sa-mi rezulte ca sanii sant in regula.Am incredere totala in medicul meu, dar o sa ma mai gandesc.Voi ce mai faceti?Ieri a externat-o si pe fata din spital, a fost operata de urgenta sambata seara de apendicita.Va pup pe toate!
0
22-07-2009, ora 20:33
diada2007
Nu este medic/terapeut
diada2007
Buna, dragele mele! Am avut ocazia sa cunosc echipa deosebita de medici de la Spitalul Militar Bucuresti, care au efectuat operatia in cazul meu. Dar nu despre aceasta doream sa vorbesc.
As dori sa intreb ce se intampla in timp, cu lipsa de calciu, predispozitia catre osteoporoza, daca si cum se poate invinge aceasta. La 3 luni de la operatie simt o greutate in picioare, o mica durere in talpi. Am si o lipsa de fier. Poate aceasta sa fie cauza?
Sanatate tuturor
0
24-07-2009, ora 19:36
ml
Nu este medic/terapeut
ml
Buna fetelor,
Ma bucur pentru tine Doina sanatate si tie si ficei tale. Curaj, putere si Incredere in tine.
0
26-07-2009, ora 12:23
diada2007
Nu este medic/terapeut
diada2007
Eu am constatat dupa operatie o reducere a formelor, nicidecum o ingrasare. Cred ca este normal, nu? Daca as lua estrogen si progesteron ar ajuta la amplificarea rotunjimilor? Vad ca nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea de mai sus cu osteoporoza si nici subiectul nu prea e discutat.
Va sarut pe toate cele care scrieti la acest subiect de pe acest forum.
0
27-07-2009, ora 10:26
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
diada2007, ti-am trimis mesaj privat
0
07-08-2009, ora 21:19
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Buna fetelor.Nu am mai intrat de mult pe net.Am fost plecata in vacanta si am avut si unele probleme legate de viata personala.Eu am facut 10 luni de la operatie si ma simt foarte bine. La cateva luni de la operatie si eu eram tare ingrijorata in privinta osteoporozei, dar acum m-am mai domolit.Eu am facut putina burtica ptr. ca trebuia sa tin braul mai mult timp si mai am din cand in cand bufeuri, dar am luat Azinc recomandat de doctor si s-au rarit.Ptr.a preveni pe cat posibil osteoporoza cea mai importanta este alimentatia.Eu am 30 ani si nu ma mai gandesc la nimic ce o vrea D-zeu, bineinteles ca ma pastez si nu mananc orice.Ptr.diada2007 eu zic sa ai incredere in D-zeu si fi tare.
0
07-08-2009, ora 21:37
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Pentru SKG78, ai fost operata de cancer de col uterin?Eu tot probleme cu bufeurile am, si numai iau nimic.Te-a ajutat acest medicament?
0
08-08-2009, ora 20:43
diada2007
Nu este medic/terapeut
diada2007
Buna, fetelor, de vreo 2 saptamani am dureri de muschi, cand ma ridic din pat ma dor calcaiele, nu ma pot apleca sa ating degetele picioarelor, ma tine in spate la genunchi. Ce inseamna asta? Am 3 luni de la operatie. Mi s-a recomandat sa fac din nou CA125 (rezultatul histopatologic a fost negativ).
Multumesc skg78! Asemenea si tie!
0
08-08-2009, ora 21:41
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna diada, eu vreau sa-ti spun ca durerile de muschi s-ar putea sa fie de la tiroida, mai sunt si crampele musculare sau carcei. Durerea de spate sau genunchi cred ca este de la coloana pentru ca durerile de coloana coboara pe picior in jos pana la calcai sau la degete, depinde ce vertebre sunt lezate.Mergi la medicul de familie si acesta va sti unde sa te indrume.Eu aceste probleme le-am avut si inca le mai am asa ca eu ti-am spus din ce am patit eu. Multa sanatate iti doresc.
0
09-08-2009, ora 17:09
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Da am fost operata de CCU.La cateva luni de la operatie eram disperata din cauza bufeurilor, alte simtome nu am nici in ziua de azi, si am urmat la inceput cu tinctura de salvie si nu am baut cafea(din cate am citit nu e buna ptr. bufeuri) si am simtit o ameliorare iar de 2luni am inceput sa urmez cu Azinc, dar la farmacie se gasesc mai multa medicamente ptr.femeile la menopauza.Acum dupa 10luni nici nu mai zic ca am trecut vreodata prin asemenea chinuri, bufeurile se raresc pe zi ce trece.In legatura cu durerile de muschi nu stiu ce sa-ti spun prea multe doar ca eu am facut miscare(mers pe jos chiar daca mergi mai incet si obosesti la inceput)si pe la cinci luni am inceput sa dau la bicicleta de camera si ma simt excelent.Eu sunt o fire optimista si luptatoare si nu ma las niciodata batuta.Va doresc la toate multa sanatate si fiti tari.
0
09-08-2009, ora 17:17
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Pot sa te intreb si ce stadiu ai avut?
As vrea sa vorbim pe mes, daca vrei iti dau adresa.
0
09-08-2009, ora 21:41
flory78
Nu este medic/terapeut
flory78
Am fost diagnosticata cu neoplasm de col uteri st1b.Eu intru pe mes mai mult seara cand vin de la serviciu si duminica cand sunt libera.Astept sa vb pe mes Doina.Va doresc la toate o seara placuta langa cei dragi.
1
10-08-2009, ora 09:12
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna dimineata, nu am mai postat de mult pe forum, iata ce revin. Am discutat cu medicul meu despre osteoporoza, indiferent ca suntem histerectomiate sau nu, organismul fiecareia dintre noi va trece prin fazele menopauzei iar asta depinde foarte mult de mostenirea genetica de cum am avut grija de noi pana acum (mama are cocsartoza iar tata poliartrita reumatoida, se poate ca si eu sa mostenesc ceva de la ei). Cunosc femei care nu au fost histerectomiate sau anexectomiate si au osteoporoza. Medicul mi-a spus sa iau 10 zile pe luna Calciu cu D3, asta fac. Despre dureri, am un an si o luna de la operatie iar daca exagerez cu efortul ma doare burtica, daca stau linistita imi trece durerea. Altfel ma simt bine daca nu ar fi taietura as zice ca nu s-a intamplat nimic. Va doresc multa sanatate iar Bunul Dumnezeu sa ne aiba in paza.-*. Pupicei la toate fetele.



(*modificat de administrator)
1
26-08-2009, ora 10:42
lia nadia
Nu este medic/terapeut
lia nadia
salve doamnelor sunt lia si am o poveste pt voi zic eu interesanta sunt casatorita am 2 copii sarcini normale fara avorturi, hemoragi sau ori ce altceva, anul trecut in iunie am fost la un control ginec.si am cerut sa m-i se faca papu (nu m-a deranjat apsolut nimic insa publicitatea cu cancerul de col m-a speriat teribil) mia depistat o rana pe col mica, rezultat pap C3 HSIL ???am facut biopsie la deva, eu sunt din simeria, rezultat neconcludent pt ca nu a luat analiza bine si normal ca am si platit ca popa, la 5 luni am fost pt repetarea papului, rezultat C3/C4, disperata am plecat la cluj am facut conizatie cu dr.ciortea razvan la clinica stanca, dr.a cerut biopsie r:displazie usoaraLSIL/CIN1 CU CONDILOM INFECTIE HPV si displazie moderata HSIL/CIN2, epiteliu endocervical are leziuni de displazie glandulara C-GIN de grad scazut si inalt, nu am cuvinte despre personal, totul fara nici cea mai mica problema, la 6sapt la control surpriza adenocalcinom endocervical in situ mixt am fost trimisa la onco la eniu, mi-a refacut analiza pt ca nu a fost multumit de histopatologic.la 7 zile am primit rezultatul :sa-u examinat mai multe fragment de endocol cu glande endocervicale cu aspect normal si altele endometrial intr-o stroma celulara.in mucus lputesc disperat epitelii cu aspect de displazie moderata si sevrea(goblet-like)pina la calcinom intraepitelial.acestea pot face parte dintr-un adenocalcinom in situ dar nu se poate aprecia relatia cu stroma.sunt programata pt operatie histerectomie totala pe data de 31 08 09.mi-e frica de mor insa stiu ca, cu ajutorul vostru voi avea de unde sa ma incarc cu energie si cu mai multe informatii va pup pe toate.
0
26-08-2009, ora 16:41
nico39
Nu este medic/terapeut
nico39
Buna, lia nadia! Anul trecut in luna aprilie am facut un test papanicolau si o colposcopie, la un control de rutina. Niciodata nu m-a deranjat nimic, n-am avut avorturi, exact cum ai spus si tu. Rezultatul : o rana pe col si C3/C4 HSIL. A urmat biopsia si rezultatul ei: carcinom scuamos microinvaziv cu celule mari nekeratinizat, adica CANCER. Am facut 25 sedinte de radioterapie si 2 de brahiterapie( radioterapie interna). La 40 zile dupa acestea a urmat operatia, histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si extragerea a 16 ganglioni limfatici. La sfarsitul lunii iulie am facut 1 an de operatie. Merg din 3 in 3 luni la control: analize de sange, ecografie abdomen si pelvis. Pot spune ca ma simt foarte bine, tinand cont prin ce am trecut: cea mai grea si complexa operatie din ginecologie, cum a spus doctorul care m-a operat.
Nu trebuie sa-ti fie frica, boala ta este intr-o faza de inceput, te vei vindeca. Operatia nu este atat de cumplita, dar trebuie sa te protejezi dupa aceea, sa nu ridici, sa nu cari greutate.
Cel mai important lucru este sa gandesti pozitiv, sa-ti infrangi teama si sa te gandesti ca la anul pe vremea asta doar cicatricea iti va aminti de operatie.
Iti doresc multa sanatate si mult curaj!
0
26-08-2009, ora 18:34
diada2007
Nu este medic/terapeut
diada2007
Draga lia nadia! nu te teme! pe mine nu m-a durut absolut deloc operatia, nimic. Imi inchipuiam ca doare cusatura, ei, nu doare deloc! Nici inauntru, nici in afara, la 10 zile am fost la control ginecologic! imi inchipuiam o cat de mica durere, nimic, ca la un control obinsuit. La fel, scosul firelor - e amuzant, se dezlipesc singure de piele. nu se simte nicio durere.
0
26-08-2009, ora 18:45
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna lia nadia, fii optimista si gandeste pozitiv pentru ca asta te va ajuta foarte mult. Iti doresc multa sanatate si astept vesti, astept sa scrii ca esti ffff bine si peste multi, multi ani.
Operatia nu este asa de grea, este teama, frica, dar sa stii ca si astea sunt reactii ale unui om normal si sanatos. Numai un om care nu judeca bine nu are frica si merge fara teama( la taiat). Am glumit un pic, dar iti doresc sa ai o operatie usoara, sa fii sanatoasa si sa zambesti in fiecare zi pentru cei dragi tie.
0
26-08-2009, ora 19:23
lia nadia
Nu este medic/terapeut
lia nadia
buna seara cum sinteti, este deosebit de bn sa poti vb pe forum lucruri care te framinta, intrebari fara raspuns, insa aici gasesti lucruri pe care medici nu le spun intotdeauna pareri care te pot ajuta cuvinte de incurajare.tuturor sa va dea d-nul sanatate, bucurie si speranta ca miine v-a fi o zi mai buna, si ca totul a fost doar un vis
0
27-08-2009, ora 14:56
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Lia, curaj si incredere in Bunul Dumnezeu. Asa cum a spus si Nico dupa un an numai taietura iti va aminti ca ai fost operata. Am un an si 2 luni de la operatie totul a intrat pe fagasul normal. Ma voi ruga la Bunul Dumnezeu sa aiba grija de tine. Ma numesc Georgica am 46 de ani si sunt din Alexandria. -*. Daca vrei sa vb mai mult vb, pe mes sau la telefon.
Eu am mai scris pe forum sub numele de Griguta. Va pup pe toate, multa sanatate.



(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 161718 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •