histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 192193194 ..... 196 197 Înainte ›
1
27-02-2018, ora 18:59
paltalk
Nu este medic/terapeut
paltalk
Fundația Bayler : recoltare probe sange pentru examene de hepatite.
Trebuie sa faci o programare prin telefon, ori prin site-ul fundației.
Vedeți dacă aveți in orașul dvs.

Numai bine !
0
03-03-2018, ora 23:15
paltalk
Nu este medic/terapeut
paltalk
Anunțul este pentru toata lumea !
Pentru siguranța mea, le-am făcut. Și e ok. Mulțumesc lui Dzeu.
0
12-03-2018, ora 10:40
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Buna ziua! Va citesc de cateva luni, mai exact din luna noiembrie cand, in urma unui control medical, mi-a fost recomandata histerectomia, avand in vedere faptul ca fibromul meu are dimensiuni f mari..
Dupa consultarea mai multor medici, (toti mi-au recomandat operati), m-am programat pt interventie, care va avea loc saptamana viitoare.
Cu cat se apropie termenul, cu atat sunt mai panicata. Tineti-mi pumnii!
0
12-03-2018, ora 14:34
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Bună Krysstyn...E normal sa fii panicata dar chiar nu ai de ce sa fii...Am trecut și eu printr-o histerectomie și eram disperata...Și eu am scris aici și am primit o gramada de încurajări dar panica tot nu a trecut.Apoi mam convins ca nu are rost sa-ți faci griji.Totul decurge fără sa simți nimica.Chiar nu-ți fa griji.O sa te convingi.succes și sănătate multa.
0
12-03-2018, ora 15:24
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Datorită vouă am mai mult curaj. Cât durează perioada de repaus la pat? După cât timp pot conduce?
0
12-03-2018, ora 16:18
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Probabil timpul de vindecare depinde de fiecare.Eu vorbesc strict de cazul meu.repausul la pat la mine a fost din ziua operatiei pana a doua zi dimineață dar nu realizezi ca timpul e lung ptr ca dormi te trezesti iar dormi și tot așa.A doua zi dimineață trebuie sa te dai jos din pat și ușor ușor trebuie sa faci plimbari.am stat în spital 6 zile.Eu am avut concediu medical 2 luni dar am un serviciu cu efort fizic Și o doanmă dr.care ma ajutat mult.Dar erau fete care după 3 săptămâni sau intors la munca..depinde serviciu.Despre condus nu știu. Probabil când te simți în stare.depinde de fiecare persoana..Cel mai mult contează sa eviți efortul fizic în primele luni...Mie mia zis sa evit efortul primele 3 luni..curaj ca totul o sa fie bine.
0
12-03-2018, ora 18:06
Iulia72
Nu este medic/terapeut
Iulia72
Buna!
Krysstyn, suces maxim la operatie si insanatosire cat mai grabnica!
Perioada de repauz este, intradevar, asa cum spunea si Marymari in functie de pacienta si, mai ales de tipul operatiei! Eu am facut laparoscopic, pt ca s-a putut, iar timpul de recuperare este mult mai scurt si mai usor in acest caz! Adica, eu am stat la pat cam o saptamana, m-a opera marti si vineri am plecat acasa, din ziua a 5-a deja ma plimbam prin casa. Daca interventia este clasica, atunci este putin mai greu cu datul jos din pat pt ca te tine operatia, dar intr-o luna te cam pui pe picioare!
Mie concediu medical mi-a dat o luna, desi, in mod normal, pt operatia laparoscopica dna doctor mi-a spus ca se da 3 saptamani! Tot dupa o luna am si condus!
Trebuie insa sa nu te fortezi, totul tb sa faci in functie de modul cum te vei recupera.
Curaj si fi optimista, eu acum (sunt operata din 2 mai 2017) nici nu mai simt ca am facut operatia, daca nu as mai avea bufeuri uneori nici nu mi-as aduce aminte !!!
0
12-03-2018, ora 19:15
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Așa este, recuperarea este mai rapida in cazul intervenției laparoscopice
0
12-03-2018, ora 20:35
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Eu nu voi putea sta f mult acasa... sa vedem cum ma voi descurca
0
14-03-2018, ora 13:23
Oana74pop
Nu este medic/terapeut
Oana74pop
Curaj mult, Krysstyn! Daca esti increzatoare in medici si personal, totul o sa fie bine. La mine operatia asta a fost o experienta pozitiva in care am interactionat cu medicul (care a fost o doamna doctor extraordinara) si cu asistentele foarte intelegatoare. Prima noapte o petreci in terapie intensiva, apoi esti mutata in salon. Eu am primit vizita unor colege in ziua dupa operatie si a trebuit sa merg pe holul de asteptare sa le intampin. Plimbarile sunt recomandate. Dupa 6 zile de spitalizare am ajuns bine acasa, unde nu am facut efort, dar am condus, in zilele urmatoare. Asa ca totul este bine daca noi suntem pozitive si vedem partea buna in orice ni se intampla. Acum, la 3 ani de la operatia de histerctomie cu pastrarea ovarelor, ma simt super bine, iar sanatatea mea s-a imbunatatit simtitor, am scapat de durerile de cap, de constipatie si de senzatiile dese de urinat. Totul este sa ai incredere in medici. Succes!
1
14-03-2018, ora 14:09
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Oana, multumesc mult! Am mare incredere in medic, stiu ca voi fi pe maini bune, dar tot am emotii.
Sa stii ca si eu am dureri de cap si probleme cu constipatia, dar nu m-am gandit ca fibromul ar putea fi cauza acestora.
0
18-03-2018, ora 18:05
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Am fost vegetariana 6 ani. Am suplinit cu polen o linguriță pe zi și spiralata capsule maximum de doza. Întrerupem și reluam dacă apărea anemia.
0
18-03-2018, ora 18:13
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Vă rog da-mi spuneți dacă v-ați confruntat cu probleme după anexectomie bilaterala laparoscopica la 6 luni după operatie! Uterul a fost scos cu trei ani înainte. A fost o leziune precanceroasa la ovarul stang.Medicul chirurg a spus ca nu este nevoie de tratament oncologic. Acum sunt speriata pentru ca am dureri mai ales în partea dreapta abdomen inferior și uneori mă doare chiar în locurile în care au fost introduse elementele laparoscopului. Mă dor și oasele dar anavizele și RMN nu au aratata ceva grav. Mulțumesc dacă puteți sa-mi dați un răspuns
0
18-03-2018, ora 18:40
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Acum am văzut ca la comentariul meu legat de vegetarism a apărut în mod eronat cuvântul spiralat. Corect este spirulina.
1
21-03-2018, ora 19:11
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
EmiMa01, eu am inteles ca acum 3 ani ai scos uterul, a fost un fibrom???acum 6 luni s a intervenit laparoscopic pentru CE pe ovar, un chist???
Oricum durerile vor fi prezente in viata ta...
Nu stiu ce varsta ai, durerile osoase pot fi de la o eventuala osteoporoza..
0
22-03-2018, ora 09:20
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Mulțumesc Vio! A fost uter fibromatos. Iar la ovarul stang s-a găsit o tumora cu celule granulomatoase de tip adult 1C.
0
27-03-2018, ora 12:07
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Emi, ai facut ceva tratament pentru ovar???
0
27-03-2018, ora 13:10
EmiMa01
Nu este medic/terapeut
EmiMa01
Nu, nici înainte nici după operatie.
1
08-04-2018, ora 08:11
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Hristos a inviat doamnelor !Sărbători binecuvântate și un Paște fericit tuturor!!!!
0
10-04-2018, ora 20:55
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Deocamdată mă simt foarte bine mai am o luna și fac un an de la operatie dar incepe iar stresul ptr ca la un an de la operatia mia zis sa fac din nou papanicolau sa vedem dacă e în regula.Îmi fac atâtea griji...Am crezut ca am scăpat...ecografiile intravaginale și ce am maii făcut pana acuma au ieșit bine.ovarele tot bine.Numai secreția vaginală mia ieșit o candida offfff încep emoții și frica..Sper sa fiu bine...Și sper sa fiți toate bine...
0
10-04-2018, ora 22:13
vyogab2006
Nu este medic/terapeut
vyogab2006
Trebuie sa fim optimiste. Eu am aproape 3 luni de la operatie. Ma simt ok. Toate bune. Deja azi am fost la piscina si am inotat bine, iar maine incep aerobicul. Lucrurile acestea ma relaxeaza grozav, mai ales psihic. Dupa operatie am slabit 4 kg. Inca ma mentin fara diete sau mai stiu eu ce. Multa sanatate tuturor! Va pupic.
0
11-04-2018, ora 12:54
EvelynBlue
Nu este medic/terapeut
EvelynBlue
Buna ziua la toate doamnele.

Am o problema, poate ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi, dintre doamnele mai vechi operate.Am fost saptamana trecuta la controlul de 6 luni, si domnul doctor mi-a facut controlul obisnuit, decat ca a apasat cu degetul inauntru foarte puternic pentru cateva minute.La o zi dupa control am inceput sa elimin o secretie apoasa, incolora si fara miros.
Seamana cu secretia ce am avut-o in primele 2 luni dupa operatie atunci cand se topeau firele de la operatie.Eu in ultimele 4 luni am fost uscata, nu am avut absolut nici o secretie de nici un fel.
Am fost ieri la inca un control la acelasi medic, am spus problema mea, a spus ca nu am nimic ??!! Diagnosticul a fost COLPITA...adica infectie.
Am facut analiza secretiei vaginale care a iesit negativa, absenta flora microbiana etc.
Mentionez ca pina acum nu am facut nici macar sex.
Se poate ca aceasta secretie sa fie din cauza controlului cam dur de saptamana trecuta?
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?
Am primit de la dnul dr o reteta pentru ovule Cerviron pentru refacerea mucoasei vaginale, se poate sa fie vorba despre atrofie vaginala?datorata faptului ca nu mai am ovarele?
Astept raspuns va rog frumos.Multumesc !
0
11-04-2018, ora 20:34
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Eu am ovarele...Mi sa spus ca la un an trebuie sa fac testul.Mi sa scos doar uterul și colul...Toate au ieșit bine după operație...Și biopsia la fel.mam operat la timp ptr a preveni decât sa tratez.Dar îmi e foarte foarte frica.
1
11-04-2018, ora 20:37
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Și încă o data Mulțumesc, mai încurajat și înainte de operație.Doar ca aveam numele de carmenmery
0
12-04-2018, ora 14:19
MonicaPP
Nu este medic/terapeut
MonicaPP
Buna ziua. Mama mea a facut operatie de histerectomie totala la Bucuresti acum doua saptamani. Eu inteleg ca este o procedura dificila. Dar intrebarea mea este in cat timp se vindeca. Adica sa mearga normal sa manance ca are un regim care nu poate manca mai nimic. Ca app toate alimentele baloneaza. Si mai are si problema cu scaunul afara. Eu nubpoate tine supozitoarele. As vrea sa imi raspundeti sa vad poate o pot ajuta cumva. App are 52 de ani si e slabuta de la regim. Are 50 de kg.
0
12-04-2018, ora 19:32
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Iarăși am emoții, iarăși mă gândesc la rezultat, iarăși sunt terminată...Nu mai pot de frica...
0
12-04-2018, ora 20:58
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Mari, curaj! Va fi bine
0
12-04-2018, ora 21:00
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Eu astazi am 3 saptamani de la operatie. Nu stiu daca are vreo legatura, dar am niste dureri de articulatii si Un fel de presiune in vezica
0
12-04-2018, ora 21:55
Marymari
Nu este medic/terapeut
Marymari
Bună...Krysstyn...Sper ca totul a decurs bine...Cam și cazul meu a fost asemanator.Am dureri de articulații dar la aveam și înainte ptr ca lucrez foarte mult în picioare și bănuiesc ca de ăsta...În schimb, după exact 3 săptămâni de la operație am început sa urinez foarte des în special când nu aveam activitate sau noaptea când mă puneam sa mă culc.analize...controale dar nici acuma nu știu de la ce. bune toate.mai puțin eu.ba ca sau slăbit mușchii pelvieni ba ca nu știu ce dar nu am primit un răspuns concret..important e ca totul a trecut și toate au rămas în urmă...Sper ca cele care urmează sa vina sa fie bune.Atât ale mele cat și vouă tuturor...Sănătate multa și chiar mă bucur și vă apreciez ca, chiar dacă ați trecut demult poate peste problemele pe care le-ați întâmpinat încă mai va faceți timp sa fiți alături de doamnele care au nevoie de un sfat..Sau de o încurajare.Sănătate multa multa
0
12-04-2018, ora 22:53
Krysstyn
Nu este medic/terapeut
Krysstyn
Mary, sa-nteleg ca problema asta cu urinarea des, inclusiv noaptea, a trecut de la sine?
Pentru articulatii ti-au dat vreun tratament?
Eu abia acum incep investigatiile
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 192193194 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •