histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 195196197 Înainte ›
0
25-07-2019, ora 13:52
ela2019
Nu este medic/terapeut
ela2019
Bună tuturor, M-au impresionat experiențele citite în comentariile voastre și am prins curaj să pun și eu o întrebare, în speranța că mă poate îndruma sau lămuri cineva: la biopsia de col uterin a ieșit HSIL CIN 2 și CIN 3; în urma histerectomiei totale cu anexectomie bilaterală (fără a se scoate sau examina ganglionii), la ex. histopatologic a ieșit stadiul Gine 1B1 carcinom scuamos papilar G3 (considerat varianta agresiva) de col (pT1b1NxMxL0V0); întrebarea mea este dacă acum se mai poate interveni cumva chirurgical pentru a scoate ganglionii sau măcar să poată fi examinați direct, nu doar prin RMN. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns! Sănătate tuturor!
0
07-04-2020, ora 12:37
catacris
Nu este medic/terapeut
catacris
Bună ziua! Pe 12 februarie am făcut histerectomie totală laparoscopică. Din aceeași perioadă am parcurs toate discuțiile de pe acest forum, din dorința de a-mi lămuri lucrurile care îmi erau neclare. Răspunsurile citite aici m-au liniștit în momente în care eram destul de panicată... Acum, am o întrebare... încă mai simt durere în jurul operației și parcă o senzație de usturime sub piele. Este firesc ceea ce simt? Vă mulțumesc! Multă sănătate!
0
20-04-2020, ora 12:55
HopeAd
Nu este medic/terapeut
HopeAd
Buna, sper ca cineva mai urmareste aceasta postare..
Am 3 luni de la operatia de histerectomie radicala+transpozitie ovariana, de 3 zile simt o durere puternica in partea stanga, sub coaste, credeti ca ar putea fi de la ovare?
Uneori durerea radiaza pana in spate, in zona rinichilor..
Tinand cont cu ce se intampla acum in lume chiar nu am sanse sa ma vada un medic..
Daca cineva a trecut prin asa ceva, orice sfat e bine venit!
0
01-10-2020, ora 12:30
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Bună ziua! Sunt noua pe acest forum! M am înscris deoarece am de făcut o operație de histerectomie totala, mă voi interna de Luni cu credință, speranța și sper să-mi vina și curaj mai mult! Am citit toate postările voastre fetelor... sunteți niște luptătoare și ne sunteți de mare ajutor nouă celor noi care ne luptăm cu asemenea încercare! Eu am descoperit o mică tumoare la un control ginecologic de rutină și m am operat la începutul lunii Iunie și la biopsie a ieșit malign... Am luat legătura cu un oncolog am întrat pe citostatice, am făcut 2 ședințe și pe 23 Septembrie am făcut un Pet Ct, acolo ce să vezi? Regidiva uitasem să vă spun că după ce a ieșit biopsia am dus blocul la două laboratoare în București și la ambele a ieșit celule clare de origina genitala. Offf. Ce să mai zic? am nevoie de incurajarile voastre și de Dumnezeu în primul rând! Vă mulțumesc mult. Sănătate și numai bine la fiecare în parte va doresc!
0
02-10-2020, ora 12:20
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Nu mai este nimeni pe forumul ăsta? Maine am să plec să mă internez. Cu Dumnezeu înainte!
0
17-10-2020, ora 10:24
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna,
M-am operat și eu acum 10 zile. In principiu ma simt bine, dar seara fac o ușoară temperatura... 37, 5-37, 7.
In plus inca am o racaiala in gat, nu stiu daca de la intubarea din timpul anesteziei. Cand v-a trecut jena din gat?
0
17-10-2020, ora 20:03
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Mimi2020 ai facut operația? Esti bine?
0
22-10-2020, ora 10:38
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Bună ziua... Da am făcut operația pe 12 octombrie, sunt acasă de Luni 20 octombrie... Sunt bine.. Mulțumesc lui Dumnezeu și tuturor fetelor care ați scris pe forum... De la voi am căpătat curaj! Am ceva roz pe chilot foarte puțin uneori medicul chirurg spune că este normal și mă doare operația (suportabil) lucru la fel de normal.. Peste 2 săptămâni merg la scos firele, pana atunci stau cuminte, nu fac efort, mănânc ușor, beau lichide în jur de 1.5l mai mult nu pot!
0
22-10-2020, ora 10:43
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Pt. EMILIA 1970, Nu mai am acea durere în gât, astăzi am și eu 10 zile de la operație, am avut o în primele zile... Dar cred, că ți va trece... Depinde probabil de organism... Te pup și capul sus... Vom trece și peste aceste încercări!
0
23-10-2020, ora 21:13
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna Mimi2020 ma bucur ca esti bine.
Mi-a trecut durerea in gat, doar ca sunt demoralizata, parca nu ma mai vindec odata.
Eu voi scoate firele abia peste 10 zile... vor fi aproape 4 saptamani de la operatie. Atunci imi iau si rezultatul la biopsie si concediu medical in continuare. A spus dr sa nu ma duc de mai multe ori.
0
27-10-2020, ora 21:54
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Eu sunt mai grasă si am impresia va am tot felul de senzații... ba ma doare in stanga, ba in dreapta, ba lângă buric.
Astept cu nerăbdare marțea viitoare sa ma duc la control.
Si ma doare piciorul stâng dupa operație...talpa piciorului... deși nu ma deplasez prea mult. Nu am iesit inca afara, imi propun in fiecare zi, dar încă nu mi-am făcut curaj.
Am citit si eu aproape tot topicul.. m-am lămurit cu multe.
Doctorii la noi stau foarte prost cu comunicarea.
La cât timp după operație poți ridica mai mult?
0
28-10-2020, ora 15:47
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Ma gândeam sa scriu si povestea mea...
Fibromul l-am descoperit acum 21 de ani în timpul sarcinii. De vreo 10 ani situația a devenit din ce in ce mai rea. Am fost la mai mulți medici. Acum 7 ani un dr mi-a spus că fără operatie nu scap, altul ca daca reusesc sa intru la menopauza fibromul se va reduce. Asa ca am preferat sa astept... si cred ca am făcut rău. Situația a devenit din ce in ce mai rea... iar in spital erau doamne de 60+operate... căci nu se rezolvare problema după menopauza.
Sunt o fire extrem de activa, serviciul meu presupune multe delegații, asa ca in ultimii doi ani eram mai tot timpul cu un rucsac in spate in care aveam schimburi de la lenjerie la pantaloni... rochie..
Situația s-a agravat atât de tare încât am ajuns si la cardiolog... inima o lua razna, oboseala frf tare.
0
28-10-2020, ora 16:28
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Continuarea...
Cardiologul mi-a spus ca deocamdata nu este nimic grav, dar tb sa-mi rezolv problema cu hemoglobina.
Asa ca acum un an am inceput sa-mi caut un medic sa ma opereze.. întrebând in stanga si dreapta, citind pe net si am ramas cu doi dr Cristina Neagu de la Giulești/Donna si dr Panaite Bogdan de la Spitalul Militar București.
Am fost prima dată la dr Neagu, la Donna, dar am fost f dezamăgită... m-a trimis sa-mi fac operatie de stomac si la medicul de familie sa-mi rezolv problema cu hemoglobina. Sa revin pentru operatie după ce slăbesc, sa ma opereze mai întâi de stomac, căci altfel nu voi slabi datorita problemelor hormonale.
Asa ca m-am dus la Spitalul Militar București la dr Panaite, care m-a programat din prima la operatie, nu s-a speriat de greutatea mea și a inteles ca pb cu hemoglobina este de la fibrom. uterul mare ca o sarcina in 5-6 luni...
M-am internat miercuri, am fost izolată imediat, mi s-au luat probe de sânge și de covid in acelasi timp. La prânz mi s-a adus o supa chioară.
Pe la 16 m-au dus in salon, mi-au spus că mi-a iesit testul negativ la covid, apoi m-au chemat sa-mi faca Ekg si clisma, mi-au spus sa nu mănânc nimic si sa nu mai beau nici apa după ce mă culc. Oricum nu mi-era foame.
A doua zi dimineață la 8 m-a văzut dr, iar la 8, 15 m-a luat o asistenta si m-a dus în sala de operație, m-a văzut anestezistul, m-au pus sa ma întind pe masa cu sosetele in picioare si camasa de noapte pe mine ridicata pana sub sani.
Am întins mâinile, mi-au pus un carter in vena si apoi am adormit. Nu mai stiu nimic pana cand m-au mutat pe un pat si m-au dus in postoperator.
0
28-10-2020, ora 17:43
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Mulțumesc mult pt sfaturi, încurajări și grijă ești un suflet minunat.. Eu am 16 zile de la operație nu prea stau locului deloc.. Eu stau la curte ies toată ziua pe afară, merg la găini, mă joc cu câinii, mă plimb cu pisica în brate pe afară, mănânc gutui.. de fapt mănânc de toate și toată ziua... Păi dacă stau toată ziua pe afară întru lesinata de foame în casă.. Mă cam doare burtica uneori, port brâu tot timpul nu și când dorm și mai sângerez zilnic nu mult dar sângerez... Pe 3 Noiembrie îmi scot firele, sper să fiu bine la cât efort fac zilnic. dar nu pot sta locului deloc.. De când mă știu sunt foarte energica și activa tocmai de aceea nici nu mă îngraș. PT EMILIA cum te simți draga mea? Ești bine? Vreau vesti bune de la tine...luptătoarea noastră.. Vă îmbrățișez pe toate cu drag. Mai spuneți ne despre voi cele vechi și cele noi.. Suntem o familie aici.. Suntem puternice luptătoare și învingătoare! O seară frumoasă doamnelor!
0
28-10-2020, ora 17:48
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Am uitat să vă spun încă nu mi a ieșit rezultatul la biopsie de la operație... Aștept zilele astea.. Sunt nerăbdătoare, dar cu Dumnezeu înainte.. dacă mă stresez oricum nu se schimbă nimic.. Așa că stau veselă în orice situație! Vă pup!
0
28-10-2020, ora 22:10
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Mimi2020 imi pare bine ca esti bine. si asa activa. O luptătoare.
Eu stau la bloc și n-am iesit din casa, mă invart prin casa... si fac ședințe video, asa ca ma gandesc serios sa nu-mi mai iau concediu... Nu-mi dau seama cat as putea sa stau pe scaun.
Tot pe 3 ma duc si eu la control ai sa-mi scoată firele.. Cică atunci ar fi gata si biopsia.
Ma asteptam sa ma recuperez mai repede... Eu de obicei ma vindec repede.
Curios este ca dupa operatie n-am mai avut bufeuri, eu care eram tot timpul în călduri, tot timpul transpirata.
Este adevarat ca am 50 de ani si oricum trebuia sa intru la menopauza.

.
0
28-10-2020, ora 23:05
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Continuarea poveștii...
In post operator am stat până a doua zi. Aveam sonda urinara si trei drene. A doua zi a venit dr si m-a intrebat daca ma dau jos din pat, că-mi scoate sonda. Am spus că da si m-au dus in salon. Baia la capătul culoarului, dar m-am descurcat.
La 3 zile mi s-a scos o drena, iar în a 4 a zi celelalte doua. La 5 zile de la operație am plecat acasă.
Acasa am fost singura o saptamana, asa ca mi-am gătit, am spălat, am fost la farmacie sa-mi iau reteta (5 zile de antibiotic indometacin si ovule cu betadina).
Ovulele nu le-am suportat, asa ca am folosit ovule cicatridina.
0
04-11-2020, ora 07:30
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Bună, Emilia 1970 !Ai fost la control ?Cum esti ?ti am trimis mesaj privat.
0
04-11-2020, ora 08:25
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna mant 66 ti-am raspuns si cu mesaj... Nu poti intra in spitalul militar fără programare, ca de altfel in orice alt spital, daca nu mergi la urgente.

Am fost la control cică ar fi ok dar eu am dureri destul de mari în lateralele operației. Mi-a scos firele. Cică sa am răbdare... Nu mi-am mai luat concediu medical pentru ca voi lucra de acasa... Eu am munca de birou, dar cu multe delegații... însă în contextul actual nu s-au mai făcut delegații... sper sa fi luat decizia corecta.

Mimi2020 ce faci? Cum a fost la control?
0
11-11-2020, ora 12:13
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Bună, fetelor!Emilia 1970 și toate fetele... mi a scos pe 3 Noiembrie firele, operația a spus doctorul că arată foarte bine, că am carnea bună și s a vindecat bine mi a scos toate cele 13 fire, tot pe 3 mi am luat rezultatul Anatomo Patologic și la diagnostic scrie"carcinom cu celule clare posibil dezvoltat pe focar de endometrioza abdominala" și am luat blocul de parafină și l am dus la Institut la Victor Babeș la îndrumările medicului chirurg și oncolog (ei lucrează în echipă) acum aștept rezultatul i se spune imunohistochimia de la Victor Babeș! Astăzi merg la controlul de o lună la ginecolog să mă vadă și el și să mi spună ce mai am de făcut vis a vis de menopauza forțată, osteoporoza să o previn, viața sexuală când o pot începe, etc! Am să vă țin la curent cu noutățile! Am să vă spun povestea mea :eu în general sunt foarte paranoia la fiecare început de an fac toate analizele de sânge, ecografie abdominala, papanicolau, secreție vaginala, ecografie transvaginala, mamografie la 2 ani și ecografie la sâni în fiecare an! Așa s a întâmplat si anul acesta în luna Februarie, am mers la ginecologul meu la care merg și astăzi și l am de câțiva ani buni și la controlul ginecologic în timp ce mă apasa cu mâna pe burtă a găsit o tumoare se simțea la mână eu nu am simțit o decât când mi a luat mâna mea și mi a pus o sub mâna lui și atunci am simțit și eu, era cam cât o mandarină mai mică, a zis că să nu fie fibrom, mi a făcut ecografie transvaginala și eram perfect sănătoasă în interior, dar tumoarea era în peretele abdominal, mi a dat trimitere la chirurg și am fost la vreo 4, 5 și toți mi a recomandat operație și am ales un chirurg foarte bun de la spitalul Universitar Ilco Alexandru se numește să i dea Dumnezeu sănătate că tare bine mânuiește bisturiul și pe 3 Iunie 2020, fiind cu pandemia am fost operată, iar rezultatul a fost "metastaza parietala și peritoneala cu celule clare de carcinom, am luat și atunci blocul cu parafină și l am dus prima dată la Institutul Victor Babeș apoi la Regina Maria și la ambele laboratoare rezultatele au fost la fel :carcinom cu celule clare și orientează către originea genitala a tumorii. A urmat căutarea unui oncolog și mi a recomandat să fac un Pet CT, pana am fost programată la Pet Ct, am făcut 2 ședințe de chimioterapie la interval de 3 săptămâni, prima ședință de chimioterapie am făcut exact în ziua în care am împlinit 45 de ani, după prima ședință la 2 săptămâni mi a căzut părul eu fiind pusă în temă de către oncoloaga m am tuns periuță dar mi a căzut și ăla, mi am pus frumos un baticut în cap și între două ședințe de chimioterapie mi am luat fetița care are 18ani și am plecat la mare în Bulgaria unde am condus până acolo, am stat la un hotel de 4 stele cu all inclusive frumos, dimineața până la 10 mergeam la mare, iar după 16 stăteam la piscina exterioara a hotelului ori în jacuzzi, ori la umbreluțe cu diverse combinații de cocktail uri, răcoritoare, fructe, selfie, multe poze, râsete, ne am împrietenit cu mulți romani, ne am distrat pe cinste (mai vreau la mare) așa și în luna Septembrie am fost pe 20 programata la Pet CT și rezultatul a fost "regidiva tumorala parieto - peritoneala hipogastrica, metabolic activă. Am luat legătura cu oncoloaga și cu chirurgul și ambii au hotărât să mi facă histerectomie totala, iar pe 12 Octombrie după ce am făcut test covid și toate analizele posibile din sânge, , spirometrie, ekg, radiografie pulmonara am fost operată! Am stat pană a doua zi la terapie intensivă, apoi m au adus pe salon, am avut 4 drene cu sonda urinară 5!am stat o săptămână după operație în spital iar pe 20 octombrie am fost externata, iar mai departe reiese din firul povestirii.. Ce să vă mai spun că o să fiu bine, că o depășesc cu brio această încercare, că o să trăiesc frumos și bine până la adânci bătrâneți, că o să călătoresc mult din Primăvară când v a trece pandemia, că o să am un Crăciun frumos cu finii și prietenii mei, că de revelion o să l facem cu Dan Negru cu familia și prietenii dacă vom fi la numărul acceptat în Pandemie și că abia aștept să încep serviciul, să mi revăd colegii, șefii și să mi conduc mașina zilnic până la servici și înapoi iar pe drumul către servici să admir pădurea, soarele, ploaia, cerul, mașinile, oamenii (eu locuiesc la țară în casa de vacanță, din afara Bucureștiului undeva până în 30 de km, iubesc mult să stau la țară! Revin cu noutăți... Vă pup pe toate de nu vă vedeți
0
12-11-2020, ora 21:52
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Mimi2020 chiar esti o luptătoare. Impresionantă povestea ta. Iti doresc tot binele din lume si vei trece cu bine peste toate incercarile.
Eu am inceput sa ies pe afara... in jurul blocului. Merg inca destul de greu, dar in principiu sunt bine. Ma ridic foarte greu din pat.
Mâine o sa sun si eu dupa rezultatul la biopsie.
0
12-11-2020, ora 22:24
Mimi2020
Nu este medic/terapeut
Mimi2020
Am înțeles Emilia 1970... Doamne ajuta... Să primești rezultat bun! Aș vrea să te întreb :tu porți brau ori burtiera? Mie îmi este frică să nu fac eventratie mai ales că am 3 tăieturi pe burtă, așa că port brâul și uneori bustiera! Mulțumesc mult pt cuvintele frumoase... Ai grija de tine și numai bine îți doresc!
0
13-11-2020, ora 21:51
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Nu port centura, doctorul a spus că nu. Am întrebat special.
Si mie mi-e teama de eventratie, mai ales că sunt grasă... dar sper ca va fi bine.
Pe de altă parte nu cred ca as fi suportat centura, pentru ca nu suport nici pantalonii. Am o sensibilitate la burta, care cică o sa treaca cu timpul.
Dar in salon un alt medic a recomandat centura unei doamne, asa ca nu stiu cum e mai bine.
Numai bine tuturor!
0
19-11-2020, ora 21:48
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Au trecut 6 saptamani de la operatie si ma mișc destul de greu, mă doare când în dreapta, când în stânga. Ma ridic foarte greu din pat...
Sincer credeam ca ma voi recupera mult mai repede.
Azi am fost la serviciu fizic... cu autobuzul... Foarte greu... o colega care a facut si ea operația acum ceva ani mi-a spus că a făcut eventratie la câteva luni si i-au pus plasa... mi-e groază...
Macar o veste este bună.. rezultatul la biopsie este ok.
0
07-12-2020, ora 20:43
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Buna seara, ma numesc Ella1982, am 7 saptamani de cand am fost operata.Mi s a facut histerectomie subtotala si salpingectomie bilaterala.In martie am fost diagnosticata cu fibrom voluminos cu evolutie imprevizibila.Daca era sa merg pe mana primei doctorite poate azi nu mai eram, fibromul meu era prins de peretele uterului, trecuse cumva prin uter.Acea doctorita a vrut sa mi faca chiuretaj, sa traga fibromul cu totul afara, daca as fi lasat o aceasta mi ar fi tras afara cu tot cu uter.
Am mers la alt doctor, dar am reusit abia in august sa intru la control, acesta mi a spus din start ca nu scap fara operatie, am facut testul papanicolau, am asteptat rezultatul-a fost totul ok.
Pe 13 septembrie am fost internata pentru biopsie, seara am plecat acasa, de aici a inceput calvarul meu de pe 13 septembrie pana pe 20 octombrie am avut menstruatie foarte abundenta cu dureri groaznice de parca as fi nascut.In spital nu am putut sa merg deoarece doctorul meu spunea sa asteptam rezultatul biopsiei, sa nu fie nevoit sa ma taie de 2 ori.Pe 20 octombrie mi a venit rezultatul la biopsie totul era ok, dar eu aveam hemoragie, am urcat pe masa de operatie cu idea ca imi face doar histerectomie subtotala.Dar cand m a deschis domnul doctor mi a spus ca fibromul imi sparsese uterul si ca trebuia sa mi scoata si trompele ca nu era bine.Eu am avut o sarcina acum 13 ani, am o fetita, in urma acelei sarcini m-am ales cu o cicatrice pe uter, iar acum fibromul sparse uterul trecand prin acea cicatrice.
Acum sunt bine, dar am unele nelamuriri:cand ar trebui sa mi vina mentruatia, si cand as putea sa reintru in normal cu viata de cuplu?
Doctorul nu mi a facut nici o recomandare, decat 30 zile fara efort fizic.
Trebuia pe 20 noiembrie sa merg la control, dar din cauza pandemiei m au programat abia ianuarie.
Ma bucur ca v am descoperit, sper ca pot vorbi deschis cu voi.
Nu as vrea sa mi impovarez sotul cu gandurile mele, el deja nu stie cum sa faca sa mi faca pe plac, prea ma cocoloșește si nu vreau sa ma simt ca invalida...
0
07-12-2020, ora 21:39
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Buna Ella,
Nu stiu daca vei mai avea mentruatie propriuzisa odata ce nu mai ai trompele. Inteleg ca ai ovarele, deci vei avea ovulatie.
Chiar sunt curioasă.
În ce privește sexul... Ce sa-ti spun. Cică după 6 saptamani poți să încerci. Eu fac joi 8 saptamani de la operatie si abia acum am inceput sa-mi pun problema daca sa incerc. Inca ma doare burta... Nu foarte rau, dar ma doare. Nu pot sta pe o parte in pat, doar pe spate... poate o fi mai greu la mine, dar mi se pare ca ma recuperez destul de greu.
Pe de altă parte citind forumul asta imi dau seama ca sunt printre norocoase, nu am avut cancer si am ajuns la 50 de ani când oricum intram la menopauza. Culmea este ca nu msi am bufeuri dupa operatie. Dacă scap si fara sa fac vreo eventratie. O sa fie ok... deși mi-e cam teama pentru ca ma simpt umflata in dreapta... si am o jena in zona inghinala.
Dar pana la urma o da fie bine.
Din pacate la noi doctorii sint foarte zgârciti cu vorbele. Ma gandeam sa fac ceva scris cu ce si voie si ce nu dupa histerectomie... sau ma rog... cum a fost la mine. Spre exemplu ce inseamna efort fizic... unei colege de salon i-a scris doctorita ei ca nu are voie da ridice mai mult de 2 kg timp de 3 luni.
Sper sa ne putem susține una pe alta.
0
08-12-2020, ora 12:39
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Bună ziua !Multumesc Emilia 1970 pentru raspuns, sunt foarte curioasa cu menstruatia doctorul mi a spus ca voi avea doar că o cantitate redusa.Eu astept sa-mi vina, a trecut 7 saptamani de la operatie și mă gandeam ca ar trebui sa vina până acum.
Sincer îmi pare rau să aud ca dupa 8 saptamani inca nu vă simtiti bine, poate este adevarat ca fiecare corp reactioneaza în felul sau.Îmi doresc să ne putem sustine reciproc, eu m -am bucurat foarte tare când am
găsit acest grup.Cu o stare de spirit buna vom depasi aceste clipe, iar daca avem zile proaste haideți sa dam drumul la muzica(sau sa deschidem o carte)si sa incercam sa trecem peste.O Intrebare catre toate fetele :cum stati cu podoaba capilara?
Eu din cauza faptului ca aveam hemoragie, am devenit anemica si mi a s-a rarit parul.
Ați patit careva ceva de genul?Ce soluti ati folosit pt par?
Doamne ajuta sa auzim de bine
0
08-12-2020, ora 19:35
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Si eu am fost anemica ani buni. La hemoglobina 9-10 ma simteam ok, dar sub 9 deja oboseam foarte tare, aveam palpitatii, de fapt am si povestit că vizita la cardiolog a fost "picătura care a umplut paharul " si m-a convins sa ma operez. Cert este ca la un drum de 1 km, pe care il făceam des si inainte, trebuia sa ma opresc cel putin o data sa ma odihnesc, dar acum nu mai simt nevoia.
Nu am avut probleme cu părul, dar cred ca fiecare organism reacționează altfel.
Am citit pe un site străin ca dupa 8 saptamani ar trebui sa-ti reiei activitățile normale asa ca ma forțez sa reiau activitatile obisnuite, dar recunosc ca orice efort se cunoaște.
Si mie imi pare bine ca am gasit acest forum... am citit aproape toate cele 205 pagini si de multe ori m-am liniștit constatând că este normal ce mi se intampla.
Eu am in schimb insomnii, care am văzut că sunt un efect secundar al operației. Recunosc ca nici inainte nu dormeam foarte mult, dar acum am des nopti in care dorm 3 ore... mai rau este ca am inceput serviciul si ma concentrez greu...
0
08-12-2020, ora 20:31
Ella1982
Nu este medic/terapeut
Ella1982
Si eu sufer de insomnii, ma trezesc in toiul noptii si stau la televizor, câteodata mai citesc ca sa mă obosesc.Emilia 1970 ati început munca?
Eu mai stau acasa pana la inceputul lui ianuarie, doctorul mi a recomandat sa stau cat de mult pot.Cu pandemia asta nici la munca nu aveam ce face, asa cred ca macar am scapat de un stres, cel de la servici.Si eu am citit cele 6100 de mesaje de pe site.Vreau sa înteleg totul ce mi s a întamplat odata cu aceasta operatie, oare voi avea bufeuri daca menstruatia va fi mai redusa?
0
08-12-2020, ora 23:38
Filofteia1970
Nu este medic/terapeut
Filofteia1970
Practic serviciul l-am inceput din a doua săptămână, chiar daca eram in concediu medical, dar am munca de birou si am cam fost in telemunca. Acum insa ne-au impus ca 50% din zile sa mergem fizic la birou. Mi-a fost un pic teama ca nu ma descurc căci ma duc cu autobuzul, dar a fost mai bine decat ma asteptam. Aveam dreptul la 90 de zile de concediu medical, dar îmi pare bine ca am stat doar trei săptămâni pentru ca altfel eram rau in depresie. Asa... am alte probleme la care sa ma gandesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 195196197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •