histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 23 ..... 196 197 Înainte ›
1
13-03-2009, ora 13:16
marcela vlad
Nu este medic/terapeut
marcela vlad
Buna fetelor, am un sfat. Repetati-va ca sunteti sanatoase si nu mai priviti in urma. Discutati cu apropiatii prin ce ati trecut ca asta ajuta ( daca simtiti nevoia ). La Timisoara poti face consiliere in spitalul unde ai fost operata daca vrei. Dr. 48 fa sex doar cand esti pregatita chiar daca ai unda verde dar sa nu-ti fie frica. Am intrebat de vit. A si mi-au spus ca se prescrie dupa 3 luni in functie de primul pap dupa operatie.
1
13-03-2009, ora 18:44
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Marcci, mie mi-a dat ginecologul de la policlinica doar 21 de zile, 21 mi le-a dat la iesirea din spital, deci 42 de zile si nu vrea sa-mi mai dea, de luni cica sa ma duc la munca. Asta sigur vrea spaga! ce sa fac? si nu vreau sa-i dau! cu cine sa ma bat? sa chem o televiziune?
0
13-03-2009, ora 19:38
mona68
Nu este medic/terapeut
mona68
BUNA FETELOR!
Pt. Marcci:
Mersi mult pt.raspuns si incurajare, iti doresc multa, multa sanatate, fericire, sa fii cea mai frumoasa soacra mica din lume, D-zeu sa-ti dea putere si viata lunga sa-ti cresti nepotii, sa ajungi sa le faci si lor nunta; iar viitorilor miri: casa de piatra, sanatate, fericire, bucurii si sa aiba parte de tot ce-i mai frumos in lume !
Pt. marcela vlad
Multumim pt.sfat. Ai mare dreptate, trebuie sa fim optimiste, sa ne rugam si sa avem incredere in bunul D-zeu ca ne va ajuta sa trecem cu bine peste aceasta grea incercare.
Va pup pe toate si va doresc multa sanatate, putere si sa depasiti cu usurinta toate momentele grele din viata voastra!
0
13-03-2009, ora 20:40
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Cine vrea sa mai vorbim, ma gasiti -*

Mie imi pare bine ca m-am operat. Ajunsesem la hemoglobina 5, de la atata sange pierdut, am primit sange inainte de operatie, sunt happy ca am scapat de tampoane, vata si ob-uri, nu mi-e frica de urmari, am 48 de ani, oricum intram la menopauza.

O intrebare, fetelor! Simtiti vreo schimbare? mai aveti libidou? aveti orgasm mai des? (mi-au iesit mai multe intrebari)
Eu cred, adica sigur mi-a taiat si colul uterin, in vagin am o cusatura, mi-am facut eu un control, oare o sa simta al meu? daca mi-a scurtat vaginul? o sa mai aibe loc? sau o sa-i ramana pe dinafara?
Nu radeti de mine, please!


(*modificat de administrator)
0
14-03-2009, ora 07:55
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata! cum va mai simtiti?
0
14-03-2009, ora 19:19
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna seara la toate doamnele, sunt noua in acest topic, pe forum sunt mai veche, dar am avut alte probleme si nu m-am gandit sa scriu despre aceasta bucurie.am scapat de tampoane.
Am facut histerectomie totala cu ancxectomie totala largita pe 1 martie 2005, nu aveam atatea informatii, am crezut ca nu o sa mai fiu femeie, dar.SUNT FEMEIE
dr48 nu simtiti nici o schimbare, sotul la fel, ii incape tot stati fara grija.Eu inainte de operatie aveam duriri la contact nici nu am stiut ce este ala orgasm sau cum e sa te simti bine, acum ma simt excelent, am 44 de ani si sotul meu stie ca mi-a scos tot inclusiv colul uterin si ma iubeste foarte mult.Se mai spune ca dupa menopauza trebuie sau este bine sa faci sex pentru mentinerea vaginului, eu mai folosesc si un gel lubrifiant, dar nu am folosit de la inceput.Sanatate multa va doresc la toate si o primavara plina de flori.
1
15-03-2009, ora 10:21
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata, fetelor!
mary44, multumesc de raspuns.

Eu am fost f, , curajoasa " pana acum cateva zile cand mi-am introdus un deget in vagin si am dat peste o cusatura, am fost socata ca nu mi-am gasit colul uterin, am plans dupa el.
Cred ca am intrat intr-o depresie, sotul meu nu stie cum sa se dea pe langa mine, ma iubeste, ma pupa, ma tine in brate toata noaptea, imi face toate poftele, eu ma port ca o capra naravasa, dimineata i-am tras o palma. Trebuie sa ma controlez, ca stiu ca nu e bine.
0
15-03-2009, ora 10:35
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna dr48
Nu-i nimic cu sotul, sa-i lasam sa vada si ei cum este sa nu fim chiar tot timpul docile ca se invata prost.
Sanatate multa va doresc.
Am sa va las un mesaj privat si toate doamnele care citesc sa nu faca implantul Rissele, pentru ca eu l-am facut 3 ani de zile si acum am un nodul la sanul stang.Eu nu am avut acces la internet atunci si daca Dr-ul mi l-a recomandat eu l-am cumparat iar cand am citit prospectul deja il aveam cumparat dadusem 180 lei pe el si cum sa-l tin in casa iar dupa aia am continuat sa-l cumpar compenat ptr ca Dr-ul m-a asigurat ca nu o sa fie probleme.Sa-l vad ce mai spune cand ma voi duce la control pentru ca am fost la endocrinolog pana acum si mi-a dat tratament dar am sa merg si la ginecolog.Va pup pe toate.
0
15-03-2009, ora 10:44
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Eu am intrebat si medicul care m-a operat si ginecologul de la policlinica si doctorita de familie si niciunul nu a vrut sa-mi dea nici un tratament de subtitutie hormonala.
0
16-03-2009, ora 09:37
MARCCI
Nu este medic/terapeut
MARCCI
Buna dimineata.
ptr. dr48
Nu face nici un implant sau pentru bufeuri nu lua tratament care contine hormoni, eu fiind operata si la san mi-a spus medicul ca nu doreste sa ma omoare dupa ce m-a salvat, el nu este de acord cu tratament pentru bufeuri, organismul trebuie sa lupte singur.
Cu sotul nu cred ca sunt in masura sa spun ceva deoarece eu am ramas cu o sensibilitate pe partea dreapta ca ma urc pe pereti, am un sot de milioane ma intelege nu face diferenta cum eram si cum sunt, medicul mi-a spus ca va mai dura. Sotul meu a dormit o saptamana in masina cand m-a operat sa poata sta cu mine la spital ( sunt din galati si am fost operata la oncologie buc.)
Cu CM pune in buzunar50 lei si vei primi pana la sfarsitul luni si apoi mai poti primi inca 30 zile deci luna aprilie.
Eu am avut probleme cu statul pe scaun ( sunt inginer in cadrul serv tehnic si asta este munca mea) si am primit 3 luni dupa a doua operatie, am stat in CM din 28 Iulie pana pe 30 Nov.

ptr. mary44
Medicul va spune ca nodulul de la san nu este din cauza implantului si are dreptate. Mie mi-au scos o portiune de 5cmx4cm si gros de 1.5cm de la san, si mi-au spus ca sunt dispusa oricand sa mai fac nodul si pe sanul oprtat si pe cel bun.
Eu sunt o persoana optimista si las timpul sa le rezolve pe toate.
Sanatate la toate doamnele.
0
16-03-2009, ora 09:38
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata!
Nu e nimeni pe aici?
0
16-03-2009, ora 09:44
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata, marcci.

De azi nu mai am concediu, trebuia sa ma prezint la munca.
M-am saturat de medicii astia, o sa-mi iau concediu de odihna.
0
16-03-2009, ora 11:24
marcela vlad
Nu este medic/terapeut
marcela vlad
Buna dimineata fetelor, dr. 48 sigur ca suntem pe aici. Nu lua hormoni. Totul tine de autocontrol. Vine bufeul, da bine asa trebuie si va trece la fel de repede daca incepi ca-l ignori. Eu asa fac de ani de zile cu toate ca sunt operata doar de 3 luni jumate. Am intrat la menopauza la 37 ani (acum am 40)si nu s-a stiut de ce. Abia cand m-au operat au vazut cauza. Ar trebui sa ai si insomnii, sa fii si nervoasa. Cand am aceste probleme stiu cauza si imediat totul e bine.Autocontrolul fetelor e mai bun decat orice hormon.El se invata prin perseverenta si vointa.
0
16-03-2009, ora 12:41
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Tratamentul de substitutie hormonala este diferit la femeile care au intrat la menopauza pe cale naturala si au ovarele, iar la histere...totala cu anc...se face substitutia cu estrogen care este tot un hormon dar este mai puternic decat progesteronul.Eu v-am mai spus ca nu am avut unde sa ma documentez si este si vina mea pentru ca am urmat calea cea mai usoara si mai comoda iar dupa ce mi-a aparut nodulul la san, am mers la endocrinolog si el mi-a spus ca de ce ma plang ca ma dor sani si simt o presiune atata timp cat eu fac rissele.La prima ecografie nu srie nodul ci formatiune chistica de 4, 2/ 7, 5 mm iar la a 2-a 2 /3 /4 mm.Eu zic ca a mai scazut, dr-ul a spus ca nu este de operat si sa mai merg in toamna dar eu am zis sa mai merg si la ginecologul care m-a operat ptr ca pe mine m-a operat un chirurg+ginecolog.
dr 48 la medicul de familie nu a-ti incercat ptr concediu medical? Pupici pentru toate.
0
16-03-2009, ora 15:17
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Am fost la scarbici si mi-am bagat demisia si picioarele.si-asa nu-mi placea, o sa-mi caut altceva.
0
16-03-2009, ora 15:29
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Cum se manifesta bufeurile astea? nici nu stiu daca am.parca ma ia o caldura, o data pe zi, nu mai des, dar de intensitate mica, abia o percep. Asta sa fie? O sa ma apuce mai tare?
0
16-03-2009, ora 19:24
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Buna seara, bufeurile difera de la o persoana la alta, la uni mai mult la altii mai putin sau chiar deloc.Pe mine ma luau niste calduri si curgea o transpiratie din crestetul capului pana la subbrat de mi se uda tricoul de il puteam stoarce, asa de tare transpiram, mai aveam si stari de nervozitate si insomnii.Imi tiuiau urechle de ziceai ca mi se ridica tensiune si mor atunci.Bufeurile la unele persoane se manifesta si la efort fizic sau asa din senin cateodata.Bufeurile tin putin de obicei si se manifesta des sau rar (adica intro zi poti sa ai 3-4 sau deloc)Pe mine ma luau cred ca de 10 ori intr-o ora, foarte greu le-am suportat si eu si acum le mai am dar au mai scazut din intensitate si sau rarit mult. Va pup Mariana
0
16-03-2009, ora 20:14
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
A mai trecut o zi! offf! am 45 de zile de la operatie!
Noapte buna!
0
17-03-2009, ora 10:56
av64
Nu este medic/terapeut
av64
Buna ziua tuturor! Sunt operata din ianuarie si aseara pentru prima data de la operatie am facut dragoste cu sotul meu.Nu a fost bine. M-a usturat si durut si. parca nu mai incapea. Am citit ca unele doamne folosesc un gel. Il cumparati la indicatia medicului sau nu? Si cum se foloseste? Sper sa nu radeti de mine. Va cer scuze daca sunt indiscreta.
0
17-03-2009, ora 11:02
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna, fetele!

Ptr av64.
Eu sunt operata din 30 ian.
Si eu am facut o proba si nu mi-a placut, dar cred ca a fost frica sa nu ma doara, sa nu ma atinga.
Stai linistita, o sa fie bine, e inca prea devreme.
Cred ca trebuie comunicare, un preludiu mai mult, sa ai timp sa te exciti, al meu s-a grabit, saracu, era nerabdator, dupa atata timp.
0
17-03-2009, ora 11:25
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Aici se poate vorbi orice? eu am o retinere.
Ce ziceti, daca ne facem un blog sau un forum sa ne intalnim sa vorbim, un locusor al nostru?

Cum se sterg sau modifica mesajele aici?
0
17-03-2009, ora 12:01
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Hola, doamnelor! Am terminat si branhiterapia saptamana trecuta si acum astept programarea pt operatie.Odata instalata menopauza fortata cum o sa intru eu sau naturala, vaginul se usuca si are nevoie de lubrifiere la actul sexual ptr a nu avea dureri.In concluzie cumparati-va lubrifiant doamnelor sa aveti o viata sexuala normala fara dureri!Eu asa voi face cand o sa fiu pregatita si o sa am unda verde de la doctor.Sanatate multa !
0
17-03-2009, ora 13:14
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Cred ca nu trebuie lubrefiant de la inceput. mai la batranete
0
17-03-2009, ora 15:32
mary44
Nu este medic/terapeut
mary44
Wow, eu dupa operatie am facut dragoste la 2 luni si jumatate iar medicul imi spusese ca 4 luni sa stau, dar intre timp a uitat si cand am fost la control ma intrebat daca. si mi-a zis apoi ca pot sa incep.La inceput este aiurea, vaginul a fost in repaus atata timp si mai este si psihicul care stiti cum este.Dupa vreo luna incepeti sa intrati in normal, aveti rabdare si nu disperati, vedeti totdeauna numai partea buna din orice incercae sau piedica.Gelul nu este neaparat nevoie sa luati unul recomandat la sfatul medicului, dar daca totusi doriti.Pupici la toate
0
17-03-2009, ora 19:10
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Eu am citit undeva, ca daca ai o viata sexuala normala, adica 2...3 ori pe saptamana, vaginul nu se usuca si nu e nevoie de lubrifiant.
Deci, fetelor, LA TREABA!
0
17-03-2009, ora 19:14
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Mie mi-a zis doctorul la o luna jumate si l-am ascultat!
0
18-03-2009, ora 10:11
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata!
Ce mai faceti, fetelor? cum va mai simtiti? Va astept pe mess si aici.
0
19-03-2009, ora 08:41
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna dimineata, ma numesc Georgica am 46 ani, in 24 iunie 2008 mi s-a facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala, la IOB doctorul Catrangiu. Dupa trei sapatamani de la operatie am mers la serviciu. Ce va pot spune despre viata sexuala.. si mie mi-a fost teama, a trebuit sa ma obisnuiesc cu mine, cu noile mele trairi, dar daca aveti langa voi barbati intelegatori care sa va sustina afectiv si moral, atunci totul este bine. Nu am probleme deocamdata cu uscarea vaginului.Am si eu bufeuri dar in ultimul timp s-au mai rarit. medicul meu mi-a spus ca este mai bine sa le suport fara nici un medicament. Ieri am fost la control, medicul mi-a spus ca totul este bine. Urmatorul control il voi face peste un an. -*.Va doresc sanatate.


(*modificat de administrator)
0
19-03-2009, ora 09:17
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna dimineata!
Ce fac, ca eu vreau si sotul meu nu vrea! ii e frica sa nu ma, , rup".
Mi-a zis doctorita de familie, care are aceeasi operatie ca si noi, , , nu te vaita, nu exagera in fata sotului".
Na ! ca acum m-a suit pe un piedestal si se uita la mine ca la un bibelou fragil !
1
19-03-2009, ora 09:57
dr48
Nu este medic/terapeut
dr48
Buna, Griguta!
imi pare bine ca ne intalnim si aici.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 23 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •