histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 525354 ..... 196 197 Înainte ›
0
30-10-2011, ora 14:08
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Ah, ce ma enerveaza internetul asta de acasa,

Deci, sa reiau fraza de mai sus. In aceeasi zi cu operatia, seara, pe la 9, 00 m-au trimis inapoi in salon. Imi vine sa rad: a venit sotul meu, dupa ce m-au trezit din anestezie, cred ca la vre-o ora. De unde eram eu in pat il vedeam pe el, el m-a vazut dupa ce i-a fost indicat patul, de catre o asistenta. Si il vad, saracul, cu o fata speriata uitandu-se prin toata reanimarea, cand da, in sfarsit cu ochii de mine, eu aveam un zambet pe fata laaaargg...incat i-am dat curaj imediat. A venit usurat, bietul de el, catre patul meu, m-a luat de mana, mainile imi erau calde, nu reci ca de mort, incat nu ii venea sa creada. M-a si intrebat daca sunt sigura ca m-au operat. A plecat apoi de la mine cu inima usoara ca un fluture sa ii aduca si acasa, mamei mele vestea cea buna, si anume, ca nebuna (adica eu) am iesit din operatie, ca sunt rozalie la fata (nu albastra) si chiar zambesc.

Deci in acea seara, eram inapoi la salon, mi-au dat voie chiar sa mananc un iaurt. Si vestea cea mai frumoasa fetelor a fost ca d-nul conf. Bratila a scos doar acel fibrom, lasand pe loc toate celelalte, anexele, ovarele, sunt la locul lor, plus ca operatia e jos, in chilot, orizontal, nu se vede. E mai lata, dar, nici nu ma asteptam, eu nici nu am avut indrazneala sa imi mai exprin vre-o dorinta inainte de opertie. Dansul a decis tot.
Mi-au dat lacrimile de bucurie.

Ei si dupa toate vestile bune sa va spun si vestile proaste: am stat pana joi, in spital. Acasa, totul a fost bine pana duminica noaptea cand am facut febra 37 cu 7. Dupa 37 am facut 38 cu 7 si de atunci, 4 zile la rand in fiecare dimineata sunt la spital, sa ma panseze si sa imi scoata lichidul care s-a format la operatie. Este vorba despre un ser, nu stiu motivul care a dus la aparitia lui. Jumatatea din dreapta a operatiei e bine, acolo nu mai sunt nici fire, dar jumatatea din stanga e inatarita si acolo s-a format acest lichid. M-am speriat rau de tot.

Acum lucrurile sunt sub control, ma duc din nou Luni, sa vedem daca se pot scoate si celelalte fire si doamne-ajuta sa se fi terminat cu acel lichid.
De durut, fetelor, ma doare si acum, dar ma aseptam sa nu fie usor.
Va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine, am citit toate mesajele, doar ca imi este greu sa raspund fiecareia in parte, o sa fac asta, negresit, dar e greu cu netul asta acasa. Nu stiu ce conectare are, eu, obisnuita cu cel de la servici, care zbarnaie, asta se misca ca ochiul melcului si nu tine pasul cu viteza mea de scris.

.
0
30-10-2011, ora 14:20
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
ana, tu ce faci?! Sper din toata inima mea ca esti bine, noi cu gandurile si rugaciunile suntem langa tine. Sa ne spui ca esti bine.
ana, vasi, dorinusa, ddro, mabel, laurastoenescu, griguta,
Voi sunteti suflete cu lumina de inger, toate gandurile de bine si de sanatate pentru voi, fiinte deosebite ce sunteti! Toate fetele sunt extraordinare, gata sa iti vina in ajutor cu sfaturi si incurajri! Imi face tare bine sa vad ca in zilele de azi, mai sunt si oameni adevarati !


Va iubesc pe toate !
0
30-10-2011, ora 14:55
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
ilen36, doinag, maria anton, voi suflete de aur, ce faceti?
Sper ca toate sunteti bine, ca viata voastra este frumoasa si implinita. Ma straduiesc sa imi amintesc toate numele voastre, toate sunteti la fel de importante pentru mine si la fel de prezente in gandurile mele si in rugaciunile mele pentru voi,

Fetelor..si sa va mai spun ceva: azi-noapte am visat sex in toate felurile, in toate camerele si unde mai pui, cu diversi parteneri ! Vai de capul meu ! Si eu nu pot nici sa stranut, nici sa tusesc! Mi-am scurtat stranutul la o secunda de durere !
Ce sa mai spun de sex!
Aici inchipuiti-va doua randuri de emoticoane care rad de se tavalesc pe jos!
0
30-10-2011, ora 14:59
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua tuturor!

Mirela...offff...multumesc Bunului Dumnezeu ca esti bine. La toate m-am gandit, dar ca ai probleme cu internet-ul nu ma gandeam. Acum, ca ne-ai dat vesti bune, te rog sa stai linistita, sa ai grija de tine, ca noi stim ca esti bine. Nu te obosi sa scrii mereu. Chiar mi s-a luat o piatra de pe inima..ca tare ingrijorata am fost. Te pup si sa te faci bine repede. Sa nu faci treaba, ca sa se vindece operatia frumos si sa nu ai probleme.
Multa sanatate tuturor!
A rasarit soarele iar pe strada noastra!!
0
30-10-2011, ora 15:03
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Haha..pana am scris eu mesajul, ai scris tu iar..si proaspat operata si cu umor..bravo. Pai..e de bine cu visul ala. O sa fie si sex..dupa cateva luni..ai toata viata inainte.
Te pup si sa fii vesela mereu. Doamne-ajuta!
0
30-10-2011, ora 15:30
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Mabel, Mabel, ma gandeam eu zi de zi la voi si anume ca va tin in tensiune. Imi inchipuiam ca va faceti griji pentru mine.
Am vazut eu cata noblete sufleteasca aveti, drept sa va spun, nu ma asteptam sa gasesc atata compasiune, atata intelegere, atata disponibilitate pentru suferintele celuilalt. Si sunteti atat de unite ! Bravo voua, fetelor! Puteti da lectii de viata multor oameni care se cred si se vor, desteptii secolului !

Mabel sa stii ca ceva treaba am facut, putina de tot, adica mi-am facut supa, am bagat rufe in masina, lasandu-l pe sot sa le scoata si sa le intinda. Doctorul mi-a spus sa am "mobilitate activa", chiar sa ma misc, sa conduc, sa urc scari. Toate acestea sunt posibile.
Nu mi-a dat voie, absolut deloc sa imi pun centura. Nu stiu de ce. Stii ca ei nu dau prea multe explicatii, doar mi-a spus hotarat nu, ca fac mai rau. Asa ca n-am pus, deocamdata. Dar eu imi amintesc ca nici la cezariana nu m-a lasat doctorul cu centura, eu ma duceam la vizita infasurata in ea, iar dansul mereu ma certa, ca de ce o pun.

Am cumparat si gelul Contratubex, am si plasturele cu silicon "Mepiform" care aduna, strange cicatricile, deocamdata stau. Sa ies din zona de risc.
Aaaaa...dar imi e frica ca pe atata taietura nu o sa imi mai creasca parul..Dooooammneeeee, cat e de urata fara blana pe ea !
0
30-10-2011, ora 16:03
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Bine te-ai intors...Mireluta...de unde ai atata umor in tine, unde iti gasesti atat de frumoase cuvinte sa ne scri???esti fenomenala!!!stai linistita ca-ti vor creste f...ci si pe cicatrice, dar sti ca acum este modern si igienic, fara...sa nu ramana printre dinti.Draga de tine ai avut un Dumnezeu mareeee...ai scapat usurel..Dar, ce ti a zis despre lichidul acela, este in abdomen, cum l-a numit??Multa sanatate, te imbratisez si fara prea mult efort.
0
30-10-2011, ora 16:05
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Dragele mele surori si prietene,

O sa inchid netul. Va doresc tuturor acelora dintre voi, care au nevoie, sa va dea bunul Dumnezeu gandul bun, care sa va calauzeasca in tot ceea ce trebuie facut. Rugati-va Domnului sa va arate calea. Si vorbiti cu DD tot timpul in sufletul vostru, ca si cand v-ati adresa unei prietene dragi. Si spuneti-i tot. Fara frica. A si mai ales, spuneti cat de des puteti, aceasta "Rugaciune a inimii" deosebit de puternica:

"Doamne, Isuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul".

Cu cat mai des o veti spune, cu atat o sa observati mici schimbari in bine, in viata voastra si o sa vedeti cum armele dusmanilor vostri - daca ii aveti - o sa devina inofensive, neajungand nimic pana la voi. Aveti incredere, spuneti de cate ori puteti "Rugaciunea inimii", ajutati pe cine considerati voi, fara a astepta nimic in schimb, chiar nici macar cuvantul "multumesc" si uneori puneti-va in slujba cuiva - pentru un timp - si faceti pentru acea persoana un bine ca si cand ar fi ruda voastra, sau chiar ca si cand ar fi pentru voi insiva. Cu tot sufletul si cu iubire.
Credeti-ma pe cuvant ca stiu ce spun!
0
30-10-2011, ora 16:18
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Aaaa..Vasi, te imbratisez.
Tocmai vroiam sa inchid. Da, am scapat chiar bine de tot ! Cu acel urias de fibrom cine se gandea ca e posibila scoaterea lui, doar a lui si atat.

Despre acel lichid incerc si eu sa aflu, nu mai am acum dispozitie sa dau o cautare cu "formare lichid la histerectomie" sa vad ce imi da,
A fost chiar sub piele, sub taietura, de fapt sub cativa cm din partea stanga. Eu simteam fibromul ca s-a format pe stanga, acolo ii simteam radacina. Partea stanga a fost mai sensibila de la inceput.

In rest..mai am o secretie, cand si cand, dureri pe care le suport, nu imi mai pun supozitoare Voltaren ca ma saturasem de fund de maimuta, cu ceara din belsug pe fese ! Plus ca iti da basinele.si cand dai basinelele, gata si ceara topita..
Asaaaa, acum chiar o sa va las, cu parere de rau va las, o sa ma duc cu mersul asta nou al meu, de gheisa japoneza, usurel-usurel si marunt-marunt, sa vad cum dracului sa pot sa fac si eu baie pe cap. Adica in ce pozitie anatomica sa stau, pe spate, pe fata, arcuita in jos in sus, intr-un picior...cumva trebuie, ca sunt ca tigancile alea cu ulei in par !
0
30-10-2011, ora 16:26
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Pupici multi pentru voi, nu stiu cand mai intru, dar voi sa stati linistite, eu v-am spus: pe mine ma ajuta mult Dumnezeu! El ajuta pe toata lumea, doar sa il primesti in inima ta!

Sa auzim de bine, fetelor!

Va iubesc pe toate !

Maine-poimaine va scriu ca am inceput sa fac si prostii, mai stii...
Am repaus 6 saptamani! Ca si cand as fi lehuza, nebuna de mine..
0
30-10-2011, ora 17:44
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Felicitari, draga Mirela,

Ma bucur nespus ca te simti bine, ca esti foarte optimista si plina de energie!!! Ti-am tinut pumnii toate si se pare ca a avut efect pozitiv :)

Ma bucur ca esti bine, asteapta sa te recuperezi usurel.mai ca te invidiez ca te-a operat pe orizontala...taietura mea e pe verticala..si desi am 23 ani, la mine, in cazul meu, dr. meu nu a apreciat varsta si nu mi-a lasat anexele si ovarele...desi nu erau afectate..incep sa fiu si eu ofticata ca nu am apelat la medicul tau.plus ca fix in perioada asta am 4 prietene, cele mai bune prietene..sunt toate insarcinate, si am inceput sa am regrete...ma rog..nu asta conteaza!

Ai mare grija de tine, nu intrece masura cu efortul, mentine-ti credinta in Cel de Sus...si ce-i cu plasturele ala? Nu stiu mare lucru despre el..oricum, cicatricea mea e ff urata, dar asta nu m-a impiedicat sa merg in vacanta la mare, in Octombrie, in Cipru si sa fac plaja...implinesc si eu 3 luni in cateva zile si ma simt bine...

Mult succes, rabdare, credinta, energie si ODIHNA!!!
Pupici tuturor!
0
31-10-2011, ora 08:54
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna Mirela, ma bucur ca ai trecut cu bine peste aceasta incercare. Roaga-l pe sotul tau sa te ajute cand te speli.Nu ridica greutate, atentie, operatia in exterior este OK dar in interior dureaza pana se vindeca. Si eu am suportat usor operatia iar la trei saptamani de la operatie eram la munca dar multa foarte multa atentie. Pup si fii cuminte, stiu ca vrei sa-ti demonstrezi ca poti, ca tu esti cea de dinainte de operatie dar ai rabdare. Pupacesc toate fetele
0
31-10-2011, ora 11:40
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Mirela esti fenomenala!!! Ma bucur nespus ca ai trecut si peste aceasta incercare, ca esti bine, vesela si multumesc pentru tot ce esti. Incerc sa te copiezm, sa fi un model pentru mine, esti plina de viata sigur nu am mai intalnit pe cineva la tine.Sunt tare norocoasa ca te cunosc chiar si virtual, ca pot sa te i/au ca exemplu.Eu m/am intors sambata in tara, am sperat sa imi scoata stentul si atat, dar se vede ca trebuia pus altul.Problema este ca am dureri de sale, undeva in abdomenul inferior ( ceva de genul cand raceai la ovare si aveai anexita), urina mea este cu spuma..., am facut si o infectie urinara cu E Coli..
Am facut si inca o sedinta de chimio, mai am ultima ( sper din suflet sa fie ultima) in noiembrie. Dupa chimio ma simt chiar destul de bine, nu am senzatii de voma, acum nu am mai avut nici dureri de articulatii si pot sa zic ca singura problema ar fi anemia, pe care nu mai stiu cum sa o aduc macar la un minim de valori normale. Beau pastile de fier, am inceput chiar sa mananc ficat de vita, pui, carne( Nu am mancat carne mult timp dupa ce m/am intors acasa dar acum am inceput sa mai mananc putin), beau lapte de capra si chiar nu mai stiu ce sa mai fac sa ridic putin hemoglobina.De multe ori ma intreb, daca tratamentul de chimio isi face datoria sa distruga celulele bolnave ramase, daca nu ma simt asa de rau dupa sedintele de chimio.Daca nu ar fi cazut parul chiar ca imi dadea de gandit...Dar sigur daca mi/a afectat celulele prin care am pierdut parul, sigur va ataca si acele nenorocite de celule rele..Maine o sa merg la ginecolog sa vad ce este totusi cu durerea aceea, de parca as avea ovare si poate voi merge si la un nefrolog sa mai aud o parere despre rinichi.Cei din Italia spun ca durerea este normala, pana se aseaza stentul sau ce o mai face el pe acolo!!
Mirela, asa cum a zis si Griguta, ai mare grija, operatia la suprafata e repede OK, dar in interior dureaza tare mult pana se vindeca.Eu chiar si acum ( 1 an) am dureri de burta, simt ca toate matele imi coboara si imi apasa pe picioare. Oncologul mi/a explicat ca o sa mai am lult timp a astfel de senzatie. Asa ca mare grija !
Va sarut pe toate cu mare drag, nu stiu nimic despre corangel, poate stiti voi careva ce s/a intamplat cu ea.
Pupici la toate si multa sanatate.!!!!
0
31-10-2011, ora 17:53
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Buna seara dragi prietene!
Mirela, bine ai revenit! Slava Domnului ca ai scapat cu bine. Intr-adevar, cred ca nimeni nu s-a gandit la problema ta cu internetul, dar stiam ca trebuie sa fie bine. De cate ori am avut timp sa deschid calculatorul, prima data intram pe forum sa vad daca nu ai aparut.
In legatura cu lichidul format, nu ai avut tuburi de dren? Operatia mea a fost cam la fel dupa cum ai povestit si am avut doua feluri de dren. Unul mi l-a scos a doua zi dupa interventie, chiar inainte sa ma mute la salon, iar pe al doilea l-am avut pana in a patra zi, cand desi era duminica, draguta de doamna dr. a venit special sa mi-l scoata (am apreciat foarte mult gestul, cu atat mai mult cu cat stiu ca are acasa 2 copii si in general e foarte ocupata). Si incizia mea a fost la fel, cand am ajuns acasa ai mei au fost foarte impresionati. Dar s-a cicatrizat frumos, s-a mai strans si acum, la un an de la eveniment, sunt foarte multumita ca am scapat cu bine. Si eu am fost in vara la plaja.Suuuper!
Ai grija cu efortul, mai ales nu ridica greutati, ti-au mai spus si fetele. Mai ai grija cand stranuti, ca eu pe la 2 luni am stranutat si nu am avut inspiratia sa tin mainile pe operatie. Am simtit o arsura puternica in partea stanga si mult timp de atunci am avut o sensibilitate acolo. Nu stiu ce s-a putut intampla, dar acum parca e mai bine. Si doctorita mea a fost impotriva centurii elastice, a spus ca se lenevesc muschii. Fereste-te si de frig, mai ales cand mai iesi din casa.
Draga Ana, suntem alaturi de tine si asteptam vesti cat mai bune. Daca ai voie este bine sa mananci multe mere cu coaja, mai ales mere rosii (au mai multa vitamina C si mai multi antioxidanti). Fierul se fixeaza numai in prezenta vitaminei C.
Pupici la toata lumea si numai bine!
0
01-11-2011, ora 20:51
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Daaaa...si catina cu miere. Am fost asta-seara la piata si am luat. Am spalat-o bine si am pus-o in borcan cu miere. Se mananca mai usor asa, cu toate ca am inteles ca bine ar fi sa papam asa cum este, mestecata bine. Are un gust acru-amar dar merge. Are mai multa Vit. C decat lamaia. Si cum bantuie acum virozele..e chiar indicata. Si tinctura de propolis. Cateodata, dimineata ma trezesc cu o durere puternica in gat. Dupa ce ma spal, imi torn cateva picaturi in gat si ma lasa imediat.
Legat de centura..mi-am amintit ce mi-a spus doctora care mi-a dat concediu medical dupa operatie.. Nu trebuie neaparat centura..dar dupa 3 luni de la operatie, sa incep sa fac abdomene, sa nu raman cu burta. Vorba Mirelei..2 randuri de emoticoane care se tavalesc pe jos de ras. Cred ca nici acum, dupa 1 an si 5 luni (pe 7) nu ma vad in stare sa fac tumbe. Iar burta..e la fel ca in adolescenta. La 54 de kg..
Ce ma bucur ca v-am vazut pe-aici, ca sunteti bine si optimiste. Rugaciunea de care spunea Mirela am auzit-o de la cineva din familie, care merge des la biserica. Asa isi explica cum, in vizitele la diferitele manastiri, calugarii sau maicutele nu vorbeau. Se pare ca ei spun in permanenta aceasta rugaciune, in gand. Doamne, Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa (pacatosul, daca e barbat cel care se roaga). La mine functioneaza si Tatal Nostru. Cum incep sa spun, imediat ma linistesc.
Aveti grija de voi! Va doresc ce-mi doresc si mie: sanatate, fericire si tot ce e mai bun pe lume! Si sufletelul linistit si multumit!
0
02-11-2011, ora 11:03
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Nu stiu, daca e de bine, e de rau, nu stiu daca a-ti patit si voi, dar imi vine intruna sa plang!!!!!!Doamne, ce o fi cu mine!!!!!!!! Azi am fost la anlize dimineata la oncolog si m-am trezit acolo ca vorbind cu o doamna, abia imi puteam stapani plansul.Sincer mi-a fost si rusine de mine!!!!!!!
0
02-11-2011, ora 11:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Draga mea ANA, tu esti de pe la Ardeal...esti prin neam PUTERNICAAA, asa ca te rog din suflet sa te aduni.Ce faci???te ineci ca tiganu la mal???Si eu am trecut si inca mai am stari de plans fara motiv, desi eu am plans rar in viata si sunt convinsa ca si celelalte fete au trecut prin asa ceva.Bunul Dumnezeu ne-a ajutat si ne va ajuta mereu.Eu uneori mai iau cate un extraveral si sa nu razi de mine, chiar vorbesc cu mine.Asa ca te vreau linistita, cu rabdare si credinta in Cel de sus.
Mabel, Laura, Grig, Doina si Mirela va iubesc si va doresc multa sanatate, sa auzim numai de bine.
V-ati pus muraturile de iarna?????Va sarut.
0
02-11-2011, ora 11:46
daniela68
Nu este medic/terapeut
daniela68
Buna draga mea Ana !
E normal sa fi mai sensibila, prin cate ai trecut, sper din suflet sa-ti fie bine si tie, sa scapi de toate problemele de sanatate care s-au tinut scai de tine. Abia astept ziua in care sa spui, si ma rog la d-zeu sa fie cat mai curand. Ai grija de tine, bucurate ca traiesti, usor- greu - dar traiesti si asta nu este un lucru minor, bucurate si fii fericita !
Ai fost la ginecologie, la nefrolog ?Sper ca da, si ca totul este in regula. Te pup si ai grija de tine!

Va pup dragele mele, si va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca!
0
02-11-2011, ora 11:48
daniela68
Nu este medic/terapeut
daniela68
Vasi, te pup, si ma bucur ca esti bine!
0
02-11-2011, ora 11:52
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Daniela, ma simt bine, ce faci tu???
0
02-11-2011, ora 12:18
daniela68
Nu este medic/terapeut
daniela68
Bine, Vasi, imi e inca teama de firele din interior, nici nu mai stiu de cate ori am facut glaucom de fir. Banuiesc ca s-ar putea din nou, ma deranjeaza la contact, nu am sangerat, asa ca mai astept, poate nu este. In rest foooarte bine, am inceput sa fac si sport, am slabit vreo 10 kg, viata e frumoasa, si ma bucur de tot si de toate, singurul lucru pe care il regret sunt anii care i-am pierdut cu "nspe feluri de tratamente alopate..naturiste...ani pieduti in dureri groaznice si hemoragii.
0
02-11-2011, ora 16:13
doinag
Nu este medic/terapeut
doinag
Wow..ai slabit 10 kg.BRAVO Daniela !!!!!
Sigur ca am pus muraturile, am inceput sa le si consumam. Urmeaza sa mai pun varza la butoi, dar asta in jur de 10-15 nov.
Draga Ana, ai trecut prin multe momente grele, e normal sa te mai copleseasca. Fii tare, gandeste pozitiv si sper din tot sufletul ca mesajele noastre sa te ajute. Iti dai seama cate prietene iti transmit energie pozitiva in fiecare zi? Curaj!!!
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
0
02-11-2011, ora 16:56
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Dragele mele,

Ma bucur mult ca sunteti bine majoritatea, ca ati reusit sa treceti peste tot ce a insemnat operatia si tratamentul.sper sa ramanem numai noi, sa nu mai apara persoane noi cu aceeasi problema...mi-as dori sa imputinam nr. persoanelor care trec printr-o sala de operatii...dar nu avem puterea asta din pacate.
Tin minte, Ana, ca si eu am postat in zilele mele mai putin energice si am spus ca imi vine sa plang efectiv degeaba si una dintre fete mi-a raspuns ca este rezultatul traumei pe care am suferit-o si tind sa ii dau dreptate. Daca ne-am tinut tari in fata celor dragi si nu am plans si ne-am autoincurajat, este normal sa mai avem si momente in care efectiv, simtim nevoia sa ne descarcam putin si plangem, cred ca este perfect normal ce ni se intampla. Si da, si eu inca mai plang uneori si ma calmez.. Cu totii o facem in momentele noastre intime, cand suntem doar noi si noi.

Mult curaj, mult optimism ( atat cat mai aveti fiecare dintre voi )...energie si bucurii multe!
Va imbratisez pe toate si incerc sa va insuflu putin din energia mea si din bunadispozitia mea!

O seara placuta tuturor!
0
02-11-2011, ora 19:47
riwanna
Nu este medic/terapeut
riwanna
@laurastoenescu, te admir pentru optimismul tau, chiar citeam zilele trecute ca incepi sa ai regrete si m-am intristat putin, pentru ca si eu am avut multe regrete si cu greu am trecut peste ele: regrete de genul: de ce nu am mers mai din timp la ginecolog, de ce nu m-am dus la mai multi medici ( desi am fost la 3), de ce nu am mers la un alt laborator de analize.si tot felul de astfel de prostii care imi faceau numai rau (cred ca nu iesisem inca din starea de negare) Ma mai trezesc si eu ca nu dorm noaptea gandindu-ma prin ce am trecut, si mai trag o tura de plans. Apoi ii multumesc lui Dumnezeu ca traiesc si ca in urma bolii pe care am avut-o am invatat atat de multe lucruri bune, mi-am schimbat felul in care privesc lumea, mi-am dat seama care imi sunt prioritatile, ceea ce conteaza cu adevarat in viata asta. Incerc sa vad si sa apreciez toate lucrurile frumoase care mi se intampla.
Si apoi va mai am pe voi, cele in fata carora pot sa imi descarc sufletul :)
Multumesc inca o data pentru doza de optimism transmisa!
Va pup cu drag pe toate!!!
0
03-11-2011, ora 13:29
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
Dragele mele prietene, va multumesc din suflet, multumesc lui Dumnezeu ca existati si ca sunteti dragele mele prietene, multumesc, multumesc pentru toate urarile.
Azi e mai bine, sunt din ce in ce mai optimista, starea mea este OK ( chiar daca nu am inchis 5 minute ochii asta noapte).
Asa e Vasi, sunt o ardeleanca puternica, care a trecut prin multe greutati in viata, sigur voi trece si acum peste aceasta cumpana a vietii mele.!!
Va saurt cu drag pe toate, multa sanatate si bucurii!!!!
0
08-11-2011, ora 14:03
ana2010
Nu este medic/terapeut
ana2010
La multi ani !!!! multa sanatate si bucurii alaturi de cei dragi pentru toate cele cu numele de Mihaela, Gabriela!
Pupici
0
09-11-2011, ora 19:53
simona.pop
Nu este medic/terapeut
simona.pop
buna seara tuturor,
mi-ati lipsit. am fost plecata la viena la un control si daca tot stau acasa m-am gandit sa fac si ceva util. asa ca m-am apucat de editarea unor carti personalizate pentru copii.
ma simt mult mai bine si folositoare.fac ceva ce-mi place pana ma intorc la servici.
iti multumesc raza de soare.v-as ruga ceva frumos daca se poate. a disparut cel putin din farmaciile din baia mare eutyroxul. eu am de luat 125 pe zi si o cutie trece repede. mai am doua folii. daca gasiti in orasul vostru va rog sa ma anuntati. numarul meu de telefon este 0742130702. va multumesc.
va doresc toate sanatatea din lume.
va sarut cu darg
0
09-11-2011, ora 21:09
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna seara, dragele si scumpele mele prietene cu suflet ales !

E greu sa scrii asa, dupa mult timp, pentru ca nu pot raspunde dupa fiecare postare a voastra imediat, ca sa dau importanta cuvenita corespondentei si intrebarilor puse de voi.
Am citit tot, incerc sa vad daca am retinut tot ce era important.
In primul rand, pentru tine, ana2010...eu stiu ca un produs extraordinar de bun, este sucul acela natural care se chiama "Noni". Este puternic antioxidant, este un adjuvant in cresterea imuitatii si nu numai el, mai sunt cateva produse foarte, foarte bune, de la "Calivita". Daca as lua ceva cu cea mai mare incredere, sunt produsele de la "Calivita". Sunt mai scumpe, nu le poti lua, decat daca iti faci card la ei. Eu am luat inainte de operatia asta, un timp si "Super soya lecithin", am o colega la servici, care mi-a facut si mie card la ei. Dupa ce am luat super soia (o luasem pentru mama mea, nu pentru mine) am aflat cat de buna este in situatia fibromului uterin (bine, mergea combinata cu inca alte 3 produse, doar ca eu nu am mai avut asa mult timp la dispozitie).
Stiu ca este nevoie de plans uneori..poate chiar de cele mai multe ori...plangi pe saturate, daca iti vine, te elibereaza !
Dar daca plansul dureaza zile multe la rand, iar prima reactie dimineata cand te scoli din pat, este aceea ca iti vine sa plangi.nu e bine! Asta inseamna depresie, iar depresia este un serpisor asaaaaa, nevinovat la inceput, se instaleaza usor, cu miscari unduioase, azi ai asa, o zi mai rea, pentru ca maine sa fie o zi mai buna si nici nu stii cand ai devenit depresiv cu acte in regula. Si ti-a taiat toata bucuria vietii, e un chin!
Este foarte greu, e usor sa dai sfaturi, dar ca o persoana care a trecut prin foaaarte multe greutati si pe plan sentimental si pe plan profesional si pe plan al sanatatii, deci nimic nu a ramas neclintit, stiu cat de greu e! Numai tu stii cat de greu e sa te ridici din punct de vedere moral, chiar si numai un milimetru fata de ziua de ieri, iti spui ca nimic nu mai are importanta si te adancesti si mai mult in disperarea din sufletul tau.
Tu trebuie sa fii puternica, fa tot ce poti in acest sens. Tot ce crezi ca te-ar putea ajuta. Uite, tu ai citit "Lazarev"? Intreaga serie Lazarev? Pe mine m-a ajutat extrem de mult. Si nu numai Lazarev. Am citit enorm de mult. Foarte multe carti ezoterice, de hrana spirituala. Pot sa te rog sa incerci, te va ajuta, iti va schimba treapta de rezonanata cu universul pe care esti acum. Eu iti doresc din toata puterea mea sa fii bine, ma rog pentru tine si pentru voi toate. In fiecare noapte ma rog pentru voi.

In alta ordine de idei..fetelor, eu va multumesc cu multa modestie pentru cuvintele voastre frumoase si pentru aprecierile voastre, mi-asi dori eu sa fiu macar un sfert atat de extraordinara pe cat ma faceti voi sa cred ca sunt. Nu sunt. Sunt un om simplu si foarte sincer. Lucru care mi-a adus numai dezavantaje. Dar am ramas la fel. Am incercat sa ma schimb, nu am reusit, asa incat, am renuntat si am ramas acelasi om. Chiar daca mereu am pierdut. Si nu imi pare rau. Am castigat mai mult intr-un alt plan. Cu mult mai important.
ana 2010, ai grija de tine, ai incredere in rugaciuni, citeste-ti seara la culcare "Psalmii" din Biblie. Sunt foarte frumosi! Vreau sa aud de bine, sa imi spui ca esti din ce in ce mai bine.
0
09-11-2011, ora 21:27
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Pentru celelalte fete, pe care la imbratisez, atat de stans, incat le iau respiratia!
Laura, ai dreptate, eu am avut mare noroc cu conf. Bratila si cu acea echipa cu care opereaza. Ei sunt pentru femeie, pentru tot ceea ce este nevatamat in corp, asa, hai sa ne scoatem toate organele in ideea ca putem, in viitor, sa contactam ceva urat. Din pacate la noi sunt multi macelari. Foarte multi. Si sunt inumani. Nu se gandesc deloc la viitor si la urmarile acestei operatii. Nici eu nu speram sa mai ramana ceva colo. Mai cu seama ca fibromul era peste ovare, sarcina mea de 5 luni era peste tot si peste toate. Ma gandeam la saracele ovare cat de chinuite or fi, cat le-ofi afectat aceasta presiune asuspra lor. Si ficatul ma intepa rau de tot. Tot de la el, era prea mare, apasa. Dar m-au ajutat mult rugaciunile.

Griguta iti doresc tot ceea ce ete mai frumos si mai bun pe lumea asta. Si santate maxima!

Nu vreau sa nominalizez iar, ca poate uit vre-un nume si voi sunteti atat se pretioase pentru mine, cum nu va inchipuiti. Am sa pun un acatist pentru binele vostru, sa fie citi pe 40 de zile. Pentru bine si sanatate.
Acum voi sa nu credeti ca stau numai pe la biserica. Si ies din casa cu basmaua pe cap. Din contra, sunt moderna,
0
09-11-2011, ora 21:49
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Scz, netul asta...
Sunt moderna, ma imbrac frumos in ton cu varsta, ma machiez...dar nu il uit niciodata pe Dumnezeu. Si mai ales, ii multumesc in aceeasi masura in care ii cer. Nu le fac eu ca la carte, nu pot sa tin posturile lungi, dar Dumnezeu nu iti cere mai mult decat poti tu. Si sper sa pot mai mult.

Asa, despre mine, zic ca ma simt mult mai bine. Sunt 3 saptamani si o zi, am scapat si de acel "serom", nu stiu fetelor de ce, pot doar sa va spun ca mai era o doamna pe acolo pe hol la spital, cu aceasi problema, in fine, vad ca s-a oprit. Am tot uns cu Contratubex, acum am trecut pe Mepiform.
Fetelor eu Contratubex nu am mai folosit, dar pentru Mepiformul asta, va dau toate garantiile. Este extraordinar de bun. Iti rearanjeaza chiar si cicatricile vechi cu conditia sa stai mai multe luni cu el, 24 din 24, se da jos doar la dus. Si se gaseste doar la farmacia aceea vis-a-vis de Spitalul Parhon. Si Contratubexul tot acolo.
Mepiformul arata asa, cam cat un plic din ala de scrisori. Se taie din el cat ai nevoie, cat este cicatricea, dar se refoloseste aceeasi bucata de mai multe ori, pana nu se mai lipeste. Deci merita !
De spalat m-am spalat singura (ha, ha, ha..Nu am rugat sotul, am invatat sa fac cat mai multe lucruri singura, sa nu ma bazez pe nimeni! Ma ajuta, nu zic, ca m-ar vedea Dumnezeu, dar lasa! Sa pot sa fac eu, sa ma ajut singura, in felul asta capat incredere mai mult in mine insami). Mama mea e vaduva de cand dadeam eu bacalaureatul. Si a ramas singura cu mine. Si s-a descurcat barbateste! Le-a ras in nas femeilor cu barbati, atat de darza a fost ! Si bunica mea la fel. Vaduva de razboi. S-a casatorit, a stat cu barbat 2 ani, a facut 2 fete, l-a luat la razboi si dus a fost! A pus bunica si tigla pe casa! A taiat si lemne! Si a crescut frumos 2 fete! Asa ca..nevoia te invata!

Mabel, mi-e doar tare de voi.sa vorbim pe indelete! Lasa ca trece si asta si o sa vorbim pe saturate !
Nu stiu daca m-a mai intrebat cineva ceva si nu am raspuns. O sa revin. Acu' am obosit.
Ma duc la baie, imi pun din nou plasturele, ca cine-stie..poate ma vede tataia la pasarica si vreau sa arate frumos ! Mi s-au tras si sanii, sunt mai mici, mi s-a tras si pasarica si ea e mai mica! Dooooamneeee ce fetita de 14 ani o sa fiu!

Gagici, sa auzim numai de bine, aveti grija maxima de voi si iubiti-va mult !
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 525354 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •