histerectomie totala cu anexectomie bilaterala

5906 comentarii 1 2 ..... 555657 ..... 196 197 Înainte ›
0
12-12-2011, ora 23:34
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna seara fetelor, buna seara Dana. In primu. rand ce dignostic ai? Vad ca multe fete merg pe clinici articulare.pe operatii la parascopic, mergi mai fata la IOB, sunt medici bine pregatiti, nu sa te operezi faci un consult, nu te costa nimic doar atat o adeverinta de salariat si atat, Doctorul Catrangiu un om deosebit care stie sa discute cu tine sa-ti explice in ce consta operatie sa-ti spuna ce urmeaza dupa operatie. Eu la trei saptamani dupa histerecomie totala cu anexectomie bilaterala eram la serviciu. Pup fetele sa fiti cuminti vine MOSUL cu MULTAAAAAAAAAAAA SANATATE
0
13-12-2011, ora 11:17
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Dana, intra pe Modificati profilul dvs(in dreapta, culoare verde), se deschide si unde scrie mesaje da clic.Daca nu reusesti iti voi scrie pe mail sau mess.
0
13-12-2011, ora 17:03
Daana
Nu este medic/terapeut
Daana
Multumesc pentru rabdare. Din pacate, mie nu imi apare ca as fi primit mesaj. Te rog mult, trimite-mi informatiile intr-un e-mail. Multumesc inca o data.
0
13-12-2011, ora 21:12
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Dana, daca diagnosticul a fost de fibrom nu are cum sa fie malign, este un fibrom si atat, daca medicul suspecta ceva nu te programa pentryu operatie Sincer aceleasi intrebari le-am avut si eu de ce ma opereaza asa repede ? este atat de grav incat ma opereaza fara sa-mi faca un tomograf dar a fost un fibrom si atat. Ai incredere in medic si totul va fi bine. Va pup pe toate.
0
24-12-2011, ora 14:12
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Cu ocazia Nasterii Mantuitorului, printre fulgi de nea ce-si impletesc dansul pe muzica vesela a colindelor, va trimit urarea mea calda si sincera: sa aveti un Craciun Luminos, plin de bucurie si sanatate, alaturi de cei dragi si atat de imbelsugat, cat sa aveti sa dati crestineste si celor care au mai putin!

Cu colinde de Craciun va doresc un An mai bun si cu dragoste crestina, sa primiti in dar lumina, zurgalai din flori de gheata sa va bucure in viata. La Multi Ani cu Sanatate si Un An Nou asa cum vi-l doriti!

Sarbatori Fericite!

Tuturor sanatate ca-i mai buna decat toate!
0
24-12-2011, ora 21:00
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
de craciun este momentul sa uitam de griji si suparari, sa iertam si sa iubim si sa ne amintim ca nu suntem singuri niciodata.In casa miroase a brad, la usa bat colindatorii este cazul sa-l asteptam pe Mos Craciun.CRACIUN FERICIT! Mult noroc pe mai departe si multa sanatate
0
24-12-2011, ora 22:57
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Acum cand ingerii coboara pe Pamant pentru a vesti Nasterea Domnului cu aripile lor ating sufletele noastre luand cu ei toate supararile si lasand in schimb lumina si speranta, va doresc un Craciun Fericit!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
29-12-2011, ora 07:00
riwanna
Nu este medic/terapeut
riwanna
Anul care vine sa ne gaseasca cu liniste in suflet, sanatoase, senine, mai intelepte si mai iubitoare! Va pup pe toate si va doresc numai bine! La multi, multi ani!
0
29-12-2011, ora 07:38
elenam_39
Nu este medic/terapeut
elenam_39
Mult belsug in casa,
Painea mai gustoasa,
Datorii putine
In anul care vine.

Pace-n inimi, rod bogat,
Bucurie, gand curat,
Din a voastra casa
Binele sa nu mai iasa.

La Multi Ani fericiti, cu multa sanatate, lumina si impliniri si, mai ales, sa ne ajute Dumnezeu in toate!
Un An Nou plin de bucurii!
Cu mult drag,
MIRELA
0
29-12-2011, ora 13:25
ddro61
Nu este medic/terapeut
ddro61
Dragele mele partenere de forum, va doresc tuturor sanatate, sanatate si iar sanatate, sa fiti iubite, increzatoare in farmecul si puterea voastra. Eu peste cateva zile, mai precis pe data de 6 ianuarie implinesc doi ani de la operatie si multumesc lui Dumnezeu sunt bine atat fizic cat si psihic; fac controale regulat, nu accept gandurile negre care, vreau nu vreau, ma mai napadesc, mai lucrez la capitolul interactionare, caci mi-am propus sa accept langa mine numai oamenii cu care sunt compatibila, si foarte important, trebuie sa invat sa mai spun "nu"...de acum sunt mai disponibila la nevoile mele decat ale celorlalti. Va urez sa deveniti mai egoiste, sa va iubiti mai mult, sa aveti grija mai mult de voi. Eu am capatat mult mai multa incredere in mine si asta a facut ca familia mea sa fie mai fericita.
Un An nou cu impliniri, un an 2012 asa cum va doriti...LA MULTI ANI!
0
31-12-2011, ora 19:51
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Viata este frumoasa, cu fiecare secunda a sa, cu fiecare cantec al naturii, cu fiecare strop de lumina, cu fiecare sarut al dragostei, cu fiecare inceput si sfarsit, cu fiecare fior ce framanta sufletul, cu fiecare clipa ce trece pe langa noi, cu fiecare lacrima, pentru ca viata este beatitudine, este un timp daruit de zei!
La Multi, Multi Ani, se apropie 2012...Sa fie intr-un ces bun!
0
31-12-2011, ora 21:19
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Uf...uf.uf.sa fie intr-un ceas bun!

Imi doresc in 2012 un laptop nou...
0
02-01-2012, ora 14:00
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Buna ziua dragele mele,

Vad ca ati fost foarte cuminti! Toata lumea...cu sarbatorile.

Cum va mai simitit fetelor?! Toate..toate care eram aici in ultimul timp...cum va mai simtit?! Sunteti bine?!

A folosit vre-una dintre voi plasturele cu silicon?

Maine incep serviciul.dupa 2 luni si jumatate aproximativ.e si bine - pe de o parte, ca se simtea nevoia de activitate, e si rau - pe de alta parte, pentru ca atmosfera de la servici nu mai este cea dinainte, cand abia asteptai sa se faca dimineata sa te duci la servici...

Ma simt foarte, foarte bine, nici nu as spune ca sunt operata. Am incercat sa nu ridic totusi sa ma mai protejez, iar singura grija de acum este ce mananc si cat mananc. Am observat, ca imediat dupa operatie se declansase asa.o foame.parca altfel decat foamea mea obisnuita. Parca imi era foame tot timpul.
Dar am incercat sa o ignor, am mancat mai mult fiert, o vreme, copan fiert, morcov fiert, cartof fiert. Seara m-am infometat ca naiba. Doar un iaurt (dupa care nu ma prea omor) sau lapte slab cu cereale.

Iar dupa o vreme s-a mai potolit si senzatia asta de foame. Ca si cand am intrat in normal. Cum eram eu inainte de operatie. Cred ca ceva se intampla, imediat dupa operatie, se da ceva peste cap acolo in mersul firesc al organismului tau, ca simti aceasta nevoie de a manca. Dar nu te tine mult. Totul e sa nu iti pui mintea cu nevoia de a manca si dupa o vreme, totul se aseaza in fagasul firesc al corpului tau.

Fetelor simt nevoia de a carifica un lucru: in postarile mele anterioare cred ca nu am fost foarte, foarte explicita. La un asemenea fibrom gigant, cum a fost al meu, sigur ca nu poate ramane in organism uterul, care este practic parte integranta cu fibromul. Oricata bunavointa ar avea medicul, oricata experienta si profesionalism, nu poate dezlipi uterul de fibrom, mai ales cand uterul este profund fibromatos. Doar daca m-as fi operat cand fibromul era cat o lamaie.
Eu am fost foarte fericita ca a ramas tot restul. Adica ovare, anexe. Nici nu mai asteptam sa mai fie ceva neafectat acolo de dimensiunile la care ajunsese fibromul.
Asa, simteam nevoia de a clarifica, pentru ca impresia mea de acum este ca nu am explicat cum trebuie.

Deci.in februarie ma voi duce la controlul de 3 luni. Dar totul e asa de bine...nu ma doare nimic. Picioarele nu mai sunt umflate, a disparut acea presiune enorma din bazin. Dar si starea psihica e buna.
Am dat inapoi ceva ani din viata mea. Ca atunci cand aceasta problema nu exista.

Ce faceti voi? Sper ca sunteti bine toate, sper ca ati intrat in anul nou mai linistite si mai sanatoase. Sa-mi spuneti ca nu ma insel.

Astept vesti bune si foarte bune de la voi.
Imbratisari, va sarut dulce pe toate si va urez, inca o data sa va aduca Dumnezeu sanatate cu carul! Doamne ajuta!
0
03-01-2012, ora 14:33
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Fetelor, a folosit cineva " Feminella Hyalosoft" ovule?

Pare a fi bun.
Este recomandat in tratamentul atrofiei vaginale, indiferent de cauza acesteia. Este pe baza de acid hialuronic, o molecula naturala, care se gaseste in mod normal in organismul nostru, concentratia sa scazand din organism o data cu trecerea anilor, cu inaintarea in varsta. Este o molecula cu cea mai mare capacitate de regenerare si protectie a tesuturilor.
1 ovul mai contine: Hialuronat de sodiu 5mg; vitamina e sintetica 10 mg: extract de Centella Asiatica 60 mg; Nalba 60 mg; musetel 60 mg; ulei de arbore de ceai 2 mg; Dioxid de silicon coloidal 20 mg;gliceride semisintetice 1483 mg.

Nu-i asa ca pare a fi bun?! Nalba.musetel.ulei de arbore de ceai..ce spuneti ?!
0
05-01-2012, ora 19:42
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
rasarit de soare iti doresc un an nou bun si plin numai cu sanatate, succes la servici, eu inca sint in medical am folosit si inca folosesc acel plasture sa zic eu ca vad o oarecare imbunatatire si sa stii ca am citit si cartea care mi-ai recomandat-o(Secretul) care mi-a schimbat total modul de gindire.Si eu am fost la controlul de 3 luni, analizele mi-au iesit bune, un pic ridicate transaminazele iar markerul CEA 125: 6, 3. va pup pe toate va doresc tot binele din lume si mult optimism numai asa putem trece peste toate
0
05-01-2012, ora 22:49
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!

La Multi Ani tuturor, un an mai bun cu multe impliniri si bucurii! Sa fim sanatoase si bunul Dumnezeu sa aiba grija de noi!

Si eu am transaminazele duble, in urma tratamentului de 9 luni cu Bonviva pentru osteoporoza. Chiar m-am gandit sa nu mai iau inca 3 luni, ca-mi stric ficatul de tot. Nu stiam ca trebuie protectie hepatica. Medicul care mi-a prescris tratamentul nu mi-a spus nimic.
In rest, mici neplaceri cu vezica urinara. am inca dureri de burta (am ridicat destul de mult). Credeam ca s-a vindecat dupa 1 an si 7 luni.

Aveti grija de voi! Sanatate maxima!
0
06-01-2012, ora 08:59
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Draga Steluta, nici nu iti inchipui cata bucurie mi-a adus postarea ta!

Fie asa incat acest an sa iti aduca si mai multa putere si mai multa sanatate! Si la toata lumea la fel!

Cat despre analize, de cand ma stiu eu pe lume, imi iese viteza sangelui marita. Dar nu putintel marita, ci marita binisor! Nimeni vreo-data in atatia ani nu a depistat cauza. Si acum tot marita imi este si asa cum am spus, e chiar marita binisor. Dar..nu se stie de ce, nu se stie de unde! Am facut in trecut multe investigatii pentru a afla totusi cauza la anomalia asta, dar, nu am descoperit nimic. Ce taine mai are si organismul nostru, al fiecarui om in parte.ce legi ale lui...nu asi putea sa spun!

Ma bucur ca folosesti plasturele. Si eu mi-l pun inca. Ai sa vezi rezultatele folosirii lui, cu cat o sa treaca mai mult timp de acum inainte. Nu trebuie sa il tii chiar asa, la sange, poti sa iti permiti sa mai stai o zi si o noapte fara el. Ca sa nu te plictisesti. Eu mai am doar o fasie taiata din bucata cea mare, o sa o folosesc si pe aceasta pana cand o sa constat ca nu se mai lipeste asa bine si atunci ma voi opri cu plasturele. Sunt deja vre-o doua luni, cred, de cand il pun.
E foarte bine ca ai citit "The Secret"! Uneori sunt lucruri asupra carora nici nu te opresti cu gandul, desi ele exista, sunt acolo, langa tine, doar daca cineva iti arata acea directie. Sunt foarte multe carti asemanatoare, unele chiar extraordinare, eu ti-am indicat-o pe aceasta, pentru ca a facut multa valva in jurul ei, a fost regizat si un film care a circulat pe DVD iar lectura ei este foarte usoara, mai putin incarcata de filozofie.
Te va ajuta mult. O sa vezi. Ma bucur mult de tot, o sa fie bine, o sa vezi!
Ganditi pozitiv fetelor! Radeti cat puteti de mult si bucurati-va de orice. De orice flecustet!
Pupici.
0
09-01-2012, ora 19:07
pirvu steluta
Nu este medic/terapeut
pirvu steluta
asa este, rasarit de soare " o zi in care nu ridem este o zi pierduta".Pupici multi si mai dam si mie un nume de carte
0
10-01-2012, ora 09:16
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
"Karma sau armonia dintre fizic, psihic si destin " - Serghei Nikolaevici Lazarev

" A trai cu lumina" - Jasmuheen

A doua carte e pur si simplu naucitoare. Nu stii ce sa mai crezi. Eu am citit-o de doua ori, asa una dupa alta, ca sa ma lamuresc mai bine. Este subtire, dar nu chiar asa usor de citit. Sa ai rabdare.

Despre plasture - fetelor pot sa va spun ca operatia mea arata deja ca si cand ar fi trecut multa vreme de cand a fost facuta, nu cateva luni. E foarte, foarte subtire cat o muchie ascutita de cutit. Mai are doar un pic de culoare roz, altfel decat restul pielii, care se va duce curand si aia. Plasturele asta e minunat pentru cine isi face operatie la sani.

Si cand ma gandesc ca aveam acolo un spatiu care nu se lipea, care s-a vindecat foarte tarziu..iar acum nici nu ai spune ca a fost ceva.

Va imbratisez pe toate, va doresc sanatate multa de tot! Sper ca toate sunteti bine !
Sunteti in rugaciunile mele mereu. Cu drag, Mirela
0
23-01-2012, ora 20:58
Daana
Nu este medic/terapeut
Daana
Dragele mele,

Dupa ce am obtinut a doua si a treia opinie, pe baza unor ecografii transvaginale facute independent, si a testului Papanicolau, tot ce pot sa va spun este: indiferent de reputatia medicului, cereti intotdeauna a doua opinie. Ma bucur ca am procedat asa si nu am dat curs recomandarii primului medic pe care l-am consultat. Informatiile de pe forum mi-au fost de mare ajutor, iar generozitatea celor care mi-au dat sfaturi m-a ajutat sa trec peste socul initial si sa iau o decizie rationala, nu doar sa urmez orbeste o decizie luata superficial.

Inca un lucru pe care l-am invatat: controalele periodice trebuie facute, ca sa evit evolutii asimptomatice. M-am inteleptit si am invatat sa am mai multa grija de mine, nu doar de ceilalti din familie.

Va pup, va imbratisez si va doresc multa sanatate tuturor.
0
24-01-2012, ora 09:25
rasarit de soare
Nu este medic/terapeut
rasarit de soare
Daana, ai foarte mare dreptate.

Si pe mine m-a ajutat enorm consultarea unui al doilea medic, desi de primul nu se indoia absolut nimeni, pentru ca este un profesionist. Si totusi..m-am felicitat pentru o a doua opinie, a fost in binele meu, extrem de in binele meu !

Acest forum ajuta mult, te ghideaza, te lamureste asupra unor probleme si intrebari la care din lipsa de timp, sau din alte motive obiective, medicii nu raspund la ele. Si este una din cele mai delicate zone ale femeii, atat pentru trup cat si pentru spirit, pentru suflet. Este o confruntare a vietii pe care trebuie sa ti-o lamuresti inainte bine de tot, ca sa te poti impaca cu ea, mai apoi.
Toate aceste doamne si domnisoare care au trecut prin aceasta experienta sunt niste "Spartacusiene". Viteze si luptatoare ! Si a caror lupta cu boala si cu ele insele nu a avut decat un singur final: Au invins !

Daana, in postarea ta se simte ceva optimism ! Sanatate multa de tot, tie, tuturor si asa cum spui tu - inteleptire maxima sa avem, fetelor !
0
26-01-2012, ora 20:22
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna seara
Ce mai faceti fetelor?


CORANGEL unde esti? nu vrei sa mai ne scri ne lipsesc sfaturile tale.
Laura Stoenescu esti bine!
Va pup cu drag
0
04-02-2012, ora 08:31
prezbi59
Nu este medic/terapeut
prezbi59
Buna fetelor, as avea si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva, cu un raspuns sau un sfat unde sa intreb.Spuneti-mi, dupa operatia de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala CE BOLI mai poti fac acolo jos? Mai ai unde si la ce?Nu stiu unde trebuie sa postez ca sa ma lamureasca un medic.Multumesc!!!!!!!!!!
0
07-02-2012, ora 17:42
dafinela
Nu este medic/terapeut
dafinela
Buna fetelor, am fost operata acum sase luni hirestectomie totala bilaterala, am bufeuri foarte puternice dar ce ma supara cel mai tare este o anume jena interioara (in interiorul vaginului) care este foarte deranjanta si pentru care nu stiu ce sa mai iau.Doctorul nu mia dat prea multe explicati a spus ceva de artrofie vaginala, mia scris ovule colpotrophine, in timp ce leam luat mai fost mai bine dupa un timp iarasi a inceput aceiasi jena, nu stiu ce poate fii sunt foarte ingrijorata.Precizez ca am avut un carcinom de col uterin gr. IA pt. care am fost operata nu am facut raze nici inainte nici dupa operatie (la sfatul medicului), care a spus ca operatia este suficenta.
Daca vreuna dintre voi are aceste sintome si sti cineva vreun tratament va rog din suflet sa scrieti pe acest forum.
Va multumesc si va pup.Multa sanatate.
0
07-02-2012, ora 18:50
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Dragele mele,


Ma bucur ca o parte dintre voi va simtiti bine si nu ati avut probleme! Si eu ma simt fff bine, au trecut deja 6 luni de la operatia mea..nici nu imi vine sa cred cat de repede a trecut timpul..ma simt bine, nu am avut deloc complicatii, cicatricea se vindeca.(a fost si la ski luna trecuta...).. ma mai supara faptul ca viata sexuala nu mai este ce a fost, si in continuare imi doresc enorm sa nu se fi luat decizia asta totala, de fapt imi doresc sa nu fi trecut peste toata nebunia asta...raman in final multumita cu ce mi-a mai ramas, cu 3-4 cm de vagin, si cu mama sanatoasa, si cu iubitul care ma accepta asa cum sunt si care a luptat impreuna cu mine. Raman recunoscatoare pentru ce mai am, deocamdata, si va raman voua, tuturor, recunoscatoare pentru grija materna pe care mi-ati aratat-o si pentru toate celelalte cuvinte superbe, ce mi-au alinat suferinta. Ati fost prietenele mele, la propriu, caci anturajul meu este format din prietene care nu au avut capacitatea sa inteleaga prin ce trec, si m-au tratat superficial, ba mai mult, mi se laudau cu sarcinile lor si cu viitorii lor bebelusi, in conditiile in care stiau ca eu sufar din cauza ca eu nu voi avea copii.si ma mai invitau si la botezul bebelusilor...sau ma bombardau cu poze. Poate am pacatuit, ca nu m-am putut bucura 100 % de fericirea lor, si sicer, sunt putin invidioasa acum, as minti sa spun ca nu, fiindca sunt intr-o relatie de 4 ani, locuim impreuna din prima zi de cand ne-am cunoscut, si urma cumva sa facem pasul asta, sa facem un bebelus, si intrun fel, planurile s-au schimbat brusc si obligat, nu e ca si cand ne-am fi razgandit.

Ma multumesc cu faptul ca sunt sanatoasa, sunt extrem de apropiata de familia mea, facem mese cu toate rudele destul de des ( atat cat ne permite situatia financiara ), tin la ideea de familie extrem de mult, m-am maturizat mai mult decat era necesar in ultimii 5 ani, si intrun fel ma bucura asta. Sunt pregatita pentru orice, si sper ca orice sa insemne lucruri bune. Simt ca anul acesta va fi un an prosper, cel putin pentru mine, vreau sa cred ca lucurile o vor lua pe drumul cel bun, atat pentru familia mea cat si pentru voi toate, dragele mele!

Va mai multumesc inca o data, va urez din suflet toate cele bune, sa fiti sanatoase, fericite, optimiste si multe realizari !!! Va sarut si raman fidela forumului!

Va imbratisez, Laura.
0
07-02-2012, ora 18:55
dana calin
Nu este medic/terapeut
dana calin
Buna.pai cel mai bine ar fi sa faci o ecografie vaginala...eu am facut histerectomie pentru un fibrom si mi-a scos si colul dar nu m-a deranjat in interior chiar deloc.bufeuri am si acuma dupa 4 ani si in general nu mi-e bine.Te pup...mai vorbim.
0
07-02-2012, ora 22:07
riwanna
Nu este medic/terapeut
riwanna
Buna tuturor!
Laura draga, te inteleg si stiu ce sentimente te incearca.desi mi-as dori sa nu stiu, si probabil ca tie ti-a fost si mai greu pentru ca esti mai tanara decat mine, eu implinesc anul asta 32. Ma bucur insa ca vad ca incerci sa ramai optimista si sa vezi lucrurile bune din viata ta. Acum sigur ca sunt lucruri pe care le regretam, dar ne-a incercat viata greu, am trecut peste tot, timpul nu il mai putem intoarce. Am pierdut o parte din corpul nostru, gandeste-te ca sunt femei care nu pot avea copii din multe alte motive sau ca ai fi putut ajunge la acesta operatie din pricina unui alt diagnostic. Da, am pierdut cativa cm de vagin (si sa sti ca si pe mine ma supara asta) dar gandeste-te cata tandrete am castigat, cate minute in plus de preludiu, cata intelegere, cata atentie. Stiu ca noi ne gandim ca daca nu au facut medicii bine ce au facut? Dar nu stim cum ar fi fost daca se proceda altfel. Cum am mai spus, timpul nu il putem da inapoi. Suntem mai intelepte, pretuim viata mai mult iar pe cele care se falesc in fata ta cu realizarile lor, ignora-le, nu stiu probabil cata suferinta a fost in sufletul tau sau nici nu vor sa stie. Si mie mi se plangea cineva, care, scapase cu o simpla conizatie, in urma unui diagnostic mai usor, si facea din tantar armasar ca prin ce si cum a trecut iar eu ma gandeam ca e tampita de mi se plange cand eu, mai tanara decat ea, am trecut printr-o operatie grea, am ramas fara tot si ea stie asta. Ce sa faci, asa sunt oamenii, se gandesc prima data la ei insisi si sunt usurati poate ca au scapat mai usor. Viitorul tau poate fi roz si asa, e bine ca ai pe cineva langa tine si si daca nu ai avea ti-ai gasi. Ai toata viata inainte sa ti-o planifici cum crezi si cum vei putea, esti o noua tu.
Eu iti doresc tot binele din lume, ceea ce le doresc si acestor femei minunate de aici, care isi rup din timp si dau sfaturi, isi impartasesc problemele si framantarile lor, solutiile lor.
Va imbratisez cu drag pe toate!
0
07-02-2012, ora 23:37
laurastoenescu
Nu este medic/terapeut
laurastoenescu
Buna seara din nou !

Multumesc, Riwanna, pentru raspuns, esti tare draguta! Multumesc pentru incurajari si pentru cuvintele frumoase!
De cand am descoperit forumul acesta, pur si simplu am ramas uimita de dovada de omenie pe care au dat-o toate "suferindele". Am apreciat fiecare minut al lor petrecut in fata calculatorului, pentru ca stiam cat de valoros este sa poti sa stai in sezut, sa te poti ridica din pat, sa te poti misca fara ajutor. Le-am multumit de o mie de ori si le-as mai multumi inca de o mie de ori, pentru ca chiar am simtit ca ma intelege cineva, si mereu m-au coplesit cu bunatatea lor.
Am castigat niste prietene mature, intelegatoare si mai presus de toate, sufletiste, si le doresc tuturor ceea ce mi-au dorit si mi-au urat in decursul a 8 luni aproape, calculand si perioada de 2 luni pauza de la radioterapie, la operatie.

DA, am trecut peste, sunt in viata mereu momente in care ne dorim sa dam timpul inapoi, dar stim ca nu putem, asa ca, trecem peste..ne adunam putin, ne scuturam si ne vedem de viata.


Toate cele bune, dragelor!
0
11-02-2012, ora 16:45
dafinela
Nu este medic/terapeut
dafinela
buna rog doamnele care au avut acelasi diagnostic ca si mine microcarcinom de col uterin st 1a sa mi spuna daca au facut radio terapie inainte sau dupa operatie eu am fost operata acum 6 luni si doctorul ginecolog si cel oncolog au spus ca nu este nevoie de raze la acest stadiu operatia fiind suficienta va rog pe voi sa scrieti daca este corect voi ce ati facut./ sint noua pe acest forum dar sper ca cineva o sami scrie si mie raspuns
am bufeuri puternice si ce ma supara cel mai tare este o jena pe care o simt in interior am fost la control mia facut sitestul papa nicolau si eco vaginal mia zis doctorul ca nu este nimic doar artrofie vaginala pentru care am luat colpotrophine dar tot am aceasta jena foarte suparatoare pentru care nu stiu ce sa mai iau artrofia vaginala da asemenea simtome? sau este altceva vreuna dintre voi a patit la fel ca mine astept raspunsul vostru multa sanatate la toata lumea
0
11-02-2012, ora 17:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
DAFINELA, buna ziua,
Lipsa hormonilor (cauzata de interventie )isi spune cuvantul, se produc modificari ale mucoasei vaginale si de aici acea stare de rau.
Pe langa colpotrophine unii medici mai recomanda si diverse creme.
Majoritatea fetelor se intalnesc cu atrofia vaginala, mai ales cele operate inainte de instalarea menopauzei naturale.Tu ce varsta ai??
Bufeurile incearca sa le stapanesti fara tratament hormonal.
Unde te-ai operat?
Iti doresc multa sanatate si ai rabdare, cu trecerea timpului lucrurile devin din ce in ce mai bune.
Dafinela, citeste si postarile fetelor, RASARIT DE SOARE(s-a confruntat si ea cu atrofia vaginala, toate postarile te vor face sa -ti gasesti raspunsuri.
Adaugă un comentariu / răspuns
5906 comentarii 1 2 ..... 555657 ..... 196 197 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •