Histerectomie totala interanexiala -operata in 02.08.2011

13-08-2011
Felixiana
Nu este medic/terapeut
Felixiana
Buna tuturor,

Sunt foarte noua pe acest forum, astazi am dat de el si as vrea sa va povestesc si eu despre operatia mea :) In urma controalelor ginecologice si a unui chiuretaj pentru biopsie, a unei colposcopii cu biopsie tintita, a efectuarii unei tipare hpv, medicul ginecolog a ajuns la concluzia ca trebuie sa ma opereze sa imi scoata uterul deoarece avea saracul hiperplazie glandulara chistica, iar colul displazie moderata si severa(CIN II si CINIII), iar ovarele erau perfect sanatoase, deci nu mi le-a scos. Toata bune si frumoase, in 02.08.2011 pe la ora 14, 17 am iesit din sala de operatie, totul a fost ok, pe la ora 17, 30 am reusit sa ma ridic in picioare(nimanui nu ii venea sa cred ce bine ma recuperez), la miezul noptii mi s-a administrat heparina in burtica, iar apoi a inceput circul : pana dimineata s-a adunat in punga cu tubul de dren peste 1 l sange pur, s-a speriat toata lumea, da-i cu analizele, hemoglobina imi scazuse 3 g, o aveam 8, iar eu continuam sa ma simt bine...culmea!! In prima faza medicii au spus ca ma redeschid sa vada ca poate e ceva vas de sange neprins, apoi mi-au facut o tona de echografe abdominale, vaginale, tuseu chiar, nu era sange in abdomen, dar desi mi-au facut perfuzii cu coagulante, plasma, sange, fibrinogen, mie in 24 de ore tot imi curgea in punga sange 160 ml, apoi 80 ml, apoi iar 150 ml, apoi 50 ml si tot asa din 02.08.2011 pana prin 08.08.2011 cand a inceput sa se linisteasca sangerarea, iar in 10.08.2011 am venit acasa :)) Ce pot sa zic? Ca ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a trimis intr-o clinica privata despre care pot sa spun ca am cele mai bune pareri unde am intalnit doctori minunati (si din punct de vedere profesional si din punct de vedere uman) si asistente minunate, ii mai multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat ocazia sa ma mai caiesc pentru pacatele mele si pentru ca mi-a ajutat sa trec cu bine peste aceasta incercare). Acum sunt bine pe acasa, mananc, ma hidratez(trebuie 2 l lichide in 24 ore), ma odihnesc si ma plimb cat pot mai mult pentru ca asa mi s-a recomandat. Afara deja merg singura, neinsotita si este totul ok. Va doresc curaj tuturor, multa credinta in Dumnezeu si insanatosire grabnica !!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •