hiv - mare nelamurire

17-07-2010
happy88
Nu este medic/terapeut
happy88
As aprecia raspunsul unui medic.
Sunt intr-o relatie de 2 ani. In 2008 am facut amandoi testul hiv si era negativ. De atunci nu am mai folosit prezervativul decat rar.
In iunie a.c. lui i-a iesit testul pozitiv. Mi-am facut si eu recent testul si este negativ (eu la synevo, el la matei bals).
Eu am crezut ca relatia este monogama, nu pot sa stiu exact ce a facut el, desi neaga ca ar fi avut vreo scapare.
Este posibil sa fie testul lui gresit? E posibil sa fiu eu infectata si sa nu apara la test( dupa atata timp de contacte neprotejate?!!!)
Cei de la synevo imi ziceau ca daca la ei iese tesul negativ, asa e. Acel test de generatia a patra.
Isi va repeta si el testul in alta parte si stiu ca si eu trebuie sa-l repet, dar asa ca o probabilitate as vrea sa stiu care sunt sansele ca eu sa fiu infectata. O sa inebunesc inca trei sau sase luni de acum incolo...va rog o parere, dar sa fie in cunostinta de cauza. Multumesc.
6 comentarii
0
18-07-2010, ora 02:27
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
synevo e mai bun decat matei bals.
insa ceva imi spune ca el da goluri si prin alte parti. mult succes in continuare.
0
21-07-2010, ora 01:09
giotto
Nu este medic/terapeut
giotto
La Synevo mi-am facut si eu 2 teste hiv si au iesit negative, am citit mult despre testul Eclia de la Synevo, un test de a 4-a generatie, asa ca parerea mea este sa pui baza in acel test pt ca este unul dintre cele mai bune, dar nu inteleg.referitor la voi, inseamna ca el fara sa recunosca s-o fi dus pe undeva, cine stie., e ciudata treaba, sa si-l repete testul el, of, ce periculos este in ziua de astazi ca nu sti cu cine te incurci., sau cu increderea asta.
0
14-11-2010, ora 20:32
Floryn M.
Nu este medic/terapeut
Floryn M.
Am intretinut ralatii sexuale orale si normale fara prezervativ cu o fata care facea sex pe bani timp de 2-3-4 min sa zik in total acum vreo 6 luni de zile si mi-am facut teste HIV la 3 luni de la contact care au iesit negative [ HIV 1 - 0, 33 C.O. si HIV 2 - 0, 34 C.O. ] si acum la 6 luni de zile de contactul sexual si a iesit tot Negativ [ HIV 1/2 - Negativ ]. Este posibil ca organismul meu sa nu produca anticorpi impotriva infectiei HIV si sa nu fie depistati la testele HIV dupa mai bine de 6 luni de zile ???? Imi fac griji din cauza asta !!!!! Astept raspuns de la cineva care se pricepe la acesta boala. Multumesc anticipat.
0
10-02-2011, ora 23:32
Floryn M.
Nu este medic/terapeut
Floryn M.
Buna seara ! Am facut mai multe teste pt HIV acum mai bine de 6-7 luni de zile la 2 laboratoare si au iesit NEGATIVE, este posibil sa nu fii aparut anticorpii impotriva virusului nici acum si sa fiu infectat, cu toate ca nu am mai avut contacte sexuale in ultimul timp si nici nu folosesc lama de barbierit cu altcineva sau orice alt contact prin sange !!!!!!!!! Si de cat de precise sunt testele ELISA ???????? Astept raspuns !!!!!!
0
21-02-2011, ora 13:49
DrT
Nu este medic/terapeut
DrT
@Floryn: organismul produce anticorpi la absolut orice substanta ce intra in sange, chiar la cele mai banale polizaharide si proteine...si ar fi imposibil ca tie la un eventual HIV sa nu produca. Deci esti NEGATIV.
0
21-10-2013, ora 20:22
darius mcv
Nu este medic/terapeut
darius mcv
Cat de sigur este un test HIV ECLIA de la Synevo facut la 12 saptamani dupa o posibila infectare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •