HIV se transmite cu ajutorul tantarilor?

22-06-2010
george1982
Nu este medic/terapeut
george1982
Buna ziu.
Datorita saerviciului pe care il am acum 2 nopti am stat in fata spitalului de boli infectioase din orasul meu. Acolo sunt internati tot felul de oameni cu tot felul de boli (tbc, hiv, sida, etc). La un moment dat m au piscat niste tantari, Tinand cont ca acolo sunt bolnavi de hiv e posibil sa fi transmis tantarul virusul hiv si la mine in corp? Se transmite hiv prin piscatura de tatar? Va rog sa mi raspundeti la intrebare.Va multumesc.
Cu stima si respect.
4 comentarii
0
22-06-2010, ora 15:17
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu se transmite virusul Hiv prin intepatura de tantar!Cel putin eu asa stiu...
0
22-06-2010, ora 17:35
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
in nici un caz HIV nu se transmite prin înţepătură de ţânţari.
0
14-11-2010, ora 20:35
Floryn M.
Nu este medic/terapeut
Floryn M.
Am intretinut ralatii sexuale orale si normale fara prezervativ cu o fata care facea sex pe bani timp de 2-3-4 min sa zik in total acum vreo 6 luni de zile si mi-am facut teste HIV la 3 luni de la contact care au iesit negative [ HIV 1 - 0, 33 C.O. si HIV 2 - 0, 34 C.O. ] si acum la 6 luni de zile de contactul sexual si a iesit tot Negativ [ HIV 1/2 - Negativ ]. Este posibil ca organismul meu sa nu produca anticorpi impotriva infectiei HIV si sa nu fie depistati la testele HIV dupa mai bine de 6 luni de zile ???? Imi fac griji din cauza asta !!!!! Astept raspuns de la cineva care se pricepe la acesta boala. Multumesc anticipat.
0
15-11-2010, ora 13:32
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Nu aveti virusul, de aceea va iese testul negativ. Nu toate prostituatele au HIV.
Aveti mai multa grija in viitor, se poate sa nu mai fiti asa de norocos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • HIV: cum se transmite și când se poate face testul?
  • Un nou tratament împotriva HIV a fost aprobat de FDA
  • Fumatul le scurtează viața purtătorilor de HIV mai mult decât virusul în sine
  • Virusul HIV ar putea fi ținut sub control cu ajutorul unui test rapid
  • N6 - un anticorp care neutralizează 98% dintre tulpinile HIV
  • Cele mai mari 10 probleme care pun în pericol sănătatea adolescenților (Organizația Mondială a Sănătății)
  • Inel vaginal pentru prevenirea infecției cu HIV - sigur pentru adolescente
  •