homeopatia in viroze

27-06-2014
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Din viata de zi cu zi am constatat ca homeopatia e singurul mijloc curativ efectiv aplicabil in viroze, in fapt homeopatia face ceea ce dorim sa faca, eu o folosecs ca mijoc de blocare entropica termodinamica a virusurilor, nu prea o folosesc ca imunomodulator ca imunitatea e o arma cu 2 taisuri si e periculoasa, de multe ori e mai de dorit o infectie decat o boala autimuna. Am constatat ca in unele viroze efecte mai promte au alte remedii decat nosdul, cum ar fi in varicella zoster mai puternic e stannum metallicum ca varicella, natrium muriaticum in herpes.
mai sunt si alte remedii kali muriaticum, lachezis.
am aflat ca sunt remedii eficace chiar si pentru ebola, unul din ele este din venin de bushmaster.
remediile in principiu actioneaza prin restructurarea apei organismului cu o arata cateva studii de criospectrofotometrie, apa este o substanta cu o manifestare entropica foarte puternica, este un adevarat sistem informational, fortele implicate in reorganizarea sa sunt mai puternice ca orice organism viu mai cu seama decat virusii.
remediul poate bloca efectiv virusul efectul se sinte in nimute, ore sau poate actiona ca un reminder aducand organismului aminte structura nealterata de virus, forta termodinamica pe care o aplica remediul acetstei stucturi e mai puternica decat orice virus.
problema in homeopatie e de cunoastere si nu de eficacitate, caci de eficacitate nu duce lipsa.
Ma intereaza daca stie cineva remedii pentru febra dengue.
e evident ca modificarile entropice(de structura) ale organismului sunt asociate de regula si de modificari psihice acestea sunt folsite in homeopatia clasica pentru stabilirea tratamentului.
totusi eu percep homeopatia ca pe un mijloc extrem de eficient cu o abordare cognitiva dificila complexa si geoaie care nu este accesibila multora.
eu am o abordare simplificata entropica.
2 comentarii
0
01-08-2014, ora 14:47
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

E necesar sa stim ca prescrierea remediului homeopat corect
nu se poate face decat pe baza simptomelor si semnelor prezentate de
pacientul concret, in persoana. Diagnosticul conventional de boala (de
exemplu astm bronsic, cardiopatie ischemica, febra Q etc.) sau tipul de
virus (gripal, herpetic, Coxsackie etc.) incriminat nu pot ajuta decat
(cel mult) orientativ consultatia homeopata. In stabilirea medicamentu-
lui homeopat adecvat, rolul esential, decisiv il au simptomele si
semnele PACIENTULUI, in toata PARTICULARITATEA lor si, desigur, indivi-
dualitatea, specificul acestuia (al pacientului, al personalitatii
sale).
Cu respect,

dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
18-03-2015, ora 02:12
Subcinschi Adriana
Nu este medic/terapeut
Subcinschi Adriana
Buna seara, tratamentul homeopat pentru răceală sau pneumonie la copii pot da stări de ameteala? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •