Homeopatia vindeca nevroza?

22-01-2010
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
Am fost de curand la dna dr homeopat Otilia Craciun, in prezent iau tratament alopat dar doresc sa scap incet prin mijloace naturiste, intrebarea mea este daca a reust cineva, avand nevroza ca diagnostic sa se vindece si cum?
multumesc
16 comentarii
0
22-01-2010, ora 18:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu poti compara cazul la 2 persoane diferite in homeopatie, mai ales cand merg la 2 medici diferiti.
Nevroza cat si boli de nervi mai grave pot fi vindecate cu ajutorul homeopatiei.
Insa atata vreme cat mai iei alopate va FI GREU !
Aici niste cazuri:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=127id_cat=33id_prod=35391anc=121632

Daca imi zici ce remedii ti-a dat doamna Craciun si in ce dilutii iti spun daca ai vreo sansa cu ele (caci am constatat ca multi "homeopati" din Romania nu au nici nimic in comun cu homeopatia decat ca dau homeopate in loc de alopate)
0
22-01-2010, ora 18:47
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
uitati ce mi-a scris:

Nu trebuie consumate: !!!!!

1.Cacao, ciocolata, cafea, cola, pepsi, menta, musetel, tei, otet, ceai negru, ceai verde, camfor, ulei volatil.
2. carne de porc -doar carne de pasare, peste
3. tutun
4. zahar, faina alba


NUX VOMICA LM1 -Farmacia Helpnet IANCULUI sau Farmacia Homeopata (Str N.CARAMFIL)
1 flacon



Sticla 250 ml sterilizata prin fierbere 20 minute cu......
"¢ se pune in ea apa fiarta si racita si se pun 30 picaturi sau granule
"¢ se topesc
"¢ se bate sticluta in palma de 100 ori la prima administrare, apoi de 10 ori la fiecare administrare
"¢ se ia din sticluta 1 lingurita si se pune in 2 degete de apa plata
"¢ se agita si se ia din pahar 1 lingurita, restul din pahar se arunca
"¢ se ia dimineata pe stomacul gol la 30 minute de la toaleta bucala-dupa alte 30 minute se poate manca
"¢ la repreparare se arunca din vechea solutie



Sticla 100 ml -apa plata + tinctura
"¢ se agita la fiecare administrare
"¢ 7 picaturi x 4/zi sub limba, se tine 2-3 minute apoi se inghite


plus o tinctura facuta de ea.
0
22-01-2010, ora 20:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ok, si ce simptome prezinti de ti-a prescris Nux vomica ?
0
22-01-2010, ora 21:48
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
stari de voma de cate ori mi-e frica, fobii, am vb cu psihiatra mea si a zis sa nu combin alpat cu homeopat, mai ales ca eu am nevroza severa si homeopatia cel putin acum ptr mine e frectie, asa e?
0
22-01-2010, ora 23:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Homeopatia este "frectie " numai pt. medicii care nu au habar de ea. De la doctori si psihiatri care au auzit de ea numai de la alti la ce te poti astepta ?
Remediul dat de homeopata nu are cum sa te ajute la problemele pe care le ai, cu atat mai putin in aceasta dilutie LM1, el poate avea un anumit efect paliativ la cateva simptome, dar de vindecat nu are cum sa te vindece NUMAI cu acest remediu.
Iar atata vreme cat iei alopate pt. aceasta boala este chiar f. greu pana la imposibil in ciuda la cel mai ideal tratament, caci acele medicamente au fost concepute sa mentina oamenii bolnavi anihiland anumite simptome.
AR fi cazul sa mergi la un homeopat adevarat. In ce oras locuiesti ?
0
23-01-2010, ora 01:34
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
bucuresti
0
23-01-2010, ora 01:38
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
nu cred ca pot trece la ceva naturist inca eu am luat seroxat care era f puternic si abia facea fata daramite 3 picaturi din nu stiu ce plante este adevarat ca imi doresc sa ma vindec dar nu stiu daca la mine au efect acele remedii homeopate, eu nu pot renunta la medicamente ptr ca am incercat si a fost groaznic era sa ma sinucid.
0
23-01-2010, ora 09:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Atunci singura sansa este un tratament homeopat paralelel, insa cu remedii mai puternice si mai adecvate. Dar este greu sa dai de un medic bun. Incearca la dr. Randasu (INTRE ORELE: 18 - 21
TELEFON: 0722.436.423) sau la Dr. Chirila. (Tel.: 004-021 -350.51.33/350.51.36)
0
01-02-2010, ora 01:57
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
anna, incearca sa mergi simultan si la psiholog si la psihiatru. trebuie sa fie si un motiv care declanseaza episoadele. eventual schimbat si regimul de viata si evitate situatiile care streseaza.

si sa te asiguri ca medicatia prescrisa nu da dependenta ( sau nu e pe durata lunga)

nu sunt doctor, zic si eu ce cred...am oarece pb cu anxietatea si am incercat cu ani in urma sa o tratez.
0
03-02-2010, ora 23:43
depresie_anxietate
Nu este medic/terapeut
depresie_anxietate
ati incercat...si nu v-a iesit...mda...pastilele de la psihiatru sunt singurele care te scoate la liman..apoi..dati-o fratilor pe naturiste..sa va intretineti.
0
04-02-2010, ora 23:25
filomena
Nu este medic/terapeut
filomena
eu as lua toata viata seroxat dar uite am prob mari cu ficatul din cauza lui
0
25-06-2012, ora 18:50
freeway
Nu este medic/terapeut
freeway
Buna ziua,

O alternativa la tratamentul medicamentos si terapiile comportamentaliste, ar putea fii psihoterapia psihanalitica practica de psihanalisti(psihologi cu o pregatire mult mai indelungata si riguroasa), singura care se "opune" celor 2 variante.

Tratamentul medicamentos nu face decat sa mascheze, simptomul, problema iar dupa incetarea lui sa favorizeze reaparitia dar cu o intensitate mai mare, iar terapiile comportamentaliste nu fac decat sa schimbe simptomul de care suferi cu un altul, mai putin sau mai mult deranjant.

Numai bine
0
10-11-2012, ora 21:09
FJ
Nu este medic/terapeut
FJ
Buna seara,
Mama mea s-a tratat de anxietate si atac de panica cu tratament homeopat si multumesc dl. dr. Jurj Gh din Timisoara. La neurologie cand a fost au trimis-o la psihiatru si toti au incercat sa o drogheze cu tot felul de medicamente. Nici eu nu am avut incredere in homeopatie, dar in ultimul timp am ajuns la concluzia ca un doctor homeopat este mult mai citit decat un doctor generalist care nu stie decat sa prescrie tot felul de medicamente si antibiotice. O prietena a luat tratament alopat pentru depresie si se chinuie de 2 ani si nu simte nici o imbunatatire ba mai mult cand mergea la psihiatru ii spunea ca daca nu o ajuta ii mai prescrie inca ceva. Acum merge si ea la homeopat si cu ajutorul lui Dumnezeu si al dl. doctor a reusit sa renunte la toate medicamentele gen Triticco, Xanax, diazepam. Acum, dupa 3 luni de tratament doar homeopat a inceput sa-si regleze somnul si cu psihicul sta mai bine. Nu vreau sa jicnesc pe nimeni, avem di doctori buni, dar sunt si doctori care nu aplica doar ce au invatat in facultate pe cand un homeopat pe langa ce a invatat in facultate pot sa spun ca a mai studiat inca de doua ori cat a invatat in facultate. Cinste lor, cinste homeopatilor. Nu sunt de profesie medic dar am citit foarte multe carti si manuale de homeopatie si sunt impresionanta si cred din ce in ce mai mult in homeopatie. Nu recurgeti cu una cu doua la tratamente prescrise de psihiatri ca veti ajunge sa umpleti ospiciile si buzunarele firmelor de medicamente.
Sanatate mintala va doresc la toti. Pana anul acesta si eu am crezut ca homeopatia este frectie la picior de lemn dar acum m-am convins ca nu este asa. Va spun cu cea mai mare sinceritate si caldura sufleteasca incercati inainte de a ajunge la psihiatru homeopatia.
0
12-11-2012, ora 12:30
flo73
Nu este medic/terapeut
flo73
si eu am crezut pana acum cateva luni in homeopatie.apoi, un remediu homeopatic mi a distrus viata.mi am pierdut si locul de munca, asa bolnava am fost de la el.toate simptomele sau agravat de la el si nu au diaparut nici dupa 3 luni.nu stiu probabil a fost un remediu dat gresit dar oricum sa faca atata rau!DOAMNE FERSTE PRIN CE AM TRECUT!!
0
28-12-2013, ora 12:48
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@flo povesteste-ne si noua altfel de ce sa te credem?
0
28-12-2013, ora 12:49
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
@flo povesteste-ne si noua altfel de ce sa te credem?
daca nu merge, la doua zile la trei zile te duci spui ti se schimba tratamentul, tu ce ai facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •