Hpv - cancer la gat

22-07-2017
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna ziua dl doctor. Va rog sa ma anutati si pe mine cu un raspuns. Cat de des ati intalnit situatii de cancer la gat cauzat de hpv? Eu am hpv 16 si 53 genital in urma analizelor si am citit ca poate fi transmis si oral. Imi este teama de atunci. Eu am pe amigdale mici semne sau excrescente de care mi s-a spus ca sunt semne lasate de puroi. Nu fumez, nu beau. Ce riscuri am?
2 comentarii
0
23-07-2017, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte foarte rar...
trebuei sa stiti ca o mucoasa sanatoasa are capacitate sa distruga toti virusii, bacteriie si alti microbi care ajung in cavitatea bucala
Doar alimentatia gresita cu amult acru, aciulat, citric
doar la personele cu reflux gastro-esofagian..cand acidul gastric ajunge noapt pana in faringe..
in acest caz acidul gastric irita si inflameaza mucoasa..scade imunitatea..locala si atunci apare riscul infectarii
0
24-07-2017, ora 14:12
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Va multumesc pentru raspuns! Deci in principiu este nevoie de alimentatie corecta pentru a mentine mucoasa in regula. Dar acest risc de infectare poate sa apara si la raceli? Exista vreun test care sa depisteze aceasta infectie daca exista?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •