HPV in gat - inseamna ca am cancer ? | Forumul Medical ROmedic

HPV in gat - inseamna ca am cancer ?

11-06-2018
AlexandruP97
Nu este medic/terapeut
AlexandruP97
Daca sunt infestat cu virusul hpv ca baiat (banuiesc tulpina oncogena) in gat, gura este debutul infectiei, inseamna ca am cancer ?
2 comentarii
1
11-06-2018, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu
0
17-06-2018, ora 10:44
AlexandruP97
Nu este medic/terapeut
AlexandruP97
Va multumesc pentru liniste domnule doctor. Un dermatovenerolog cu experienta mi-a spus ca acesta oricum are potential autolimitativ, iar eu stimulez sistemul imunitar ca sa-l elimine. De asemenea mi-a spus si ca leziunile se vor vindeca dupa disparitia virusului. Totusi am o intrebare : exista posibilitatea de a ramane purtator sanatos, adica de a infecta viitoarea sotie si copii? Si de asemenea, dupa trecerea infectiei, corpul a secretat anticorpi si am imunitate toata viata, sau ma mai pot intalni cu el si sa creasca predispozitia canceroasa ? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK