hpv 31 - informatii

19-06-2012
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
In urma unor analize facute in MAI 2010 proba ADN HPV a iesit pozitiva, continand tipul HPV cu risc crescut: 31.Ulterior am ramas insarcinata, nascand in ianuarie 2011.Am efectuat testul papanicolau la 6-8 luni, ultima data saptamana trecuta si de fiecare data a iesit bun.In afara de repetarea acestui test medicul nu mi-a recomandat nimic.Am citit ca in unele cazuri se poate chiar remite.

Dati-mi va rog mai multe amanunte despre HPV 31 si ce masuri credeti ca ar trebui luate?E cazul sa ma panichez sau descoperite leziunile la timp, in cazul in care ar aparea(testul papanicolau la 6 luni) nu duc la cancer?
9 comentarii
0
20-06-2012, ora 10:58
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
HPV (Human Papilloma Virus) este virusul care provoaca cancerul de col uterin. Infectia cu HPV poate cauza schimbari in celulele de la nivelul colului uterin, cresterea necontrolata a acestora si pot poate duce la apartitia cancerului de col uterin. Aceste tipuri de HPV care cauzeaza aceste schimbari sunt tipurile cu risc foarte mare.

Sunt descoperite in prezent mai mult de 100 de tipuri de HPV. 40 dintre ele afecteaza sfera genitala. Unele sunt cu grad mare de risc, altele cu grad redus. HPV 16 si HPV 18 sunt considerate a fi cu grad mare de risc in dezvoltarea cancerului de col uterin.

In cazul multor femei, infectia cu HPV nu provoaca nici o dauna majora, deoarece sistemul imunitar lupta si elimina infectia initiala.. Majoritatea femeilor cu infectie HPV nu ajung sa dezvolte cancer de col uterin.

Este necesara insa o monitorizare constanata in cazul tau deoarece a iesit cu risc. Babes la 6 luni si control medical periodic.
0
22-06-2012, ora 02:21
chichinutza86
Nu este medic/terapeut
chichinutza86
in urma unor analize facute mi sa descoperit ca am hpv cu risc crescut -56. este grav? pot sa il tratez cumva? va rog spuneti-mi mai multe despre acest hpv56 pt ca pe net nu am gasit nimic si as dori sa stiu daca se ia daca am contact sexual sau cand as putea sa imi reiau viata sexuala la normal?
0
22-06-2012, ora 10:05
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Exact asa cum i-am scris si doamnei de mai sus- HPV este un virus care cauzeaza cancerul de col uterin. In prezent acest VIRUS NU TRATEAZA-!!!! Este posibil ca unele tipuri de HPV sa nu cauzeze cancer si simpomele sa se amelioreze, dar el nu dispare. SI da, se transmite prin contact sexual. Trebuie protectie, monitorizare permanenta- Babes la 6 luni min, control ginecologic. Si va rog, ca si pe dna de mai sus, mergeti la consult medical si rugati medicul sa va ofere susrse de informatie pt acest virus !
0
26-06-2012, ora 11:13
ae
Nu este medic/terapeut
ae
buna ziua,
anul trecut am fost insarcinata si mi s-a descoperit HPV - LSIL, am facut colposcopie si mi-a iesit benign a spus ca totul e ok, la Medicover. dupa sarcina la trei luni mi-am facut pap si mi-a iesit hpv cu risc crescut.la 1 luna mi-am facut la micomi pap si mi-a iesit ca nu am leziuni precanceroase, mi-am facut la medicover genotiparea si am hpv 33 si 52, cu risc scazut.acum doctorita mi-a spus sa fac erad...am facut si tratamente cu cervugid si nu am reusit sa scap de virus.de cand am nascut prin cezariana (au trecut 5 luni) am colul inflamat si simt un disconfort la contact chiar o ustyurime cu toate ca folosesc lubrifiant pt ca asa mi-a recomandat dr.
va rog sa-mi spuneti daca e ok sa fac erad si de la ce e usturimea? cand dispare?
menstruatia mi-a venit cam la 4 luni de la nastere 2-3 zile foarte putin, ca si cum ar fi pe terminate, de atunci nu m-a mai venit.
multumesc si astept rasp urgent
0
26-06-2012, ora 11:15
ae
Nu este medic/terapeut
ae
hpv 52, 33 cu rsc crescut, imi cer scuze
0
29-06-2012, ora 10:48
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
am facut si tratamente cu cervugid si nu am reusit sa scap de virus.- pana in prezent nu exista un medicament/tratament care sa te scape de acest virus, odata contactat el ramane in organism. Citeste mai sus despre HPV. Recomand sa urmezi tratamentul medicului OG si sa mergi periodic la consult/ori de cate ori este nevoie.
0
23-07-2012, ora 10:01
greseala mea
Nu este medic/terapeut
greseala mea
pt bestyuta 79 te rog spunemi ai avut o sarcina normala ai nascvut un copil sanatos adica fara riscuri de a avea HPV TE ROG RASPUNDE MI eu vreau copii si prietena mea are asa ceva si posibil si eu multumesc sanatate
0
23-07-2012, ora 10:50
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Am avut o sarcina normala si un copil perfect sanatos.
0
14-08-2012, ora 10:49
greseala mea
Nu este medic/terapeut
greseala mea
multumesc bestyutza ... a facut aceste analize nu ia iesit ceva cu grad ridicat nici nu prea stiu exact dar aiesit ca este posibil sa aiba dar care nu sunt detectabile cu aceasta analiza parca asa imi spunea sunt vraiste :( apoi ceva celule care nu sunt cum ar trebui acolo pe col dar care pot fii cauzate de o boala venerica de ex parca asa ceva cand o sa putem vb despre asta poate iti voi scrie si tie sa imi dai o parere multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calendarul sarcinii
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  •