HPV, bartholinita, veruci, condiloame.chisturi pe ovare

02-01-2011
mattera
Nu este medic/terapeut
mattera
in ianuarie anul trecut am descoperit ca am o bartholinita, a urmat un tratament cu antibiotice dupa care nu a trecut si asa am ajuns la operatie, cind am facut un set de analize si am descoperit ca am chisturi pe ovare, condiloame, veruci si hpv. M-am operat de toate astea, dar a ramas hpv, am facut colposcopie si biopsie si a iesit o displazie cervicala, care doctorii mi-au zis ca e totul in regula, am facut si testul hpv si a iesit LRgenotip86. Mentionez ca locuiesc in italia si nu prea inteleg termenii. as vrea sa-mi zica cineva cum se interpreteaza testul de hpv care a iesit. Bartholinita a recidivat dar nu atit de tare, am 32 ani
1 comentarii
0
07-10-2011, ora 23:42
gabi colipca
Nu este medic/terapeut
gabi colipca
buna seara, anul trecut in urma unei intreruperi de sarcina, si in urma unei boipsii am fost diagnosticata cu infectie cu hpv, si mi s-a recomandat sa scot uterul la doar 32 de ani, am refuzat sa cred ca la varsta asta as putea face o astfel de operatie., anul acesta am facut 2 teste babes-papanicolau, cel de-al doilea in sistem bethesda si am fost diagnostificata astfel..celule exocervicale superficiale si intermediare dispuse izolat si in placarde, rare celule scuoamoasecu halou perinuclear, dar fara modificari nucleare, celule endocervicale, frecventi nuclei liberi, mucus, exudat inflamator fibrino-leucocitar moderat, flora coco-bacilara. nu s-au identificat celule cu efect citopatic hpv -infectie activa.As putea intreba daca mai este necesara acea operatie sau ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.