HPV Interpretare analize precum si intrebarile aferente

21-05-2009
mariana_gr
Nu este medic/terapeut
mariana_gr
Buna Ziua,
Doresc sa precizez inainte de toate ca in nov. 2008 am avut o interventie laparoscopica pentru un chist dermoid unde s-au extirpat ovarul si trompa, deoarece erau atrofiate (fara functie). Dupa care am facut un papa nicolau si examen vaginal asta in luna martie 2009 de unde reiese - LSIL asociat cu infectie HPV si vaginoza bacteriana (cocobacili G). Anterior de toate cele metionate am urmat o multime de retete pentru candida, deoarece am efectuat numai exam. de secretie vaginala si tot timpul a reiesit la test ca am vaginoza. bun pana aici. dupa care am facut si testul HPV - tipaj Viral rezultat-ul fiind genotip HPV determinat : crecut 16.52 si probabil crescut 53. testul a fost efectuat prin metoda PCR la clinica MedLife. Dupa care am inteles de la medicul meu ca urmeaza sa fac o cauterizare pe col fiindca prezint anumite rani. mentionez ca am 35 ani am avut o singura intrerupere de sarcina acum 3 ani si nu am copii in prezent.
Va rog, daca se poate sa imi raspundeti la cateva intrebari daca se poate.
Intrebarile mele sunt :
- daca mai pot avea copii si in ce conditii? fiind infectata cu HPV 16 si 52 de risc inalt oncogen
- daca se poate spune ca am cancer genital la col?
- daca acest chist dermoid este ereditar ? sau daca acest virus poate fii transmis si altfel decat prin contact sexual; a refer aici la cazuri ereditare.(mentionez ca mamei mele i s-a extirpat in chist din gat aflat exterior, bunica cancer la colon si etc
- media de viata in cazul unei evolutii satisfacatoare ma refer cu medicatii si interventiile necesare
- daca este de natura maligna?
- daca implantul de celule stem poate vindeca sau prelungii evolutia virusului.
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat !
4 comentarii
0
21-05-2009, ora 17:28
focuslab
Nu este medic/terapeut
focuslab
implantul cu celule stem nu are nicio treaba cu ce ai tu.
chistul dermoid nu este acelasi lucru cu rana de pe col, sunt lucruri diferite.
pe rana de pe col trebuie neaparat intervenit, facut tratament si pentru hpv fiindca daca o lasi asa risti sa devina maligna.
hpv-ul nu se transmite decat sexual, inclusiv cu prezervativ. nu apare infectia imediat dupa contact sexual, ci mai tardiv, 8 luni, 1 an chiar si mai mult.
trebuie sa ai mai multa grija de acum incolo de tine, sa te hranesti, sa te hidratezi, sa nu te stressezi astfel incat imunitatea ta sa poata actiona asupra virusului.
LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad redus, este datorata infectiei tale cu hpv. virusul a fcaut niste modificari in epiteliul de pe colul tau.
ai un risc mai crescut de cancer decat restul populatiei fiindca ai antecedente in familie (bunica ta) dar acest lucru nu inseamna ca si tu vei avea neaparat cancer.
trebuie sa iti gasesti un medic ginecolog apropiat, o persoana care poate comunica, ca sa iti explice cum stau lucrurile si ce trebuie facut (SA STIE, nu sa isi dea cu parerea).despre copii numai medicul iti poate spune la consult.trebuie sa te duci mai des la consult si sa faci papanicolau frecvent, asa cum spune medicul tau ginecolog.
ai mai multa grija de tine!
sanatate
0
21-05-2009, ora 22:53
mariana_gr
Nu este medic/terapeut
mariana_gr
Multumesc frumos la iti doresc si eu multa sanatate
0
18-11-2009, ora 10:57
cristinica01
Nu este medic/terapeut
cristinica01
buna ziua..va rog cineva sa imi dea un raspuns. in urma unei analize papanicolau mmia iesit.. L-SIL CU ANTIPII HPV...eu sunt insarcinata in luna a 6-a si domnul doctor care ma consultat mia recomandat sa fac o biopsie de col...intrebarea mea este..este posibil asa ceva ???
0
24-11-2009, ora 13:46
cristinica01
Nu este medic/terapeut
cristinica01
frate nici tipenie de om sa raspunda la intrebari pe aici :(:(:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.